Studenti su stresu naročito izloženi u vreme ispita, potvrdilo je Istraživanje rađeno na niškom Univerzitetu.
– Za mene je najveći stres što od profesora i njegovog raspoloženja zavisi da li ću da položim ispit, a ne od moje spremnosti. Zato mi je tako teško da opušteno predbrodim rok – kaže student novinarstva Milica Jocić.
Pod najvećim pritiskom studenti su u vreme okotobarskog ispitnog roka, jer se tada odlučuje o prelasku u narednu godinu.
Kako bi im pomogli da se lakše izbore sa problemima na koje nailaze, u Studentskom savetu osmislili su i već tri godine sprovode grupnu terapiju – psihodramu.
Psihodrama je oblik psihoterapije u kome učesnici pokušavaju da prenesu životne situacije. Zasniva se na spontanosti i cilj je da osobi omogući da izvede ili dovrši ono što u životu nije mogla, znala ili možda smela, otkrivajući tako vlastita ograničenja i učeći da slobodno izražava misli i osećanja kroz svoje ponašanje.
Vrata Psihološkog savetovališta svakodnevno su otvorena za studente, ali oni za pomoć mogu da se obrate i preko SOS telefona. Pitanja mogu da pošalju i preko mejla i fejsbuk stranice.
Savez studenata Univerziteta u Nišu i Psihološko savetovalište za studente organizovaće u petak drugu psihodramsku radionicu. Ona će se održati u maloj sali Studentskog kulturnog centra od 18 do 20 sati, a učestvovanje je besplatno.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Dva su razloga za stres.
Prvi je da se student nije dovoljno dobro spremao za ispit. Ignorisanje problema i kampanjsko ucenje. Tu je resenje jednostavno, objasniti studentu da je sam kriv i da sledeci put krene da radi na vreme. Na kraju dana student je sam kriv i upravo taj stres je „nagrada“ za njegovo ignorisanje problema.
Drugi je da je profesor problematican, da nije za posao koji obavlja. Na svakom fakultetu ima takvih. To su oni kod kojih prolazi 2 od 100 studenata. Jeste, i tu pomaze ucenje na vreme, ali nije od presudnog znacaja. Tu nema razloga za stres, vec za pismo dekanu, ministarstvu i posebno, medijima.
Oduvek sam bila i ostala kampanjac i skoro nikada nisam bila pod stresom. Prisutna je samo blaga i malo veća trema, a trema nije isto što i stres. Tako da kampanjsko učenje po mom mišljenju uopšte ne mora da bude razlog za stres.
Drugo, znam primere kada su studenti, ne znajući više šta da rade sa profesorima, slali pisma dekanima. Medjutim jedino što su napravili jeste šteta, ali sebi, a ne profesorima… Džabe slati pisma bilo kome jer su svi oni povezani kao creva i nikada se dekan ili neko iz ministarstva neće angažovati oko problematičnog profesora. Naprotiv, taj profesor će se posle toga još gore ponašati prema studentima i tome prosto nema kraja jer im se tako može… Prosto živimo u takvoj državi u kojoj je sve dozvoljeno… Nažalost… 🙁 🙁 🙁
Milice, svaka cast sto si ti bila kampanjac bez stresa. Ali ovde nije rec o tebi, vec o onima koji imaju stres.
Pomesala si uzrok i posledicu.
Onaj ko radi redovno nema stres.
Deo onih koji rade kampanjski nemaju stres.
Drugi deo onih koji rade kampanjski imaju stres. O njima je rec.
Sto se profesora tice, posalje se pismo dekanu i medijima. Onda u novinama izadje ime dekana i profesora. Obojici to smeta iz dva razloga:
Sutradan ce neko da se podkusurava sa njima u strankama gde su ili kad profa bude zeleo da postane dekan, a dekan da postane rektor.
Teze ce moci da prodaju ocene. A moze i da im se navuce neka inspekcija za vrat.
Ja bih se oslobodio stresa kad bi bile isplaćene studentske stipendije i krediti!!!
Ma kakav stres gledaj komedije svaki dan i nema stresa.
Uslov se ne hvata u oktobru!
A kad se hvata?! Ja sam student prava 4 godina i uvek sam hvatao uslov u oktobru.
Ovako nesto moze da izjavi samo neko ko nikada nije studirao ili je studirao pre toliko mnogo godina da je u medjuvremenu postao senilan.
Mladjo, posto za 4 godine nisi zavrsio prava ocigledno da nisi hvatao te uslove.
Kako kada?! Pa u Oktobru 2 – taj rok je namenski uveden za hvatanje uslova 😉
ova psihodramska radionica, to je danas, 25.1?