Građani iz 20 gradova i opština uskoro će preko Internet portala „Moj odbornik“ moći da kontaktiraju odbornike i da im prijave nepravilnosti i ukažu na probleme iz svoje lokalne zajednice.
Portal je kreiran u Nišu i osmišljen je kao mehanizam za dvosmernu komunikaciju između građana i odbornika koji ih predstavljaju u lokalnom parlamentu.
– Na ovaj način učinićemo dostupnim i informacije od javnog značaja i omogućiti svima da samo jednim klikom miša kontaktiraju svog odbornika i ukažu mu na probleme iz svoje okoline – rekao je Nenad Stojanović, jedan od organizatora projekta.
„Moj odbornik“ biće dostupan građanima i preko mobilne aplikacije koju će moći da preuzmu sa Gugl marketa. U toku je prikupljanje i dodavanje podataka, a u organizaciji „Proaktiv“, koja je inicirala ovu ideju, kažu da bi, ako sve ide po planu, aplikacija trebalo da počne da radi tokom septembra.
– Ovo je dobar mehanizam za medije i organizacije civilnog društva. Ovo će moći da bude i dobar alat za zagovaranje onoga što želite da ostvarite u svojoj opštini – objasnio je Srećko Šekeljić, iz Instituta za održive zajednice (ISC).
Realizatori ove ideje nailazili su na dosta prepreka prilikom sakupljanja podataka, iako bi informacije, koje su im bile potrebne trebalo da budu dostupne svima tokom njihovog rada, pokazalo se da nije tako. U Proaktivu kažu da najteže dolaze do slika odbornika.
– Jedan od problema je i taj što odbornici nemaju svoje zvanične skupštinske mejlove, pa će kroz ovaj projekat biti napravljeni i posebni mejlovi putem kojih će građani moći da kontaktiraju svakog odbornika – rekao je Zlatko Stojanović iz Proaktiva.
Iako je ovaj program planiran za 1.246 odbornika iz 20 gradova, na pozive da se priključe akciji i pošalju podatke još nisu odgovorili Niš, Leskovac, Vranje, Prokuplje, Kragujevac i Beograd.
– Žao nam je što Niš još nije odgovorio jer smo želeli da grad iz kog je potekla ideja bude pozitivan primer ostalima – dodao je Stojanović.
Ova aplikacija dobila je drugu nagradu za idejno rešenje na konkursu Uprave za digitalnu agendu, kao i novčanu nagradu u iznosu od 300.000 dinara.
Projekat „Moj odbornik“ sprovodi organizacija civilnog društva „Proaktiv“ uz podršku USAID-a u okviru programa „Inicijative javnog zagovaranja građanskog društva“ Instituta za održive zajednice ISC.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Tesko da ce to da zazivi, pa ni vi u juznim vestima ne pustate potpune komentare nego ih secete iako ne vredjamo nikog nego iznosimo istinu potkrpljenu dokumentacijom.
Još jedan način da neko zaadi lepe pare preipajući i šupljeg u prazno. Muk mi kada čujem da neko RADI u nevladinoj organizaciji.
Sama ideja, odnosno njeni ciljevi, je dobra, ali se bojim da naš izborni zakon nije u saglasju sa konceptom „moj odbornik“. Evo, ja živim na Bulevaru pored Zone III, i kažite mi ko je „moj“ odbornik u skupštini grada Niša, a ko u skupštini opštine Medijana.