CRNA TRAVA – U selu Veljkovci, udaljenom od opštinskog središta četiri kilometra, na nadmorskoj visini od 1.230 metara, od dvadesetak domova, samo dva imaju stalne žitelje i tu se nikada ne gasi vatra.
Jedan od rođenih žitelja ovog lepog, uzbudljivog kraja juga Srbije Sima Kitanović živi na relaciji Leskovac – Crna Trava – Veljkovci, a poznat je ovde, ali i drugde, širom nekadašnje Jugoslavije, kao naimar fabričkih dimnjaka, jer je tom zanatu poklonio čitav radni vek.
„Zavičaj moje duše“ – naziv je etno kuće Sime Kitanovića, koju je podigao u rodnom selu. U njoj se nalazi više od 300 predmeta koji su bili korišćeni u ovom planinskom kraju. Tu su kantari, razne makaze, preslice, tronožac napravljen pre gotovo devedeset godina, kantari, građevinski alat, kofer koji je njegov otac neizostavno nosio kada je kretao u „beli svet“, šporet star šestdeset godina, raonik, fenjeri, gusle, tambure, čilimi, narodna nošnja, ali i kondir – najstariji predmet – čija se starost procenjuje na oko 200 godina!
– Najveći dimnjak koji sam sagradio je na termoeletrani u Trbovlju visok 360 metara. U Obrenovcu sam učestvovao u gradnji dimnjaka od 300 metasra, kolika je visina i dimnjaka u Bitolju, i Boru, ali i paraćinskoj staklari, Kaknju, Rijeci i Zagrebu. Tačan broj dimnjaka koja sam gradio ne znam, ali ih je bilo najmanje stotinak, pretežno betonskih – priseća se Sima Kitanović.
Ovaj vrsni građevinac je, u stvari, deo duge, uzbudljive neimarske priče o Crnoj Travi. Kaže da je njegov brat Jovan Kitanović bio posebno „majstor na glasu“. O njemu je, kaže, snimljen i film, koji je prikazan u biokopima kao filmski žurnal. Film je videla i publika u Kanu u kategoriji kratkometražnih filmova.
– Izgradio je veliki broj dimnjaka, ali je sticajem čudnih, nesrećnih okolnosti, stradao prilikom jedne banalne intervencije na toplani niškog „Niteksa“ – priseća se Sima Kitanović, jedan od najvećih crnotravskih graditelja dimnjaka.
Sima Kitanović besedi sugestivno, govori o danima koji su davno prošli, ali ih opisuje kao da se sve dešavalo juče, porekjuče.
Priseća se da je posle završene čuvene Građevinske škole u Crnoj Travi krenuo u svet i tako je nastavio pradedovsku tradiciju.
U beogradskom preduzeću „Crnotravac“ bio je stipendista, kasnije neimar dimnjaka, a zatim je radio u „Vatrostalni“ i sa kolegama iz te firme gradio čuvene kuvajtske tornjeve, ali i dimnjake na najvećoj petrohemiji u Evropi, na obalama Odre u Nemačkoj.
– Ljubav – to je čudo, neimarstvo, pogotovo kada se grade dimnjaci, to je možda najveće čudo! – kaže na kraju Jovan Kitanović, koji ovogodišnje lepe jesenje dane provodi u Leskovcu, a povremeno odlazi do zavičaja, sela Veljkovci, gde se najlepše oseća.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
SVAKA ČAST MAJSTOR SIMO. 2005.SAM RADIO TE TRBOVLJE, DIVIO SAM SE TOM DIMNAKU.POSEBNO ME JE OBRADOVALO KADA SAM ČUO DA SU DIMNJAK GRADILI CRNOTRAVCI, PRIČAO MI ŠEF DRAGO KOJI RADI U TE.POZDRAV !!!!