
Iako su novinari Južnih vesti zvaničnim Zahevom za pristup informacijama od javnog značaja tražili od Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture informacije o tome da li je Kopitareva ulica, poznatija kao Kazandžijsko sokače, pod zaštitom države, iz ove ustanove ćute.
Povod je bio nedavno vađenje kocke iz ove najvažnije turističke ulice u gradu, oko koje se povela polemika da li uopšte treba da menja izgled ili zadrži duh starog boemskog Niša, s obzirom na to da se u njoj poslednjih decenija nalaze samo kafane i kafići.
Ipak, iako na evidenciji Zavoda kao Prostorno kulturna istorijska celina nalazi i šire područje ulice Maršala Tita u Nišu, što je bio naziv za današnju Obrenovićevu ulicu, nije precizirano da li tu spada i Kopitareva.
Zahtev je Republičkom zavodu poslat još 1. novembra, a zakonski rok u kome su bili obavezni da odgovore je 15 dana. Ipak, do danas nikakav odgovor iz ove republičke ustanove nije stigao.
Inače, novinari su želeli da provere da li su ispoštovane sve zakonske procedure pre rekonstrukcije ulice, ukoliko je ona pod zaštitom države.
Podsetimo, vađenje kocke iz Kazandžijskog počelo je upravo 1. novembra, a kako su tada najavili iz gradske vlasti, radovi bi trebalo da budu završeni za najviše 2 meseca.
Posle rekonstrukcije, ulica bi trebalo da ima kocku samo po sredini, dok će sa strane, gde je predviđeno da budu bašte, biti postavljene granitne ploče.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Dok u Skadarliji postavljaju novu kaldrmu, kod nas je sklanjaju…
Dokaz da naš grad vode snobovi i provincijalci…
Iz kazandzijskog je sklonjena kocka a ne kaldrma. Kaldrma tamo nikada nije postojala.
Ni u Skadarliji nije postojala kaldrma, vec je pre 50 godina tamo postavljena kako bi se stvorio ambijent stare carsijske ulice. Tako je trebalo da se odradi i u Nisu, kad se vec izdvaja novac za rekonstrukciju. Plus je kaldrmom trebao da se oivici i deo oko trga Republike i kafane Srbija. A ne kao sada crveni behaton, i stare gvozdene bandere koje vire izmedju kafica. Stvoriti celinu.
Kocka je deo kaldrme, zavrsni sloj. Deo kaldrme moze biti i lomljeni kamen, oblice drveta… kaldrma je tehnika u kojoj se zavrsni sloj redja na razne nacine. Kada bi se nasipao – to bi bio makadam
U Kopitarevoj je bila kaldrma pre kocke ali smeta stiklicama i snobovima
Diletantizam i stranački poltroni. Bitni da su iz određene (vladajuće) stranke, što ništa ne znaju nema veze. Njim kada šef kaže skoči oni pitaju koliko visoko.
Nekako se nelogičnim čini, da nije postojala kaldrma. Da zanatlije, u to vreme izuzetno na ceni, viđeni ljudi, gacaju po blatu… možda Arhiv, može o tome šta da kaže.
U svakom slučaju, izlaziti nekome u susret, u Sokače, pomalo odiše prljavštinom.
Kocka je u Kopitarevoj ulici postavljena osamdesetih godina i to veoma nestručno. Pre toga bilo je blato, a kaldrma nikada nije postojala u toj ulici.
Napokon da su se setili da urade rekonstrukciju ulice, bio je krš i lom. I da se zabrani posle rekonstrukcije postavljanje onih platformi