Većina žena u Sigurnoj kući u Nišu utočište pronalazi nakon što nasilje trpi desetak godina, a u skoro 80 odsto slučajeva žrtve su bila i njihova deca.
Beba od tri meseca, dete od godinu dana i nekoliko tinejdžera zajedno sa majkama sklonjeni su u Sigurnu kuću gde u begu od nasilnika dolaze žrtve iz celog regiona.
Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, direktorka Sigurne kuće i psiholog Sonja Šćekić kaže da krize posle dugogodišnje torture lakše prevazilaze majke nego deca.
– Neka deca sama nagovore majke da dođu kod nas i budu zadovoljna što su pobegla iz pakla, a neka samo spuste glavu i ćute, depresivna su i imaju noćne more. Dešava se i da se trgnu kada priđemo da ih pomazimo jer se boje da ih ne udarimo – priča Šćekićeva.
Ona kaže da je čak 95 odsto žena u Sigurnoj kući u Nišu nasilje trpelo od bračnog ili vanbračnog partnera i da se ređe događa da nasilnik bude sin, unuk, svekar, a žrtve kao najčešće razloge zlostavljanja navode alkoholizam i patološku ljubomoru nasilnika.
70 odsto korisnica Sigurne kuće mlađe su od 40 godina, uglavnom su nezaposlene i imaju završenu osnovnu ili srednju školu. Pomoć uglavnom potraže nakon što su nasilje trpele punu deceniju, a u 87 odsto slučajeva sa problemom je bila upoznata i okolina, jer žrtve često imaju vidljive povrede i komšije često čuju viku.
– Dugo ćute zato što se na to uglavnom gleda kao na privatni problem, pa ih je sramota da kažu šta su doživele iz straha od osude. A drugi važan razlog zašto sve prikrivaju je ekonomska zavisnost od nasilnika. Ćute jer znaju da ne mogu same da obezbede egzistenciju za sebe i decu – kaže Šćekićeva.
Sigurnoj kući u Nišu telefonom na broj 018/521-210 dnevno se jave 3 do 4 žene koje psiholozima podele svoj problem, potraže savet i utehu. Uglavnom ih upute na Centar za socijalni rad „Sveti Sava“ čiji stručnjaci, nakon procene situacije, ženama daju uput da se jave Sigurnoj kući.
Od početka ove godine spas u ovoj socijalnoj ustanovi našla su 123 korisnika, što je za 30 više nego što ih je bilo prošle godine.
– Pružamo im sigurnost i zaštitu, psihološku i pravnu pomoć i ukazujemo na sposobnosti i potencijale kojih ni same nisu svesne. Kada vam neko godinama priča da ne vredite, da ste loša majka i osoba, počnete i sami da verujete u to – priča Šćekićeva.
Ona smatra da u rešenje problema nasilja u porodici treba da se uključi cela zajednica.
– Na nama, građanima, je da nasilje učinimo vidljivim. Ignorisanjem problema dovodimo do opstanka začaranog kruga nasilja u porodici – kažu u Sigurnoj kući.
Žene u ovoj socijalnoj ustanovi ostaju do 6 meseci, osim u izuzetnim slučajevima kada se, uz preporuku Centra za socijalni rad, odlučuje da tu ostanu do godinu dana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nasilje u porodici NIJE privatna stvar, to je kompleksan drustveni problem. Kada jednom ljudi to shvate, lakse ce se odluciti na prijavljivanje nasilnika i pruzanje vece pomoci zrtvama.