Primeri dobre prakse saradnje između organizacija koje se bave omladinskim radom i različitih institucija – škola, domova zdravlja, kulturnih centara, biblioteka, muzeja, predstavljeni su na konferenciji “Međusektorska saradnja kao preduslov za razvijanje sistemske brige o mladima” koju je NAPOR organizovao u Nišu.
Jedan od pozitivnih primera međusektorske saradnje predstavila je Olivera Milošević iz niškog udruženja „Zeleni ključ“ koja objašnjava su oni sarađivali sa Fakultetom zaštite na radu i Prehrambeno-hemijskom školom. Tamo su prepoznali najveći broj mladih voljnih da se aktiviraju i da kroz kampanje i projekte saznaju nešto više o oblastima kojima se bave u školi i na fakultetu.
Potpisali smo sporazum o saradnji sa Fakultetom zaštite na radu, on podrazumeva podsticaj studenata na fakultetu, koji su voljni a nemaju mogućnosti u okviru fakulteta, nažalost je tako, da realizuju praksu. Oni tamo dobijaju teoretska znanja i pritom za određene predmete imaju teoriju i vežbe, ali njima to ne daje dovoljnu širinu da sagledaju šta ih čeka kada završe fakultet- kaže Miloševićeva.
Udruženju nije namera sukob sa fakultetom, dodaje ona, već da upotpuni njihov rad i ukaže na nešto na čemu bi mogli zajedno da rade.
Da je potrebno da zajedno rade kako bi mladima pružili zanimljive sadržaje i usluge, složili su se učesnici konferencije i osvrnuli se na novine u omladinskom radu. Naime, od prošle godine se u novom šifarniku u oblasti rada prvi put našlo i zanimanje omladinski radnik/ca.
Nedeljka Borojević iz NAPOR-a objašnjava da omladinski rad pomaže mladima u zapošljavanju, u ličnom i socijalnom razvoju, ali da se mladi uključuju najviše kada im je taj rad prezentovan na zanimljiv i interaktivan način.
Omladinski rad je jedan kontinuiran program obrazovnog karaktera koji je osmišljen pre svega sa ciljem podrške, odnosno pruža podršku mladima na putu osamostaljivanja, prelaska iz adolescentnog u odraslo doba. Sve to da bi mlade osobe jednoga dana mogle da postanu aktivni članovi u društvu i uključe se u procesu donošenja odluka koje su za njih važne – kaže Borojevićeva.
Da bi se neko bavio omladinskim radom potrebne su kompetencije radnika, a Borojevićeva tvrdi da organizacija NAPOR trenutno vrši obuku omladinskih radnika kojom se stiču kompetencije kroz neformalno obrazovanje i učenje kako bi mladima pružili što bolji program.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
iz šupljeg u prazno,a samo odabrani korist od svega imaju
Mnogo će biti vaše telo d toga