Sloboda govora u Srbiji je ozbiljno ugrožena. Novinari to osećaju i sa tim se svakodnevno suočavaju.
U srpskim medijima zamiru pluralizam mišljenja i ideja, kritika vlasti i borba za javni interes. To pogađa novinare kojima je stalo do digniteta profesije, nanosi ogromnu štetu građanima i smanjuje sposobnost društva da rešava ogromne probleme sa kojima se suočava.
Ukidanjem televizijskih emisija poput „Utiska nedelje“, „Sarapinog problema“ i „U centru“ direktno se smanjuje prostor za razmenu mišljenja i ideja, a sumnje da vlasti u Srbiji guše slobodu govora postaju opravdane.
Reč je o suptilnim metodama gušenja slobodne kritičke reči. Srbija danas nije zemlja istinskih medijskih sloboda. Jer, naši medijski zakoni su dobri i u skladu sa evropskim standardima, ali u stvarnosti ne donose ono zbog čega su napisani – širok prostor za razmenu informacija i ideja. To ustavno i zakonsko pravo sputavaju upravo oni čiji je posao da štite i brane ustavni i pravni poredak Srbije – izvršne vlasti.
Umesto da se suoče sa činjenicom da se prostor medijskih sloboda u Srbiji sužava, izvršne vlasti „peru ruke“ od svega i ponavljaju da one nisu ni za šta krive. To je cinizam i ruganje u lice čitavoj novinarskoj profesiji i samo pojačava sumnju da vlasti i njima bliski centri moći i stoje iza pokušaja gušenja medijskih sloboda.
Krajnje je vreme da počnemo ozbiljno da se brinemo zbog sledećih očiglednih činjenica:
– Sa programa televizijskih kanala ubrzano nestaju političke emisije u kojima je postojala razmena mišljenja i stavova i u kojima su predstavnici vlasti morali da odgovore na neprijatna pitanja koja im javnost postavlja
– Istraživačko novinarstvo je gotovo zamrlo
– Umesto istraživačkog novinarstva, imamo tabloidne kampanje u kojima se mediji kreću u unapred zadatim okvirima, koristeći „informacije“ koje su im dostavili takozvani poverljivi izvori, čiji cilj je da realizuju svoje a ne javni interes. Oni koji koji nekim gestom pokažu da „nisu na liniji“ sve češće se suočavaju sa divljačkim „raskrinkavanjem“ i razvlačenjem privatnosti u tabloidima, lišeni svake mogućnosti da se odbrane.
– Na konferencijama za novinare srpskih zvaničnika gotovo da nema novinarskih pitanja koja nisu unapred dogovorena sa kabinetima
– Autocenzura među novinarima i strah za sopstvenu egzistenciju rastu iz dana u dan
Potpisnici Proglasa smatraju da su istinska sloboda medija i javne reči, pravna država i vladavina prava nužan uslov opstanka društva, zbog čega su odlučni da tu slobodu ne prepuste na milost i nemilost partijskim interesima i ličnim interesima pojedinaca koji se dokopaju moći i uticaja.
Zahtevamo od izvršnih i zakonodavne vlasti u Srbiji da stvore uslove za pun razvoj tih sloboda.
Svim kolegama koji su izloženi cenzuri i autocenzuri i žive u strahu za egzistenciju poručujemo da ćemo i u njihovo ime čuvati pravo na istinu, kritičku reč i zaštitu javnog interesa.
Potpisnici Proglasa odlučni su da daju sve od sebe kako bi sprečili izvršnu vlast da nas vrati u mračni period devedesetih, kada smo hapšeni, optuživani, osuđivani, otpuštani, proganjani, a mnogi među nama platili su i najskupljucenu. Ako ni zbog čega drugog, makar zbog njih dužni smo da slobodu koja je teškom mukom decenijama osvajana, čuvamo i branimo.
Potpisnici ovog apela, pre svega, poručuju da se ne plaše.
Nezavisno udruženje novinara Srbije
U Beogradu, 6. oktobra 2014. godine
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
I šta je tu novo? Ko je bio ministar informisanja u „crno doba“? Same se čakalo, kad će – ponovo!!
@ Petar E,pa Petre,vuk dlaku menja,ali cud nikada.Niko ne sme da objavi njegove bisere iz tog perioda.I onda nam neko prica oslobodi medija? Ovo je gore nego u Slobino vreme.Mrkli mrak.
@ *** Slicne komentare Kurir i Blic mi nikada nisu objavili.Kad ih citam,najezim se od njihovih lazi i hvalospeva gospodaru.Sta nam to govori?
@sugradjanin. Ništa ne govori. I neće, uskoro će se pretvoriti u „Zabavnik“, ali je interesantno: što pročitaš u jednim novinama, sutradan „malo obrađeno“, u drugim. Dobra saradnja ili „isti dirigent“
pogledajte tekst .O novinarstvu s povodom,mozda ce neke stvari biti jasnije
Informer – propagandni Vucicev letak,Teska rec -isto.Gebels bi mu zavideo.