Ako se Zakon o vanrednim situacijama izmeni i usvoji novi ubuduće kuće neće smeti da se grade u basenima reka i na klizištima, pojašnjava načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić.
Zakon o vanrednim situacijama donet je pre 7 godina, kaže Marić, a na pragu je novi koji bi trebalo da “podigne preventivu u Srbiji”.
Javna rasprava o Nacrtu novog Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanje vanrednim situacijama organizovana je i u Nišu, a Marić koji je i pomoćnik ministra unutrašnjih poslova je prisutnima govorio o tome koje izmene su u planu.
Na primer, imali smo i do sada obavezu da svaka lokalna samouprava uradi procenu ugroženosti i plan zaštite spasavanja, ali odziv nije bio baš dobar, jer nije bilo sankcija. Sada se uvodi jedan novi mehanizam da ne možete više da pravite kuće tamo gde to nije dozvoljeno, ne možete ih praviti u basenima reka, na klizištima, i to su ideje – kaže Marić.
Suština novog Zakona biće u tome da se više radi onda „kada se ništa ne dešava“, pojašnjava Marić, a ne tek kada se desi neka vanredna situacija ili katastrofa. Dobre prakse iz Evropske unije poslužiće im kao primer, a Marić kaže da je osim toga potrebna i veća svest ljudi da rade preventivno.
Inače, ovo je druga javna rasprava o novom Zakonu, a nakon Niša će svoje sugestije dati i stručnjaci iz Novog Sada i Beograda, da bi predlog otišao do nadležnih ministarstava na mišljenje.
Marić je najavio da će u saradnji sa Srpsko-ruskim humanitarnim centrom pokušati da naprave u Nišu treći centar za obuku za prijem vatrogasaca, koji već postoji u Beogradu i Pančevu.
Mislim da je to jako važno za godine koje dolaze i sa ljudima iz Centra ćemo raditi na tome, da to bude veoma brzo – dodaje Marić.
Najavio je i da se privodi kraju konkurs za zapošljavanje 100 novih vatrogasaca u Srbiji, a nabaviće i 33 nova vatrogasna vozila.
Podsetimo, najveći izazov za Nišavski okrug, o čemu je bilo reči na poslednjoj sednici Okružnog štaba za vanredne situacije, je stanje na autoputevima i koridorima, jer je prošle godine auto-put bio zatvoren zbog smetova. Zato je predloženo da sve opštine obezbede spasilačke ekipe.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Никада куће нису смеле и могле да се граде на критичним и небезбедним местима као и јавним површинама. Која би то локална самоуправа смела да изда такву грађевинску дозволу? Друго је питање што су људи такве објекте зидали без грађевинске дозволе, а грађевинске инспекције нису то санкционисале, а онда им је држава крива?! Нисте ви измислили топлу воду, него овај народ нема добро памћење.
Област зидања је одувек обрађивала геологија, водопривреда,грађевинарство и урбанизам, а не ванредне ситуације (можда само неки специфичан њен део, али не знам зашто и то није у домену Министарства грађвевинарства?) Зашто се бавите туђим пословима?Да ли бисте и на овај начин можда поново усложњавали стране и уопште привредне инвестиције?
Kako je ovo dobar predlog, sigurno ce ga Skupstina usvojiti. Prosto genijalno.
Za ovo valja zavrsiti fakultet u Srbiji.