Da je aleksinačko šetalište “zabetonirano” bez ijedne dozvole nadležnih i procedura koje moraju biti ispoštovane pre seče stabala – zaključio je Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI). Ističu da su stabla posečena bez odobrenja i po ranije isprobanom receptu beogradske gondole, čiju izgradnju je ova organizacija privremeno uspela da zaustavi.
Ono na šta su ranije upozoravali mnogi, zaključio je i Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) – drveće je isečeno bez prethodno izdatih odobrenja nadležnih.
RERI je zakjučio da se u Aleksincu dogodio scnenario kao u slučaju begradske gondole i da to postaje obrazac ponašanja javnih vlasti – ističu.
Kada je već nekoliko stabala pretvoreno u panjeve, o čemu su Južne vesti već pisale, organizacija koja je uspela privremeno da zaustavi gradnju gondole na Kalemegdana tražila je informacije od Opštinske uprave o seči drvoreda u Aleksincu.
Dopisom je RERI, između ostalog, od Opštine Aleksinac zahtevao informacije i dokumenta na osnovu kojih je seča sprovedena, lokacijske uslove i građevinsku dozvolu za izvođenje pripremnih radova ili radova na izgradnji/rekonstrukciji pešačke zone, navodno rešenje kojim se seča odobrava, a koje je prema rečima odgovornih izdala opštinska uprava, kao i sve druge informacije i dokumentaciju u vezi sa pomenutom sečom – navode u organizaciji.
Krajem maja stigao je i odgovor na njihove zahteve. Osim Elaborata o stanju stabala na koji su se nadležni pozivali kada su testere uveliko sekle lipu i kesten u Aleksincu, u RERI ističu da Opština ostalu dokumentaciju koja je neophodna – ne poseduje.
Napominju da i kada bi se seča posmatrala kao posebna aktivnost u odnosu na rekonstrukciju glavnog šetališta, ne bi mogla da se sprovede samo na osnovu pomenutog Elaborata, bez adekvatne odluke nadležnih i neophodnih procedura.
Dodatno je sporan pokušaj da se ovi radovi u potpunosti „odvoje“ od planirane rekonstrukcije ulice i pešačke zone, pod izgovorom da seča predstavlja radove na redovnom održavanju – dodaju u saopštenju.
Podsećaju da se gotovo ista stvar dogodila pre najavljene izgradnje gondole, kada je tokom aprila na Kalemegdanu i Novom Beogradu posečeno oko 150 stabala, a izgovor je i tada bio da je reč o redovnom održavanju za koji nisu potrebne građevinske dozvole ili procena uticaja na životnu sredinu.
Sada se i u slučaju opštine Aleksinac prethodna seča bez bilo kakvog formalnog osnova pokušava odvojiti od planirane „betonizacije“ centra Aleksinca i izvođenja građevinskih radova u sklopu projekta rekonstrukcije pešačke zone, a sve kako bi se izbegle dodatne procedure koje nameću propisi iz oblasti planiranja i izgradnje i zaštite životne sredine – napominju.
RERI je izgradnju gondole privremeno uspeo da spreči, a ističu da će razmotriti i mogućnost sudskih postupaka protiv odgovornih za aleksinačku seču stabala.
Skreću pažnju na ponašanje javnih vlasti, jer se i u slučaju aleksinačkog šetališta prepoznaju određeni obrasci i zabrinjavajuća ponašanja, koja postaju pravilo.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0