Izborom redovnog profesora Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu Vladimira Rakočevića za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti, Niš je dobio tek trećeg predstavnika u najvišoj naučnoj i prosvetnoj ustanovi u državi koja ukupno ima 146 redovnih i dopisnih članova.
Profesor Rakočević, koji je izabran na poslednjoj sednici SANU održanoj 5. novembra, kako kažu drugi članovi, dobio je značajnu podršku. Dokaz njegovog naučnog doprinosa je to što je dospeo na uglednu Tomson Rojtersovu listu najuticajnijih naučnih umova iz oblasti matematike za 2014. godinu.
Izabran je za dopisnog člana Odeljenja za matematiku, fiziku i geo-nauku.
Ostali predstavnici Niša u najvišoj naučnoj i prosvetnoj ustanovi su profesor na Medicinskom fakultetu u Nišu Milorad Mitković, koji je rođen u Lebanu, doktorirao u Beogradu – kao dopisni član Odeljenja medicinskih nauka i profesor Elektronskog fakulteta u Nišu Ninoslav Stojadinović, kao redovni član Odeljenja tehničkih nauka.
Na poslednjem prijemu novih članova Akademija je dobila dva člana iz Kragujevca koji sada ima 4 predstavnika. Međutim, Novi Sad, po broju stanovnika i fakulteta sličan Nišu, prema procenama niških akademika ima više od 20 članova.
Niš i Kragujevac su tu negde, ali odstupa Novi Sad čije je članstvo neprirodno brojnije. Međutim, i za to postoji razlog. Nekada je postojala Vojvođanska akademija nauka i kada se novm zakonom pripojila Srpskoj akademiji svi članovi Vojovđanske su automatski postali članovi Srpske. Nastala je početna prednost od desetak, petnaest članova – objašnjava akadamik Stojadinović.
Dodaje da jeste logično da Beograd ima najviše članova jer Univerzitet u Beogradu ima najviše fakulteta, ali i dvadesetak naučnih instituta.
Drugo – pisci, likovni umetnici, slikari, vajari, kompozitori… Oni su uglavnom skoncentrisani u Beogradu – kaže Stojadinović.
Osim toga, Novi Sad ima i Ogranak SANU sa svojom zgradom i infrastrukturom, što u Kragujevcu i Nišu ne postoji budući da za njegovo postojanje treba najmanje 5 akademika.
U ovim gradovima postoje Centri za naučno-istraživački rad SANU pri univerzitetima.
Stojadinović dodaje da se nada da će centar istraživanja u Nišu prerasti u viši stepen.
Akademija ima 8 odeljenja, a nijednog niškog predstavnika nema čak u 5 – Odeljenju hemijskih i bioloških nauka, Odeljenju jezika i književnosti, Odeljenju društvenih nauka, Odeljenju likovnih i muzičkih umetnosti i Odeljenju istorijskih nauka.
U bigrafijama članova SANU može se naći podatak da su još dvojica članova vezani za Niš, ali samo rođenjem, jer su karijeru gradili u Beogradu i inostranstvu. To su Ninoslav Radovanović, rođen u Nišu, koji radi kao redovni profesor Medicinskog fakulteta u Novom Sadu i redovni je član Odeljenja medicinskih nauka i Pantelija Nikolić, profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, koji je doktorirao u Notingemu i redovni je član Odeljenja tehničkih nauka.
Osnivanje Akademije u Beogradu, pod imenom Srpska kraljevska akademija, je 1886. godine izglasala skupština na osnovu „Osnovnog zakona Kraljevsko-srpske akademije“, što je u Nišu ozvaničio kralj Milan Obrenović. Zakonom je bilo određeno da prve akademike bira kralj, a da oni sami biraju dalje nove članove.
Prvi predsednik SANU, odnosno Srpske kraljevske akademije, bio je Josif Pančić.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Додао бих и Градимира Миловановића редовног члана на Одељењу за математику који је дуго предавао на Електронском факултету у Нишу. Иначе већина факултета у Нишу нису академске среине у правом смислу па је стога такво стање у САНУ.
Izgleda mi , da ne vole naš Univerzitet ???
A , možda i zato što ne pišu naučne radove , udžbenike ,nemaju projekte , ne doprinose razvoju naučne misli svog polja delovanja , možda što plagiraju …
Kad pre zaboraviste pokojnog akademika V. Stefanovića ?
Ovaj tekst je potvrda da pojedini akademici iz Nisa imaju kompleks zvani „Grada“. Dugogodisnji profesor Elektronskog fakulteta i bivsi rektor Univerziteta u Nisu je takodje akademik. Njegov doprinos nauci moze se pronaci na: http://www.mi.sanu.ac.rs/~gvm/ Vladislav Stefanovic je takodje bio akademik. A ako neko zna koju knjigu je napisao akademik koji u ovom clanku daje izjavu neka nam kaze.
Kao svrseni visokoskolac Niskog Univerziteta,mogu da primetim,da odavno nema solidarnosti,sabornosti i da je politika pobedila struku!Univerzitet je,poodavno,u zimskom snu,nametnut mu je provincijalni karakter,a sujeta vlada u izobilju!O podilazenju vladajucoj garnituri nepotrebno je i govoriti,to je stremljenje da bi se zadrzala katedra!
Cekaj stani! Ninoslav je akademik? A zasto onda nije dobio ove godine produzenje radnog odnosa kada je Savet univerziteta to omogucio svima koji su to zatrazili? U redu je reci ce neko, pa ni profesor Miodrag Petkovic nije dobio produzenje iako ima preko sto radova na SCI listi. Ustvari, izgleda da im je to bila otezavajuca okolnost, bodu oci, ne uklapaju se u sredinu. Srbija pa to ti je…
Tačno tako…. Već poduže, čelnici Univerziteta sebi za pravo daju ono što nikako ne bi (ni po domaćem vaspitanju) trebalo da rade… Odavno su se politika i lični interesi „uvukli“ u ovu ustanovu!!! Treba samo „čuti zvonjavu telefona“ i lobiranje kod izbora Rektora, Prorektora i Saveta!! Nije samo žalosno, već i jadno!!
Svako ko deset godina ne udje u ucionicu deset puta da odrzi predavanje studentima bode oci! Pa makar on bio i akademik. Radovi su jedno, predavanja su drugo!
Bravo za komentar.Ako je neko trebao da bude akademik to je sigurno Prof.dr.Miodrag Petković,ali tako ti je to u našoj zemlji.Pa se čudimo što obrazovani ljudi beže iz zemlje.Pozdrav za Prof.Petkovića.
Na niskom univerzitetu ima vise od tri akademika! A nema ih mnogo jer pojedini akademici iz Nisa nece da podrze nove clanove iz Nisa.
Danonocno lobiranje a ne ozbiljan rad to je akademik u srbiji.Resavska skola,nemogucnost bavljenja naukom zbog politickih nasilnika.Proganjamo u Nisu one koji vrede i rade
Samo pogledajte link http://spolu.rs/?p=1514 „Psihološki profil intelektualca u Srbiji“ i sve ce vam biti jasno zasto imamo toliko akademika u SANU!!!!