Kako su prošle godine zbog epidemije mnogi odložili putovanja, a ove sezone rešili da ipak negde letuju, znatno je više građana koji su rešili da izvade ličnu kartu i pasoš. Tako je u prošlih mesec i po dana u Nišu podneto blizu 7.000 zahteva za izdavanja pasoša, a povećan je broj zahteva i u Vranju. Iako iz policije navode da šalteri funkcionišu nesmetano, bez većih gužvi, Nišlije, sa druge strane kažu da je situacija daleko od idealne i da u redu provode minimum sat vremena.
Povećan broj zahteva za izdavanje ličnih karata i pasoša u prethodnih mesec i po dana, u odnosu na isti period prethodnih godina, beleže policijske uprave u Nišu i Vranju.
Zbog povećanja obima posla radno vreme devet šaltera u Mesnoj kancelariji “Filip Kljajić” u Nišu je produženo, pa tako umesto od 8 do 20 sati, građani papire mogu predati svakog dana od 8 do 22 sata. Dodaju i da šalteri rade i subotom, i to u terminu od 8 do 15 sati.
Građani svoje zahteve mogu podneti na šest šaltera u Mesnoj kancelariji „Filip Kljajić“ i na jednom šalteru u Policijskoj ispostavi „Pantelej“ dok se uručivanje izrađenih dokumeta vrši isključivo u Mesnoj kancelariji “Filip Kljajić” na tri šaltera – kažu iz policije.
Međutim, građani kažu da uprkos dužem radnom vremenu u redu za predavanja papira provode minimum sat vremena. Jedan Nišlija kaže da mu je ovo četvrti put da čeka u redu jer je prethodnih puta odustajao zbog velike gužve, dok drugi navode da je posle 12 sati nemoguće doći na red.
Čekam više od pola sata, ali to je sada. Nije isto popodne i ujutru. Do 12 ako čekaš stići ćeš, posle 12 se ne dolazi. Ako dođeš posle 12 računaj odmah za sutra – kaže jedan od Nišlija u redu ispred Mesne kancelarije “Filip Kljajić”.
Samo u periodu od 1. maja do 18. juna u PU u Nišu primljeno 3.089 zahteva za izdavanje lične karte što je skoro 40 posto više u odnosu na isti period prethodne godine i oko 140 posto više u odnosu na period od početka maja do sredine june 2019. godine.
U Policijskoj upravi u Nišu beleže i veliki porast zahteva za izdavanje pasoša, čak 6.982 zahteva podneto je u periodu od 1. maja do 18. juna.
To predstavlja porast od 40 odsto u odnosu na 2020. godinu, ali i smanjenje broja zahteva za izdavanje pasoša od 14 odsto u odnosu na period maj-jun 2019. godine. Međutim, kažu iz PU u Nišu da manjak zahteva u odnosu na 2019. godinu ne čudi jer su tada građani prvi put menjali biometrijske pasoše.
Slična situacija je u Vranju, gde Policijska uprava tog grada navodi da je broj zahteva za izdavanje pasoša daleko veći nego u istom periodu prethodne godine kada su građani bili onemogućeni da putuju usled pandemije.
Radi smanjenja gužvi na šalterima i efikasnijeg izdavanja biometrijskih dokumenata, građanima sa prijavljenim prebivalištem na teritoriji grada Vranje, omogućeno je da preko Portala eUprave zakažu termin za podnošenje zahteva za izdavanje ličnih dokumenata i da u odabranom terminu podnesu svoj zahtev – navode iz Policijske uprave u Vranju.
Kažu iz policije u Vranju da iako je građanima dostupna mogućnost zakazivanja termina preko portala eUprave termini često ostaju neiskorišćeni. Dodaju da se rad sa strankama odvija neometano na šalterima koji rade svakog dana od 7:30 do 20 časova, kao i vikendom od 7:30 do 15:30.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
To je ta digitalizacija u praksi
Daleko smo mi od digitalizacije, šalteri i redovi ima da nas prate bar još 10 godina, bar za 80 % stanovništva….
Hitno je samo ono sto se kasno trazi. Cekaju do zadnji trenutak i onda su im drugi krivi sto cekaju satima. Kad ste ih vec pitali koliko cekaju, mogli ste da ih pitate zasto nisu on line zakazali termin i kao sav normalan svet da izvade dokumenta bez cekanja?
Niko me voli da čeka u redu, ali čekanje do sat vremena je i OK, jer se svi sete da zadnjih par dana, pred istek, menjaju pasoše u lične karte!?
Srbija je zemlja redova, cekanja… Cekas za licne dokumente, cekas ispred banke, poste, prodavnice, mobilnih i net provajdera, cekas mesecima i godinama resenje iz katastra, cekas carinu nedeljama da ti pusti paket i pismo, cekas na granici, cekas kod lekara pregled jer ti je zakazano pred kraj godine a sad je leto… i kad umres i tu mora cekas da te sahrane. Srbi najvece lenstine i kontrasi
To je policijska policija
Imala sam zakazan termin proslog petka i nisam cekala vise od 2 minuta da budem prozvana. Problem je sto ljudi ne planiraju i ne zakazuju, a onda ocekuju da budu primljeni istog momenta kada se pojave, sto nije realno. Cekanje od sat vremena nije puno u koliko niste zakazani a imali ste mogucnost to da uradite.
Pa nema slobodnih termina to je problem sve popunjeno do sredine jula
Pitanje za autore ove vesti: Kome da verujemo, gradjanima ili odgovornom iz PU ?
Vest niste zavrsili, pitajte opet odgovornog , kazite mu da gradjani kazu drugacije ? Ovako, nista !
Kada ne bi uvodili svoje rođake i kumove preko reda, išlo bi brže. U mesarama i bankama uveli papiriće sa brojevim, ali SUP se ne da redu i zakonu! napreDNO