Preko 70 učenika pirotskog okruga, ali i oni iz Ćuprije i Beograda tokom 7 dana boravka u selu Strelac kod Babušnice, kroz radionice, predavanja, terenski rad i razne sportske i kulturne aktivnosti, promovisali su zdrave stilove života, istraživački duh, ali i afirmisali nauku i razvijali svoje potencijale.
Cilj “Dečjeg obrazovno-istraživačkog kampa” koji se održao po 3. put je, kako kaže rukovodilac kampa Milan Stanković, širenje intelektualnog potencijala dece, promocija potencijala i resursa sredine, kao i razvoj istraživačkog duha učenika.
Kamp je multitematski, svakog dana su obrađivane različite teme i radionice. Ideja je da deca prepoznaju svoje afinitete i sklonosti prema određenoj oblasti, i da se kroz kasnije školovanje fokusiraju na njih – rekao je Stanković.
Kamp se od 22. do 28. juna održao u kompleksu OŠ “Dobrinka Bogdanović”, koja je organizator kampa, gde su izvođene radionice i predavanja, a za učenike je bio obezbeđen smeštaj u Domu učenika u okviru škole. Zbog loših vremenskih uslova deca nisu spavala u šatorima, iako je to programom kampa bilo predviđeno.
Program je koncipiran da deca kroz razne sadržaje imaju ispunjen ceo dan. Radionice i predavanja držane su svakog dana do popodnevnih sati sa pauzama, a nakon njih organizovana su razne sportske aktivnosti, šetnje, druženje i druge aktivnosti – rekao je Stanković.
Ove godine, po rečima Stankovića, je bilo više sadržaja nego prošle godine, ali i veći broj dece. Đaci su se upoznali sa razlikama u dijalektu istočne i južne Srbije u odnosu na književni jezik, ali i istraživali jestive gljive i leptire koji nastanjuju mesto održavanja kampa.
Kamp ide uzlaznom putanjom u svakom segmentu. Prvih godina je bio baziran da učesnici budu đaci koji pohađaju škole u okrugu, ali ove godine smo prevazišli taj okvir, tako da smo imali učenike i iz drugih gradova. Kvalitet programa je sve bolji, iskustvo je veće, a bitno je i da ovakav kamp ne postoji u okrugu – dodao je Stanković.
Tome su doprineli kvalitet radionica, predavanja, ali i predavači među kojima su bili kustosi Prirodnjačkog muzeja iz Beograda, profesori Filozofskog fakulteta iz Niša, kao i predavači Društva astronoma iz Niša.
Kustosi Prirodnjačkog muzeja iz Beograda upoznali su đake sa nastankom života na zemlji, stručnjaci Društva astronoma iz Niša vodili su radionice o planetama Sunčevog sistema, i za decu posebno interesantno, o fizici mobilnih telefona – rekao je Stanković.
Dečji kamp u Strelcu prvi put je održan 2016. godine, namenjen je svim učenicima koji imaju afinitete za nauku, za istraživanje, nova iskustva i boravak u prirodi. Ono što je obeležilo ovogodišnji kamp je i jubilej OŠ “Dobrinka Bogdanović”, koja ove godine obeležava 175 godina školstva u ovom selu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bravo !
Više ovakvih akcija i vesti !
Strelac je predivno srpsko selo i vredelo bi uložiti u turizam i razvijati i dalje ovakve kampove.