Premijerka Srbije smatra zabranu izgradnje MHE besmislenom

Ana Brnabic jeftini stanovi Foto Vanja Keser
Premijerka salila prvi beton u temelj novih zgrada za bezbednjake; Foto: Vanja Keser

Prilikom skupštinske rasprave, odgovarajući na pitanje poslanika, premijerka Ana Brnabić izjavila je da smatra da je zabrana izgradnje mini-hidroelektrana “potpuno besmislena”.

Premijerka se do sada retko oglašavala o problemu sa izgradnjom mini-hidroelektrana, to je na sebe preuzeo predsednik Vučić, koji je najavio i da će upravo Vladi Srbije, na čijem je čelu Ana Brnabić, predložiti zabranu izgradnje u zaštićenim područjima, poput Stare planine.

Ona je u Skupštini Srbije rekla da razume potrebu za zaštitom životne sredine, prenosi Danas, ali da misli da se u Srbiji ide u krajnost i da se politizuju teme koje nemaju veze sa politikom, poput toga ko je dozvolio izgradnju MHE i da se tako došlo do ideje da ih potpuno treba zabraniti.

To je potpuno besmisleno. U 2018. je povećana proizvodnja energije u hidroelektranama, pre svega u mini-hidroelektranama. Zemlje koje mnogo više brinu o životnoj sredini nastavljaju da grade mini hidroelektrane – rekla je Brnabićeva.

U istoj raspravi učestvovao je i ministar ekologije Goran Trivan koji smatra da, iako prema mnogim konvencijama Srbija mora da ima i alternativne izvore energije, da MHE nisu poželjne u zaštićenim dobrima i da se na tome treba ograničiti u novom propisu.


Na šta se Srbija obavezala kandidaturom za EU?

Kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji i članica Evropske energetske zajednice, Srbija se obavezala da smanji emisiju ugljen-dioksida i da do 2020. godine proizvodi 27 % električne energije iz obnovljivih izvora.

Deo proizvodnje dolazi i od mini-hidroelektrana, a do sada je u Srbiji izgrađeno više od 100 hidrocentrala.

Katastrom iz 1987. predviđeno je 856 lokacija za MHE širom Srbije, od čega je na Staroj planini, gde je pobuna protiv izgradnje i najžešća, predviđeno 58 koje se nalaze i u Prostornom planu Pirota.

Dekan šumarskog fakulteta Ratko Ristić rekao je da je izgradnja mini-hidroelektrana samo maska za bogaćenje pojedinaca, a četvorica dekana Univerziteta u Beogradu i direktor Instituta za biološka istraživanja, u otvorenom pismu upućenom ministru za zaštitu životne sredine Goranu Trivanu, kažu da će izgradnja mini-hidroelektrana uništiti dragocene vodne resurse.

Vodno bogatstvo naše zemlje je pod dodatnom velikim negativnim uticajem brojnih zagađivača, lošeg gazdovanja, a povrh svega masovna izgradnja mini-hidroelektrana preti da malo preostalih dragocenih resursa bude potpuno uništeno – navode u pismu.

Pored meštana Staroplaninskih sela, najžešći otpor izgradnji mini-hidroelektrana dolazi iz sela Rakite u Babušnici, a sa izgradnjom ovih energetskih objekata ne slažu se ni u Surdulici.

Ako bi se sagradilo svih 856 objekata prema postojećem Katastru, bilo bi obezbeđeno najviše do 3,5 % potrebne količine električne energije na godišnjem nivou, ali bi istovremeno bili uništeni najvredniji brdsko-planinski tokovi, uz narušavanje predela i bio i geodiverziteta – napisali su profesori.

Ipak, ministar Goran Trivan najavio je donošenje Zakona o zabrani mini-hidroelektrana u zaštićenim područjima, a isto je obećao i predsednik Vučić.

Slični tekstovi

Komentari

40
  1. MHE da, ali ne po svaku cenu! Mnoge zemlje grade MHE ali ne u zaštićenim područjima i ne tako da istrebe sav živi svet okolo, uključujući i sela.

    • Zasticena podrucja ili ne, stavljanje reke u cevi u duzini od 3 do 4km, ubija sve što je zivo. MHE je ubica živog sveta, treba zabraniti.

    • Države koje brinu o svom ekosistemu ne grade MHE. Misliš da ih, npr. ima u Švajcarskoj?

      • Ima ih u Svajcarskoj

  2. Posle mene – potop. Ili kamenje, svejedno je.

  3. Besmisleno je i da su takvi likovi na čelu jedne države, ili države u pokušaju, i da rade to što rade.

  4. Zastita sredine znaci i proizvodnja energije iz cistih izvora. MHE da, po planu, po zakonu ali ne svuda ko gde hoce.

  5. Nisam verovao da cu to reci ali moram da pruzim podrsku premijerki Brnabic. Zalazem se za to da drzava treba da koristi sve svoje resurse. Znam da nije bas pozeljno da se u danasnje vreme misli svojom glavom ali tako je. Pitanje za lazne zastitnke prirode je da li znaju ko finansira sve te pokrete zelenih i sa kojim ciljem? Ajde da zajedno vratimo Srbiju u 19. vek. Molim vas da objavite komentar.

    • A ko finansira mini hidroelektrane i ko ih gradi?
      Pa nama je još voda ostala kao resurs a mi ni to neznamo da iskoristimo nego zagadjujemo,pregradjujemo…..!!!!
      Bojkot za uništavanje reka,odnosno za sprovođenje reka kroz cevi,žubor vode je LEK za dušu i mozak!!!

      • I još gore: prodajemo izvore vode.

    • 3.5% je udeo proizvodnje struje od MHE. I vi ste u 19om veku a ne mi koji ne zelim jer Evropa godinama rusi to zlo I vraca reke u pevobitno staniste

      • Ajde onda da srusimo mi lepo Djerdap i da vratimo prirodu u prvobitno stanje. Odusevicemo Evropu a struju cemo posle da uvozimo iz Nemacke. Finansiracemo uvoz „jeftinim“ kreditima njihovih banaka. Ne za MHE, ne za sve elektrane!

    • Gdine, Stanko.
      Niko nije rekao da ne treba praviti MHE… Već ovakve derivacione…. Inače u 19.veku su napravljene mhe Sićevo i Mhe Sv Petka koje i dalje rade i nisu uništile prirodu. Da li znate zašto. Jer se pitala struka. Sada se peru pare preko mhe na vrlo bahat način, gde investitori prave derivacione mhe i to znate gde? U zaštićenim područjima. Bez ikakvog reda i poretka.
      NE ZA MHE!!!!

      • Kao na primer, koja struka?

    • Da niste skucajno investitor?

  6. Male hidrocentrale treba graditi samo tamo gde ne prave štetu životnoj sredini. Treba definisati koliki procenat (%) vodotoka je dozvoljen za vodozahat za malu hidrocentralu, ma gde se ona gradila. Ne može profit pojedinaca i EU da da budu jedino bitno merilo.

  7. Pazi, 865 postrojenja i ekološki pogrom za 3% energije u zemlji gotovo bez ikakve industrije i sa malim stanovništvom !!!

    • To i dokaz koliko samo lazu oni su MHE projekat iskoristili da uzmu novac iz evrope i zaduze se.Pazi da su stvarno hteli da srede za struju,mogli su Solarni paneli i Vetrenjace da postave.Ali ajde neka samo furaju svoju logiku.Plus ove dve navede stvari jeftinije nego ovo sto su radeli.

  8. To biće prvo da izvadi srpski pasoš . Brine za Srbiju ko vepar za praci.

  9. Izgleda da se Srbija,predsednik i vlada,obavezala i da do 2020 smanji broj stanovnika na razumhu meru,najvise do broja- sto vise mogou da oteraju, pa da i tamo ali za vece pare a i ovde ciste po raznoraznim oblektima.Neka se ova zena koja se oblaci ko musko vrati u svoju zemlju i neka tamo gradi mini elektrane.

    • Poreklom je iz Babusnice.

      • Pa nek se seti odakle je poreklom, pa nek dodje u Babušnicu na bazen, a ne da letuje na Krku odakle nije poreklom.
        Pola Lužnice se preziva Brnabić

  10. Izvolte pa pravite centrale na adi ciganliji,dunavu,savi…
    Pogledajte na sta lici sada Nisava od kako je pregradjena na 3 do 4 mesta…jos malo pa ko Gabrovacka reka….

  11. MHE treba zabraniti TRAJNO !! EKOLIŠKI, TOTALNO NEPRIHVATLJIVE !! Jedinu korst od njih imaju „investitori“ – čitaj BANDA NA VLASTI, putem para (iz budžeta Srbije)na ime subvencija po proizvdenom KW satu !! Još jedna stvar o kojoj se ćuti u Srbiji, a to je : SRBIJA NIJE BOGATA VODOTOKOVIMA(reke, jezera), PREKO 80% PIJAĆE VODE i MINERALNIH IZVORA JE PRODATO STRANIM KOMPANIJAMA(Koka-Kola, Pepsi…)

    • TAko je @gari, ako zele obnovljive izvore energije, solarna energija je na svakoj poljani i na svakom krovu. Neka postave solarne panele i gotovo. Jos pre vise od trideset godina se prof.dr Branko Lalovic zalagao za gradnju SOLARNIH KUCA koje stede od 70 do 80% energije, ali niko nije bio pametan da ga cuje. Gradjevinska mafija pobedila i sada se to svima (i njima) lupa o glavu.

  12. Zabranicemo mi MHE ne u zasticenim podrucjima nego na celoj teritoriji Srbije.

  13. Dokaz da u ovoj zemlji može svako da bude premijer.

  14. Dajte subvencije za solarne panele, bojlere na krovu, toplotne pumpe, ugradnju plina i metana u vozila, vozila na struju i vodonik i sl. Kakve MHE

    • Pa nije ti ovo Slovenija,Hrvatska,pa cak i Makedonija daje subvencije…srbistanske vlasti samo uzimaju harac…ostali geni od turaka.

  15. Ma ona ni ne zna šta su MHE.

  16. Па наравно да сматра бесмисленим обзиром да преко рођеног брата има удео у његовим компанијама које се баве и зарађују на алтернативним изворима енергије- ветар и турбински паркови по Србији, соларна енергија, МХЕ…. значи, бата оком- сека-бата скоком.

    • Ne priča baš puno, al i to što kaže je glupo. Nema ona ni predstavu ni viziju šta je to zavičaj. Samo joj je u glavi vlast i pare koje pokušava da da preko vlade imuze od naroda. Neka muze dok joj se može.

  17. G – đo Ministarka, u ekonomiji ne postoji izraz „smatram“. Egzatna je nauka to, i podnosi ANALIZE, stručnih pojedinaca ili timova. Paušalne ocene, /koje su čak oprečne Predsednikovim/, tipa, „treba nešto reći a baš sam zatečena“ državi Srbiji su od velike štete. Da ste na Zapadu, ZELENI bi Vam, već videli leđa.

  18. Besmisleno je da je ovakva kreatura na čelu vlade,al kakva vlada-takva i premijerka

  19. Pa rodjeni brat joj je u toj kombinaciji.

  20. Većina gradjana Srbije smatra besmislenim to što je ova osoba predsednik vlade jedne evropske države

  21. Krk i Stara Baška su idealni za male hidroentrale, utvrdio je NALED.

  22. Pa, ako je „smatranje“ definitivno merilo i obaveza, onda ja slobodno mogu da kazem da ja „smatram“ da je doticno stvorenje jedan „potpuni debil“ koji radi na stetu sopstvenog naroda.

  23. „U 2018. je povećana proizvodnja energije u hidroelektranama, pre svega u mini-hidroelektranama“- ova izjava bi bila tačna, da nije glupa! Naravno da je proizvodnja energije u mini-hidroelektranama povećana kada do 2018. godine mini-hidroelektrana nije ni bilo. A gospo’n bi trebala da malo više razmisli pre nego što nešto izvali! I za svoje i za naše dobro. Da nam se ljudi iz sveta ne smeju!

    • Poštovana Sladjana,kada pišeš komentar o ovako ozbiljnoj temi moraš prvo da pogledaš činjenično stanje u oblasti MHE.Prve MHE su počele sa radom u 2010 god.i najviše je sagradjeno do 2016.god.Očigledno je da su politički motivi presudni kod protesta u vezi MHE,jer ne vidim proteste protiv mnogo većih zagadjivača reka kao što su firme koje ispuštaju opasne materije u reke,kao i opštine

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.