U Lidlu na Vizantijskom bulevaru u Nišu postavljen je reciklomat za limenke i plastične flaše. Za svaku ubačenu ambalažu kupljenu u toj prodavnici biće donirano 5 dinara Humanitarnoj fondaciji Budi human.
Aparat je danas, osim u Nišu, postavljen u još dve prodavnice u Novom Sadu. To je naš pokušaj da vidimo kako potrošači reaguju i da li su raspoloženi da vraćaju ambalažu i tako čine dobro za prirodu, s obzirom na to da smanjuju zagađenje i sprečavaju da ambalaže završe u prirodi. Takođe, tako Lidl u njihovo ime donira 5 dinara Fondaciji Budi human – objašnjava PR kompanije Lidl Srbija Martina Petrović.
Napominje da potrošači u aparat mogu ubacivati samo ambalažu kupljenu u njihovoj prodavnici, kao i da to mora biti prazna limenka ili flaša, u zapremini od 0,5 do 3 litra.
Tip ambalaže koju aparat prihvata su aluminijum i plastika. Aparati primaju praznu ambalažu i prepoznaju da li je ona adekvatna. Aparat ne prihvata plastičnu ambalažu od, na primer, mleka. Prima ambalažu od dve vrste materijala, ALU i PET – objašnjava Petrović.
Aparat neće prihvatati konzerve, na primer, od tunjevine ili paštete. On sam sortira ambalažu prema boji i dobija se nova sirovina koja može da se ponovo upotrebi – navodi Petrović.
Dodaje da je upotreba jednostavna i ističe da ta kompanija na očuvanju životne sredine radi i na druge načine – ukinuli su plastične poklopce na nekim proizvodima i uveli posebne vreće za merenje voća i povrća.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
e svaka cast, konacno nesto normalno, razumno i humano da se uradi
Pricica za naivne ! Ko ce kontrolisati gde ide taj novac i kome ?
Kako gde ide novac, pa na račun, a čiji, čuće se kad ga prebroje!
Pa Aca Šapić valjda je njegova to fondacija u njegov će džep sve to da ide neće on ni da broji to
Ko hoce da donira, on donira-uplati novac na racun ili posalje poruku. Takva je svest kod nas. Tesko da ce neko da nosi flase i limenke na reciklazu Lidlu kada moze iz fotelje da posalje sms poruku. Dok ljudi ne vide licnu korist od toga, nista. Npr.u Nemackoj se za svaku ubacenu flasu umanjuje racun u odredjenom marketu za odredjeni iznos. I svi recikliraju i Nemacka je cista
Lele…. sad kad navale beli medvedi i ostali sa kesurinama punim reciklaznog otpada… nece moze da se udje u Lidl!
Sustina je da se izbegne bacanje ambalaze i zagadjivanje okoline i ne treba traziti u tome neku zloupotrebu. S pravom smo podozrivi jer smo okruzeni raznoraznim muljatorima, ali se treba fokusirati na one koji muljaju milionima evra. Uostalom, gde jos mozete da bacite baterije osim u Lidlu?
U Nemackoj u Lidlu postoji taj aparat gde za plasticnu flasu ili limenku dobijate 25 centi a za staklenu 8 centi i mozete za taj novac da kupujete ili da podignete novac na kasi, zasto tako nije i u Srbiji ?