Saobraćajnice u EU plod dubinskog planiranja, Niš tek počeo sa takvim pristupom

autor: S.M.
saobracaj nis foto vesna milic
Kako kažu u Zavodu za urbanizam, sve više se polaže računa u mobilitet saobraćaja u ovom gradu; foto: V. M.

Dva grada u kotlini, kroz koje protiču reke – srpski Niš i austrijski Grac, građeni su na sličnom terenu, ali prema rečima arhitekte Ivana Redija veoma se drugačije pristupalo planiranju saobraćajnica. Dok u Gracu postoji veliki broj biciklističkih staza, kao i tramvaj, u Nišu je mobilitet saobraćaja loše rešen. Ipak, direktor Zavoda za urbanizam Niša kaže da biciklističke staze odskora praktično postaju obaveza za niške bulevare, a razmišlja se i o povratku tramvaja.

U prilog tome da u Nišu razmišljanje o prilagođavanju saobraćaja nije išlo daleko u budućnost, kako kaže Redi, najbolji govori uklanjanje tramvaja. Redi, koji je više decenija stanovao u austrijskom Gracu, primećuje da se za razliku od Niša, u ovom gradu Evropske unije mnogo truda ulaže u razvijanje mobilnosti saobraćaja.

Grac se vrlo intenzivno bavi problematikom i tu mi se jako dopalo dubinsko planiranje. Međutim, tamo se to ne radi samo stručno, već i politički. Dakle skupštinska tela intenzivno učestvuju u razvijanju mobiliteta saobraćaja u Gracu – navodi Redi.

U Gracu je, dodaje, veoma razvijena i svest o tome da se saobraćaju treba pristupati ekološki. Ipak, da bi se došlo dotle, kaže Redi, potreban je dug proces.

Primećuje i da u Nišu postoji volja da se uradi nešto na tom polju, ali da to često i nema mnogo smisla. Takva je, kaže i biciklistička staza koja vodi od Stop šopa do Brzog broda na Bulevaru Medijana.

Dakle, tu imate biciklistički stazu, ali tek od tržnog centra. Da bih ja prošao biciklom sa unukom, moram pre svega da dođem autom do Stop šopa, pa onda da biciklom odem do Brzog broda i nazad – objašnjava Redi.


Niš bi trebalo da dobije veliki broj biciklističkih staza, pešačkih zona i tramvaj

Iako se ranije nije mnogo razmišljalo o mobilitetu niškog saobraćaja, kako kaže direktor Zavoda za urbanizam Miroljub Stanković, sada je to već praktično obaveza.

Poslednjih godina, svi planovi koji su rađeni, na svim bulevarima koji su novosagledani predviđa se pun profil saobraćajnica. Dakle, 2 do 3 kolovozne trake u jednom pravcu, isto toliko u drugom, dvostrani bulevari i jednostrane biciklističke staze – navodi Stanković.

Stanković dodaje i da je u dugoročnom planu da se Lešjaninova ulica u centru Niša zatvori za saobraćaj od Ureda do Narodnog pozorišta, ali tek pošto se izmesti pruga iz centra grada i izgradi takozvani Južni bulevar.

Tada bi Lešjaninova na tom potezu postala pešačka zona kroz koju bi eventualno prolazio javni saobraćaj i dodaje da je otvorena mogućnost i za povratak tramvaja na staroj trasi – od Železničke stanice do Niške Banje.

Ovaj tekst je nastao uz podršku programa “Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj Uniji”.

Autor:
S.M.

Slični tekstovi

Komentari

8
  1. Hvala Bogu da u Nišu ima nekoga ko ispravno misli o povratku tramvaja u Niš i o biciklima kao saobraćajnom sredstvu za prevoz a ne samo kao sredstvu za rekreaciju.

  2. O čemu priča Stanković iz Urbanizma? Kojim planiranjem se oni bave? NJihov najveći projekat je zadržavanje radnih mesta i primanje plate za ovu favelu od grada koju su napravili! Nemoj da nam više pomažu, molimo ih…

  3. Blago nama

  4. Gospodine Redi, koliko vam je godina i šta je vaša struka donela Nišu? Donela je naselja bez saobraćajnica i rušilački urbanizam današnjih investitora

    • Godina mi je 75, a radni staz mi je 47 godina (7 godina kao penzioner).

  5. Nis je urbanisticki Frankestein!

  6. To što o saobraćaju u gradu govore pravnici, ekonomisti i razni urbanisti umesto da govore saobraćajni inženjeri dosta govori o pristupu grada ovom problemu koji uopšte nije beznačajan. Naravno da tramvaj treba ovom gradu. Skidanje tramvajskih šina u Nišu koje se desilo pre 50ak godina može da se poredi sa najvećim ludilom i sumanutošću.

  7. Ja ni u ovaj tramvaj u centru ne idem jer im je usluga katastrofalna, pa mi sad treba jos jedan.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.