Osim para i opreme, za šta su mogli da apliciraju, preduzetnici sa juga ocenili su da je značaj Projekta podrške razvoju privatnog sektora, i taj što su kroz različite sajmove i predavanja, upoznali ljude, ali i naučili kako napisati i na pravi način realizovati biznis plan.
Prema rečima Marka Stojanovića iz Leskovca, koji je zahvaljujući novcu iz projekta otvorio radnju koja se bavi grafičkim dizajnom i digitalnom štampom, osim rešavanja egzistencijalnog pitanja, omogućeno mu je da se bavi onime šta voli.
Po struci sam grafički inženjer, a ovaj projekat omogućio mi je da se bavim onim za šta sam se školovao i šta volim. Samim tim što su nam obezbedili sredstava, omogućili su nam da ostanemo i radimo u svojoj zemlji – kaže Stojanović.
Osim otvranja i započinjanja novog posla, projektom su finansirana i već postojeća mala preduzeća, a kako kaže vlasnik firme za preradu i konzervisanje voća Natural magic iz Bujanovca Goran Stamenković, sredstva je iskoristio za proširenje proizvodnje.
Korisnik sam granta pomoću koga sam uspeo da povećam proizvodnju. Osim ovoga, uveli smo i nove proizvode, čime nam se širi proizvodnja, pa ćemo pored ovoga, zaposliti i 3 nova radnika – kaže Stamenković.
Projekat Podrška razvoju privatnog sektora u južnoj i jugozapadnoj Srbiji realizuje Razvojna agencija Srbije, u saradnji sa Američkom agencijom za međunarodnu saradnju (USAID) i regionalnim razvojnim agencijama.
Osim malih preduzeća i preduzetnika, kako kažu u Centru za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga, korisnici projekta su i klasteri, udruženja, mladi ljudi i žene, a pored finansijske pomoći, u toku trajanja projekta bili su organizovani razni treninzi, savetovanja i edukacije.
Osim ovoga, 85 korisnika je, kroz takozvani mentoring, razgovaralo sa zaposlenima u Centru koji su im pomogli u razvoju daljeg poslovanja – kažu u Centru.
U projektu je, sa područja Jablaničkog i Pčinjskog okruga, kako kažu, učestvovalo 68 firmi. Za 4 godine koliko se sprovodi, kažu, posao je za stalno dobilo 50 ljudi, dok je još 200 radnika bilo angažovano sezonski, a ukupna vrednost celokupnog projekta je 28,4 miliona dinara.
Dodaju i da su u realizaciji učestvovali gradovi i opštine južne Srbije, a to su Vranje, Leskovac, Preševo, Bujanovac i Medveđa, kao i 7 gradova i opština jugozapadne Srbije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0