U noći između subote i nedelje, nakon kadaverične eksplantacije organa, multidisciplinarni tim lekara Univerzitetskog kliničkog centra Niša je u svojim operacionim salama odmah obavio i transplantaciju dva bubrega, dok su srce i rožnjače uspešno transplantirani u beogradskim zdravstvenim ustanovama. Kadaverična eksplantacija organa, tačnije uzimanje organa sa moždano mrtve osobe, obavljeno je u UKC Niš posle petogodišnje pauze.
U eksplantaciji organa, kako kažu u UKC-u učestvovali su kardiohirurzi IKVB „Dedinje“, oftalmolozi UKC Srbije, kao i urolozi, vaskularni hirurzi i anesteziolozi UKC Niš, a nakon obavljene transplantacije bubrega, pacijenti će neprekidno biti praćeni od strane niških nefrologa.
Zahvaljujući ogromnoj hrabrosti, ljudskosti i empatiji porodice donora, neprekidnom radu čitavog tima za transplantaciju, počev od obrade i pripreme pa sve do realizacije i odlične organizacije i logistike Uprave UKC Niš, pet osoba dobilo je šansu za novi, kvalitetniji život. Pacijent, koji je ovde bio hospitalizovan zbog jako teških višestrukih povreda zadobijenih nakon pada sa visine, a koji je nažalost bio bez ikakvih izgleda za oporavak, nakon pristanka porodice da se obavi kadaverična transplantacija, donirao je srce, oba bubrega i rožnjače – kažu u UKC-u.
Iako je, kako navodi, koordinator niškog tima za transplantaciju specilalista anesteziologije dr Goran Milošević doba korone dosta usporilo obavljanje kadaveričnih transplantacija, ističe da je ovo dokaz da se situacija polako normalizuje, kao i da je čitav tim uvek spreman.
Moram da naglasim i da posebnu pažnju skrenem upravo na čitav proces obrade i pripreme, od čega su najbitnije porodice potencijalnih kadaveričnih donora i razgovor sa njima, koji su u ovakvim trenucima naravno jako emotivni. Potrebno je da im uz potpuno razumevanje za njihova osećanja, objasnite, da će njihov pristanak za doniranje organa člana porodice, koji se u tom trenutku nalazi u jako teškom stanju i bez šansi za oporavak, za nekog drugog biti možda jedina šansa za preživljavanje, pojašnjava koordinator, dr Milošević i dodaje da je pristanak porodice, naravno, najbitniji, ali i da su svi sledeći koraci već dobro uigrana procedura, koju lekari i zaposleni u niškom Univerzitetskom kliničkom centru fantastično obavljaju i sjajno sarađuju sa kolegama iz drugih ustanova – rekao je Milošević.
Direktor UKC-a Zoran Perišić kaže da je ponosan na ceo transplantacioni tim, koji je, u ovom slučaju, činilo preko šesdesetak zaposlenih lekara, sestara i tehničara i pomoćnog osoblja.
Sve što je bilo potrebno, vezano za ovu, tako bitnu, kadaveričnu transplantaciju, koju smo iz već znanih razloga, nakon gotovo pola decenije, ponovo obavili u niškom Univerzitetskom kliničkom centru, ali i za samog pacijenta-donora, mi kao Uprava smo učinili i želim da izrazim ogromnu zahvalnost i porodici i svim zaposlenima koji su učestvovali u procedurama, kako eksplantaciji, tako i transplantacijama – rekao je Perišić.
Pacijenti kojima su transplantirani bubrezi su dva muškarca, starosti 65 i 55 godina i trenutno su stabilnih vitalnih parametara, dodao je.
Sem transplantiranih bubrega u niškom UKC, pacijentu Instituta „Dedinje“, uspešno je transplanirano srce, pacijentu druge zdravstvene ustanove rožnjača, dok bi, prema nezvaničnim informacijama, druga rožnjača, trebalo da bude presađena detetu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kakvi hvalospevi. Opšta bolnica Niš je toliko loša u svakom pogledu, tužna priča i za pacijente i za zaposlene. Možda dobra za direktore.
Grad Niš odavno nema opštu bolnicu…
Bravo za Dr Milosevica anesteziologa!
Teska prica, ali spasiti 5 zivota je lepo cuti
Sve čestitke za ceo tim.
Ko još kad gubi svoje spasava tudje ? Duboki naklon porodici koja je dala saglasnost o doniranju organa.