Tri kafane izabrane su za reprezentacije opštinara iz Žitorađe i za njihove goste, a osim kod lokalnih ugostitelja, „na potpis“ će moći da se ide i u Niš, jer je ugovor sklopljen i sa jednom niškom kafanom. Za ove usluge od novca svih stanovnika Žitorađe biće izdvojeno skoro 2 miliona dinara bez PDV-a.
Opštinska nabavka bila je podeljena u 3 dela i bez primene Zakona o javnim nabavkama, pa su pozivi da dostave svoje ponude upućeni unapred određenim kafanama u Žitorađi i u Nišu.
Konkurisale su po 3 kafane, a kako stoji u odlukama o dodeli ugovora, izabrani su napovoljniji ponuđači u svim kategorijama koje su podeljene po tome ko je naručilac – Opštinska uprava, Skupština opštine ili Opština Žitorađa.
Za sva 3 ugovora bilo je određeno tačno 666.666,66 dinara, a jedan od njih potpisan je sa kafanom „Vasa i tata“ u Žitorađi, kao najpovoljnijim ponuđačem u konkurenciji sa još dva objekta koji su ponudili nešto veću cenu od prihvaćene.
Ova nabavka je predviđena Planom nabavki za opštinu Žitorađa na koju se ne primenjuje Zakon o javnim nabavkama. Poziv za podnošenje ponuda je upućen na 3 adrese ponuđača u Žitorađi i izabrana je najpovoljnija – kaže se između ostalog u obrazloženju rešenja.
Po istom modelu i potpuno iste vrednosti, bez primene Zakona o javnim nabavkama, a na osnovu takođe 3 poslate ponude, odabran je najpovoljniji ponuđač za kafanske usluge i za potrebe Opštinske uprave. Po ugovoru, kako se i tražilo, izabran je restoran „Izvor“ u Nišu.
Utvrđeno je da je najpovoljnija ponuda ponuđača UR „MTM izvor“ iz Niša sa ukupnom jediničnom cenom u iznosu 14.940 bez PDV-a odnosno 17.928 dinara sa PDV-om, te stoga ugovor treba dodeliti napred navedenom ponuđaču – kaže se u obrazloženju druge odluke.
Ni treća nabavka, koja je rađena za potrebe Skupštine opštine se ne razlikuje ni po ceni, a ni po broju ugostitelja koji su izabrani da učestvuju i da daju svoje ponude.
Ovog puta izabrana je kafana „5MS“ iz Žitorađe sa svojom najmanjom ponuđenom cenom.
Ko će i kada u konkretnim uslovima koristiti kafanske usluge do skoro 2 miliona bez PDV-a i na koji način su izabrane kafane koje su učestvovale u nabavci ostaje nepoznato, jer predsednik Opštine Ivan Stanojević nije odgovarao na pozive i poruke novinara Južnih vesti.
Načelnik Opštinske uprave u Žitorađi Marko Stošić kaže da se posebnim pravilnicima uređuje ko sve može da koristi usluge ugostiteljskih objekata, između ostalog navodi da se koriste tokom poseta investitora, zvaničnih skupova koji se organizuju tokom godine, a mogu ih koristiti i zaposleni na obuci.
Što se tiče restorana u Nišu, izabran je jer pruža usluge koje objekti u Žitorađi nemaju. Tu pre svega mislim na raznovrstan meni, usluge keteringa, a imamo i dosta radnika koji tokom godine imaju obuku u ovom gradu, pa i oni mogu da koriste te usluge – rekao je Stošić.
Inače, ovo nije prvi put da su funkcioneri u Žitorađi „slabi na kafanske usluge“ jer je tokom kontrole budžeta za 2018. i 2019. godinu od strane Državne revizorske institucije utvrđeno da je deo potrošenog novca svih građana bez zakonskih procedura isplaćen za troškove reprezentacije i ugostiteljskih usluga, gde je u kafanama i objektima u Žitorađi, Nišu, Beogradu, Prokuplju, Brusu, Brzeći, Sokobanji, Krnjevu i Orljanu potrošeno preko 3,5 miliona dinara.
Za period koji je kontrolisala DRI, ustanovljeno je da je Opština Žitorađa nezakonito sklopila poslove vredne 85,52 miliona dinara, a neke od nepravilnosti se odnose na nepravilnom obračunu plata, dodataka i naknada, prihvatanja ugovora većeg od procenjene vrednosti javne nabavke, kao i za troškove reprezentacije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ne moraju da ručaju kući. I da im zapakuju da ponesu. A sta ćemo sa onim nepravilnostima što im našla DRI za 82 miliona. Velikom lopovu se skida kapa a malome glava. A šta li se radi tek u drugim mestima. I niko ne procesuira. Tzv koruptivno odeljenje u tužilaštvu služi za eliminaciju protivkandidata i sudjenja za gluposti, diskreditaciju ljudi, nemaju ozbiljan predmet,samo šarena laža.
Neka ručkaju paraziti, a posle nema para za poplavljene. Dno dna!!
Koji su to investitori što dolaze gladni u Žitoradja City?
Isto tako i u Nišu samo što je favorit Niskijska mehana, uvek…
Samo da se zna da obe kafane drže funkcioneri opštine i članovi SNS stranke.
Ne verujem da je namesteno.Posteno se dogovaralo.
Za ovu mladju ekipu bi trebalo i neku teretanu da obezbede.
U Žitorađe mora da ručaju radnici koji rade kod Srbu tančinog (Marka bivšeg državnog sekretara otac) na kući i u vinogradu a u Nišu živi Marko pa njegova li porodica da hranu nosi iz Žitorađe.
Pa mora i Srdjan peci negde da se hrani pa i Srba tančin sam je sad kući, a za majstore na kući dva ručka prošle godine su plaćena, naravnona račun opštine, 17 000 dinara kod Šabi u kafanu.
Ćutanjem na svakojake stvari smo sami krivi za sve a ne svet oko nas. Da li je ovo normalno?
Normalno nije, ali zakonski jeste , to je kod svih kao sto rekoh, s za sve smo sami krivi.
Cudno pa nije Brka iz Jelasnice dobio na tenderu…
Pa isto je svuda Žitoradja ništa nije gora a ni bolja od ostalih, nego ovaj sto pise ne sme da pise za Prokuplje i ostale.Ovo je SNS obracun preko svojih novinara.Dno dna.
Pa nisu oni krivi sto mora da jedu u kafanu na grbaci naroda.To rade zbog preduzece ne zbog sebe! Ko voli da jede i puje dzabe?