Naučna dela koja će Svetog Savu predstaviti kao čoveka i svetitelja, a ne kao fikciju, Odeljenja za svetosavske studije iz Niša, postaće sastavni deo literature Departmana za srbistiku Filozofskog fakulteta, ali će moći da se koriste i u izradi drugih naučnih radova. Prof. dr Dragiša Bojović tvrdi da će njihov naučni projekat biti efektivniji od mnogih “pompezno najavljivanih i finansiranih projekata“.
Prema Bojovićevim rečima, projekat okuplja 58 naučnika iz Srbije, Grčke, Rusije, Litvanije, Poljske i Republike Srpske i dodaje da je u prvoj godini projekata “Sveti Sava u srpskoj duhovnosti i kulturi” koji realizuje Odeljene za svetosavske studije pri Centru za crkvene studije iz Niša objavljeno 20 radova, od kojih su 3 knjige o Svetom Savi.
U etapama od Rastka do Svetoga Save ima mnogo mogućnosti da se jednim originalnim metodološkim pristupom približi čak i učenicima osnovnih škola, a da ne govorimo o učenicima srednjih škola i fakulteta. Zbog toga je Centar za crkvene studije krajem 2022. godine osnovao Odeljenje za svetosavske studije koje je počelo da radi početkom 2023. godine i ovo odeljenje i realizuje projekat- rekao je Bojović.
Za projekat “Sveti Sava u srpkoj duhovnosti i kulturi”, koji bi trebalo biti realizovan do 2025. godine, Dragiša Bojović kaže da će biti mnogo “naučniji” od mnogih najavljivanih i finansiranih projekata, kao i to da se najveći gradski predstavnici nisu odazvali učešću na projektu, koji će se metodološkim pristupom razlikovati od ostalih.
Projekat je jedinstven po tome što do sada nije bilo zvaničnih projekata o Svetome Savi, ali i po tome što nije finansiran, a garantujem da će imati više efekta od ostalih pompezno najavljivanih i finansiranih projekata, gde se naučno predstavlja ono što i nije naučno – kaže Dragiša.
Govoreći o važnosti lika i dela Svetoga Save, Bojović napominje i postojanje predmeta “Sveti Sava u srpskoj književnosti i kulturi” na depratmanu za srbistiku na Filozofskom fakultetu u Nišu, dok će sklopu projekta biće održan i naučni skup „Sveti Sava i Dementijan“ od 26. do 28. maja u Hilandarskom metohu u Nišu , koji organizuje Centar za crkvene studije i Centar za vizantijsko-slovenske studije Univerziteta u Nišu, dok će u organizaciju biti uključeni manastir Hilandar i Studenica.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nije bez podrske drzave nego bez podrske nas koji placamo porez sto svakom ko se nesto seti mora da se daju nase pare a deca da nemaju za lecenje