Tačno mesec dana nakon što je Gavrilo Princip u Sarajevu ubio vojvodu Franca Ferdinanda, Austro-Ugarska je uputila objavu rata Kraljevini Srbiji. Telegram kojim je počeo, ispostaviće se, najveći dotadašnji sukob u istoriji sveta, predsednik Vlade Srbije Nikola Pašić primio je 28. jula u hotelu “Evropa” u Nišu.
Pre famoznog telegrama, kako objašnjava istoričar Dušan Obradović, Srbija je 23. jula od Austro-Ugarske dobila ultimatum u 10 tačaka koji je srpsko rukovodstvo odbilo. Dvojna monarhija tražila je, kaže Obradović, da njeni činovnici vode istragu na teritoriji Srbije što su Pašić i Vlada ocenili kao kršenje suvereniteta.
Taj dokument, modernim jezikom rečeno, brzo je postao „viralan“ u svetskoj javnosti, pa su i saveznici Srbije ocenili da ga niko ne bi prihvatio – kaže Obradović.
Posle ultimatuma, nezadovoljni srpskim odgovorom, vlasti u Beču objavili su rat Srbiji. Telegram je primio Nikola Pašić u Nišu, gradu koji će postati ratna prestonica Srbije.
Jednu od niških istorijskih dilema, gde je Pašić primio objavu rata, da li u hotelu “Orijent” ili hotelu “Evropa”, rešila su 3 istoričara niškog Istorijskog arhiva koja su otkrila zabelešku telegrama. Jedan od njih, istoričar Boban Janković naveo je da je Pašić je primio telegram 28. jula, između 12 i 13 sati, u hotelu “Evropa”, koji se nalazio na mestu današnje Glavne pošte u Voždovoj ulici.
U zabelešci telegrama se navodi da je stigao 28. jula 1914. godine i da ga je primio pisar Momčilo D(Đ)urašković. Do sada je bilo malo poznato da je na tekst ultimatuma Nikola Pašić odgovorio –to smo i očekivali. Vrlo često se može videti da istorijski podaci navode da je Pašić primio telegram u „Orjentu“, ali ovaj dokument dokazuje da je to zapravo bilo u „Evropi“ – kaže istoričar Janković.
Istoriju će kasnije obeležiti još jedan dokument vezan za Niš – čuvena Niška deklaracija, doneta 7. decembra u kojoj su formulisani ratni ciljevi izneta ideja o posleratnom ujedinjenju Srba, Hrvata i Slovenaca u jednu državu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sto bre nisu ostali u Beogradu da prime ultimatum?
A da, tamo je ostala sirotinja cija su imena izbrisana iz brojnog stanja, ciji zivoti vise ne postoje..