Predmeti o napadima i pretnjama na novinare “zarobljeni” u tužilaštvu

autor: A.S.
kamere mediji foto ljubica jocic juzne vesti
85 miliona dinara za medijske projekte u Nišu; ilustracija; foto: JV / Ljubica Jocić

Za poslednje 3 godine, prema podacima Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, evidentirano je 5 krivičnih dela povezanih sa pretnjama i napadima na novinare. Međutim, nijedno od njih još nije došlo do suda, niti je podignuta optužnica. Slična je situacija i u drugim delovima Srbije.

Od početka 2019. pa skoro do kraja 2021. godine Osnovno javno tužilaštvo evidentiralo je 4 krivična dela ugrožavanje sigurnosti i jedno krivično delo proganjanje novinara.

Međutim, bez obzira na relativno dug period, nijedan od tih slučajeva nije istražen do kraja, pa zato nema ni optužnice ni suđenja.

U svim postupcima je u toku preduzimanje istražnih radnji pa još nisu donete javnotužilačke odluke – kažu u OJT.

Više javno tužilaštvo u Nišu u pomenutom periodu nije evidentiralo nijedno krivično delo koje se povezuje sa novinarima, a podaci NUNS-a, koji se poziva na Republičko javno tužilaštvo, pokazuju da je situacija slična širom Srbije.

Marija Babić, pravnica ovog udruženja, kaže da je od početka 2019. do novembra 2021. formirano 186 predmeta povezanih sa pretnjama i napadima na novinare u Srbiji. Od toga je presudama ili oportunitetom okončano njih 28, dok su u čak 72 slučaja donate odluke o odbačaju.

U 23 slučaja donete su presude, od toga 21 osuđujuća presuda, a u 2 slučaja su oslobađajuće presude. U 5 slučajeva je primenjen oportunitet, odnosno odlaganje krivičnog gonjenja. U 72 slučaja doneta je odluka o odbačaju krivične prijave ili je doneta službena beleška da nema mesta pokretanju krivičnog postupka. NUNS je u svojoj Bazi napada i pritisaka u 2019. godini zabeležio 27 vebalnih napada i 11 fizičkih napada. U 2020. godine je zabeležio 50 verbalnih napada, 32 fizička napada, 14 napada na imovinu i 1 pretnju imovini. Dok je do kraja novembra 2021. godine zabeležio 34 verbalna napada, 4 fizička napada i 2 napada na imovinu. U našoj bazi beležimo i različite vrste pritisaka na novinare, kojih je u 2019. zabeleženo 80, u 2020. zabeleženo 92, a do kraja novembra 2021. godine 73 – kaže Babićeva.

Jedan od onih koji čekaju pravdu i razrešenje slučajeva koje je prijavljivao jeste i Predrag Blagojević, osnivač i nekadašnji glavni i odgovorni urednik Južnih vesti.

On još ne zna ko ga je snimao 2017. u centru Niša. Predmet je u tužilaštvu i istraga traje, dok se u drugim predmetima preinačuju kazne kako bi oni koji su priznali pretnje platili manje.

Razlog za ovakvo stanje, Blagojević vidi u mešanju politike i pravosuša.

U situaciji u kojoj o imenovanju ili smeni nekog sudije ili tužioca suštinski odlučuje jedna politička partija, potrebno je mnogo ličnog integriteta i hrabrosti da nosioci pravosudnih funkcija rade po svojoj savesti i suprotno onome što Partija očekuje. U kontekstu toga su fascinantna fleksibilnost i kreativnost koju u slučaju pretnji novinarima pokazuju pojedini tužioci i sudije – kaže Blagojević.

Najilustrativniji primer koliko je pravda u “novinarskim” slučajevima spora pokazuje i presuda za ubistvo osnivača i urednika Dnevnog telegrafa Slavka Ćuruvije na koju se čekalo 22 godine. Ipak, ni ona nije končana jer se čeka odluka Apelacionog suda.

Za Babićevu iz NUNS-a to je pokazatelj neefikasnost institucija i stvara još veće nepoverenje u pravosudne organe.

Autor:
A.S.

Slični tekstovi

Komentari

9
  1. Pa da je u pitanju Goca, Barbara ili tako neki napredni nazovi, novinar, već bi to bilo rešeno (uz danonoćno polemisanje na pinku, hepiju, prvoj)…..

    • Potpisujem ! Stra, lojze cuva !

  2. Medijski mrak,medijska cenzura,zato od skora Srbija vise ne spada u demokratske zemlje,jer ima tkz.hibridni rezim.Jedan vodja,jedna stranka na svim medijima,da bi se narod sto vise zatupio

  3. Cek da promene ustav 16 januara pace te tek davidite staje SNSovsko zlo kojese nadvilo nad srbiju

  4. Sramota za sud.Sve dok jedan covek odlucuje o svemu,nece nam biti bolje.

  5. Јес, па да суде сами себи?!

  6. ja mislim da ti koi rade za srb su isti kao kod nas da vise rade za sebe po svaku cenu pa sada imamo svakojake tu i to pod sloganom posao a su belosvetske propalice koi ovi ih obuku za svoje potrebe u prilog dajem vemero uz to njihovo biznis okruzenje a ono ispade logor.

  7. jel vi funkcionirate normalno?posao kakav takav radi opstanka da ne bi bili u teskom stanju a ne daj sa ovima porodica itd

  8. sto vise vidim to sve manje radim?

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.