Iako je izgradnja železnice u Srbiji počela nešto ranije, prvi voz u Leskovac iz Niša stigao je 18. marta 1886. godine.
Prvi vozovi koji su saobraćali na ovoj relaciji imali su mešovite, odnosno i putničke i teretne vagone, a kako piše na sajtu Železnica Srbije, u početku je bilo samo jednog polaska u toku dana. Dolazak prvog voza u ovaj grad Jablaničkog okruga doveo je do industrijskog rasta, a nakon toga Leskovac postaje i sajamski centar, ali i centar proizvodnje povrća za udaljena tržišta.
U septembru iste godine završena je pruga do Vranja, a 2 godine kasnije spojena je takozvana Solunska pruga.
Zgrada uprave železnice u Leskovcu, pričaju u Narodnom muzeju u ovom gradu, srušena je za vreme Drugog svetskog rata, a nova, moderna stanica podignuta je krajem devedesetih godina prošlog veka.
Veza sa Nišom postoji i danas, osim putničkog, na ovoj relaciji saobraćaju i brzi i regionalni vozovi, a u toku dana iz Leskovca ka gradu na Nišavi ima 6 polazaka.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Putovao je taj voz brže do Leskovca nego danas. Logično,pruga je bila nova i bolha nego danas .
Jeri ste znali da su pope u to vreme bacale anatemu na tu prugu?