Na ponovljenom tenderu za istražne radove na izradi projektne dokumentacije za izradnju gasovoda Niš-Dimitrovgrad ugovor je dobila grupa ponuđača na čelu sa firmom Geoput iz Beograda. Radi se o pripremnim radovima na delu takozvanog “Srpskog toka” koji iz Bugarske uvodi gas u Srbiju preko Dimitrovgrada.
Geoput je, za posao koji je dobio, kako piše u ugovoru, ponudio 203 miliona dinara, što je za 47 miliona manje od procenjene vrednosti tendera. Istovremeno, ovaj iznos je manji i od prvobitne, poništene nabavke, kada je firma koja je pobedila na njoj ponudila 235 miliona.
Na prvoj javnoj nabavci iz 2017. godine posao je dobio Institut za vodoprivredu “Jaroslav Černi” sa podizvođačima. Međutim, firma Geoput se žalila i Republička komisija je poništila tender, a upravo je ova firma pobedila na novom tenderu.
Oni će u narednom periodu, kako je navedeno u ugovoru, obaviti geodetska snimanja terena južne Srbije, proveru ekoloških uslova i druge radove.
Takozvani “Srpski tok” je alternativa snabdevanjem gasom Srbije posle propasti projekta “Južni tok”. Premijerka Srbije Ana Brnabić u januaru ove godine je najavila izgradnju ovog gasovoda koji bi trebalo da bude dug 109 km i i koji će imati kapacitet od 1,8 milijardi kubika gasa.
Ovaj gasovod je nastavak gasovoda kojim se Turska snabdeva gasom iz Rusije.
Preduzeće Južni tok Srbija je u februaru ove godine promenilo naziv u Gastrans, dok su direktori ove srpsko-rusko firme ostali isti, Dušan Bajatović sa srpske i Aleksander Siromjatin sa ruske strane.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sedište južnog toka je u Novom Sadu.
Gde je sedište severnog toka?
„Nord Stream AG“ ili ti „Severni tok A. D“ ima svoje sedište u Cug (tj. Zug) u Švajcarskoj. Ruska filijala ima sedište u Moskvi.
Ma,super,gledajte da Nisu,kao i pre,uvalite najskuplju cenu gasa!
Sto bi Yugoroz gas bio izuzetak.