“Ruža pravde” u Nišu – održana još jedna protestna šetnja koju su vodile žene

protest Nis RUZA PRAVDE TR scaled
Protestna šetnja završava se u parku Svetog Save; foto: Tamara Radovanović

Nakon okupljanja kod Osnovnog suda i 15-minutne tišine, od 11:52 do 12:07, govora studentkinje koja je rekla da danas slavimo Dan žena, a svaki drugi treba da slavimo kao dan slobode, kolona studenata, đaka, prosvetara i građana, predvođeni ženama ovog 8. marta održala je u protestnu šetnju „Ruža pravde“ od Osnovnog suda do parka Svetog Save.

Na protestu su žene bile u prvom planu, kako su ranije najavili studenti, i one su tokom protestne šetnje bile u prvim redovima, dok su muškarci simbolično hodali iza njih, čuvajući im leđa.

Neću vam danas govoriti o svim prethodnim praznicima i zašto su oni bili važni i za šta smo se mi sve izborile u prošlosti, a jesu bili važni i ta borba jeste bila važna. Sada je najvažnija ova naša borba, borba za sve one buduće osme martove, borba za svu onu buduću slobodu. Nas su naše pretkinje svojom borbom zadužile i vreme je da mi zadužimo naše potomke – rekla je studentkinja Milica Marković.

IMG 1464
Studenti i tokom šetnje pomažu starijima; foto: Tamara Radovanović

Ona je u svom govoru kazala da je dosta bilo nepravde prema devojčicama, devojkama, ženama, majkama, profesorkama i istakla da je dosta ćutanja na oslobođene ubice, silovatelje, pedofile i da je dosta zavtaranja očiju na zastrašivanja, pretnje i ucene.

Dosta je tišine na smanjene plate, dobijene otkaze – dosta je straha! U borbi smo ravnopravni i ne smemo da im dozvolimo da im ovo prođe, da ponovo nema odgovornih i da nema kažnjenih, ovo je cilj da pobedi pravda – i za žene i za sve nas! Srećan nam i borben Osmi mart – rekla je, između ostalog, Milica Marković.

Da je sam vrh vlasti izgovorio reči koje nisu samo uvredljive, već i seksističke, podsetila je studentkinja Lana Kocić.

Danas govorimo o celom sistemu koji omogućava da se takve reči izgovaraju bez posledica. Govorimo o institucijama koje bi trebalo da štite žene, a ne da ih iznova izdaju. Danas stojimo ovde ne samo da bi podigli glas, već da bi raskrinkali sistem koji generacijama pokušava da nas ućutka. Stojimo ovde jer znamo da mizoginija nije samo pojedinačan čin mržnje ili predrasude, ona je ugrađena u temelje društva, u institucije koje donose odluke, u vrhove vlasti koji oblikuju naše živote i ona nije slučajna, ona nije nesmotrena, nije šala, ona je svesno oruđe kontrole – rekla je Lana Kocić.

Tokom šetnje koja je prethodila od Osnovnog suda do parka Svetog Save je jedna traka bila je slobodna za saobraćaj, a sve vreme su ih pozdravljali i trubili prolaznici iz automobila. Video možete pogledati klikom ovde.

IMG 1428
foto: Tamara Radovanović

Pre početka šetnje studenti su pokazali improvizovanu glasačku kutiju sa prvim ženskim glasom, a obratila se studentkinja Fakulteta umetnosti Anđela Spasić.

Svi mi žene, radnici, studenti, profesori, svi smo žrtve tišine koju smo napravili da bismo pregurali dan za danom. Ako je ovo voz koji je napredan, onda je svima je jasno zašto je nadstrešnica pala. Da li želimo da budemo deo ovoga ili želimo da stanemo i da menjamo nešto? Nije bilo namenjeno da budemo u vozu, već da budemo slepi i gluvi posmatrači. Slavimo Osmi mart kao dan žena, a svaki naredni kao dan slobode, kada smo ustali, dan kada smo rekli dosta. Neka odgovara ko je kriv, neka se sudi ko nije uradio dobro. Živela sloboda – rekla je Anđela.

Kao i na prethodnim protestima, i na ovom su bili brojni transparenti, a na nekim od njih je pisalo: „Za Osmi mart hoću pravdu“, „Pumpaj“, „Nema jače žene od zaljubljene – kad voliš lako možeš promeniti sisteme“, „Neću lajk, hoću štrajk“.

Prvo pravo žena na obrazovanje datira tek iz 19. i 20. veka, a ukoliko bismo govorili o obrazovanju žena u Srbiji, najznačajniji korak ka obrazovnoj ravnopravnosti predstavlja osnivanje Prve ženske gimnazije u Beogradu 1905. godine. Zahvaljujući hrabrosti svih žena koje su se borile i žrtvovale, danas možemo uživati u slobodi učenja i stvaranja. Neka ova borba bude podsetnik da obrazovanje nije samo pravo, već i osnova svakog društva – rekla je Jana Golubović, studentkinja Ekonomskog fakulteta.

Novo okupljanje studenata će biti već sutra od 13 sati kada će ispred Gradske kuće biti održan protest, bez šetnje, „Nesrećnih 13“ koji treba da podseti na „korupcionaške afere koje su obeležile poslednjih 13 godina našeg života“.

Autori:

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. Zna li neko zašto se protestvuje? Mislim, nije važno ali, hajde da pitam?

  2. Не знам још колико ћемо да трајемо , ко нема шта да ради нек дође да се мајемо.

    • Jesi li odneo cigare svojim gospodarima,lihvarima,cigare i neku mandarinu u zatvor? Red je,placaju te za botovanje od narodnih para.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još 450 karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.