Tragična i komplikovana sudbina afričkih i bliskoistočnih izbeglica, ali i stanovništva u državama u koje odlaze, tema je diskusije koja će biti održana u Niškom kulturnom centru, uz koju će biti prikazan i dokumentarac “Požar na moru”. Sa građanima će razgovarati oni koji prate migrantsku krizu u svetu, u utorak 6. juna od 19 sati.
Italijanski film “Požar na moru” je režirao Đanfranko Rosi, a dobitnik je Zlatnog medveda na filmskom festivalu u Berlinu prošle godine.
Njegov “britki i dirljivi prikaz” mediteranskog ostrva Lampeduza, kažu organizatori, je ujedno i majstorski odrađen dokumentarni film.
Smeštena 150 milja južno od Sicilije, Lampeduza je osvanula u javnosti kao prva luka koja je ugostila stotine hiljada Afrikanaca i bliskoistočnih izbeglica koji putuju ka Evropi u potrazi za boljim životom – piše u sinopsisu.
Rosi je proveo nekoliko meseci na ostrvu i u susretu sa stanovnicima sakupio snimke, kažu organizatori, koji se bave istorijom, kulturom i svakodnevnim životom izbeglica.
U fokus je stavio 12-godišnjeg Samuela, koji istražuje kopno i pokušava da savlada more. Tako on postepeno gradi “nenadmašivi, naturalistički portret stanovnika Lampeduze”, ali prikazuje i događaje koji čine njegovu svakodnevicu.
Rezultat je lirski, poetski i iskreno moćni dokumentarac koji niti sudi, niti preteruje, već gledaocu pokazuje svet kakav jeste – do potpuno poražavajućeg dejstva – navodi se u sinopsisu.
Za film kažu i da je pun nezaboravnih scena u kojima gledalac postaje svedok afričkih migranata koji idu ka obalama Lampeduze ne bi li preživeli.
Namera organizatora je, kažu, da na ovaj način omoguće javnosti dublji uvid u tragičnu i komplikovanu sudbinu migranata i njihovu patnju.
Sa građanima će razgovarati filozof Ivan Milenković, direktor festivala Slobodna zona Rajko Petrović i koordinator programa Grupe 484 Robert Kozma. Razgovor će moderirati studenti niškog Filozofskog fakulteta, polaznici Škole o migracijama Grupe 484.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0