Od 1. februara firme koje robu prevoze, na primer, od Niša do zapadne Evrope, na polaznoj carinskoj ispostavi započinju „zajednički tranzit“ i uz dobijenu garanciju nastavljaju prevoz do krajnjeg odredišta, i to bez dodatnih deklaracija, garancija i sa kraćim čekanjima na granicama.
Ovo omogućava zajednički tranzitni postupak (NCTS) koji je Srbija uvela prema odluci Evropske komisije, a on treba da pojednostavi formalnosti u trgovini robom.
Članice Konvencije o zajedničkom tranzitnom postupku, koju je Srbija prihvatila polaganjem pretpristupnih instrumenata za ulazak na evropsko zajedničko tržište, su sve zemlje Evropske unije, 4 zemlje EFTA, Turska i Makedonija.
Zajednički tranzitni postupak predstavlja mogućnost da se tranzit otpočne, obavlja i završi u zemljama članicama Konvencije – objašnjava Ivana Marković iz Grupe za odnose sa javnošću Uprave carina.
Očekuje je da ovakav način poslovanja pozitivno utiče na razvoj privrede i njenu konkurentnost na globalnom tržištu jer se, kažu, dobija na brzini i smanjenju troškova.
Očekuje se da će pre svega transportna sredstva koja sada koriste naš deo Koridora 10 ostati na našoj tranzitnoj ruti, ali isto tako i da će jedan broj kamiona koji sada koriste Koridor 4 (Bugarska, Rumunija) krenuti kroz našu zemlju, što bi doprinelo ostvarivanju većeg profita od tranzita – objašnjavaju u Upravi carina.
Ovaj sistem podrazumeva i razmenu podataka sa carinskim administracijama zemalja članica u elektronskoj firmi koji će zameniti carinsku deklaraciju, a ostala dokumenta koja inače prate robu i dalje će biti u papirnom obliku.
Nakon što zajednički tranzit, koji se primenjuje tek 4 dana, zaživi, čućemo i kakva su iskustva špeditera.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti temama koje brinu građane Srbije, a tiču se eventualnog ulaska u Evropsku uniju.
Da li će moći i dalje da slobodno putuju po Evropi? Da li će imati pristup EU fondovima? Da li će proivođači morati da menjaju svoju proizvodnju da bi je uskladili sa standardima EU ? Da li će moći da i dalje da peku rakiju?
Sagovornici Južnih vesti, o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, studenti, poljoprivrednici, predstavnici institucija…
Pokušaćemo da vam kroz više različitih priča prikažemo gledišta o EU građana sa juga, kao i to šta oni misle da će nam ulazak u EU doneti.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0