Pravoslavci poranili po badnjake u obližnje šume [foto]

badnjak crkva foto vanja keser
Mnoštvo običaja u iščekivanju najvećeg hrišćanskog praznika; foto: Vanja Keser

Poslednjeg dana Božićnog posta, na Badnji dan, po tradiciji – u ranu zoru, brojni pravoslavni vernici poranili su u obližnje šume po badnjak, mlado drvo hrasta koje se uveče unosi u kuću.

Po badnje drvo obično odlazi domaćin kuće sa sinovima ili unucima, a u šumi se obično bira mladi hrast, pravo stablo koje se može preseći sa 3 udarca sekirom tako da padne ka istoku. Kada se po badnjak odlazi organizovano, u većim grupama, badnjak se pre seče osvešta i zaliva vinom. Odabrano stablo se po odabiru pozdravlja:

Dobro jutro badnjače i čestit ti Božić.

krst uspravno foto vanja keser
„Dobro jutro, badnjače i srećan ti Božić“; foto: Vanja Keser
Drvo se posipa žitom, a negde mu se daruje i kolač posebno umešen za tu prilikuIver koji padne sa badnjaka tokom seče ima višestruko značenje u raznim krajevima i najčešće se čuva do naredne godine.

Badnjak preko dana stoji ispred kuće, a unosi se uveče, zajedno sa slamom i domaćin ga stavlja uz ognjište, gde se kasnije pali.

Nakon jutarnjih liturgija, nošenje i nalaganje badnjaka biće organizovano i u brojnim hramovima na jugu Srbije.


Simbolika badnjaka

tamjan foto vanja keser
Badnjak se poliva vinom i žitom; foto: Vanja Keser
Hrastovo ili cerovo drvo predstavlja ono drvo koje su, po predanju, pastiri doneli Josifu i Mariji da založe vatru i zagreju pećinu u kojoj je rođen Isus.

Etnolozi i antropolozi smatraju da je poštovanje svetog drveta mnogo starije i da se samo nadovezuje na staroslovenske običaje i verovanja.

Još su antički putopisci opisivali Slovene kao narod koji poštuje šume i vode, a upravo hrast navode kao najsvetije drvo s božanskim duhom, o čemu i danas svedoče brojni „zapisi“ u mnogim mestima širom Srbije, a sveto drvo je upravo – hrast.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. Da ste jutros išli po badnjak videli bi kako Srbi poštuju šume i vode, smeće na sve strane… Žalosno…

  2. Suština Božića je da se slavi na zimsku kratkodnevnicu severne Zemljine hemisfere. Bila je 22. decembra 2019. Srećan praznik!

    • Suština Božića nije datum, jer je datum Božića (25. decembar, a ne 22. decembar) izabran kao nastavak velikog Rimskog praznika Saturnalie. U Bibliji ne postoji ni najmanji nagoveštaj da je Isus rođen u zimu, već se najčešće pominje proleće. Suština Božića je slavljenje rođenja spasitelja Hrista. Gregorijanci i reformirani Julijanci ga slave 3 dana nakon kratkodnevnice, ostali 13 dana kasnije.

  3. Kad bi gospoda pravoslavci i poadili neko drvo umesto sto samo seku bilo bi lepo.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.