PONS Fondacija iz Niša je u cilju veće uključenosti osoba sa invaliditetom u procesu donošenja odluka i kreiranja javnih politika, kao i u želji da aktivističko delovanje osoba sa invaliditetom bude vidljivo i sa jasnim rezultatima, realizovala šest okruglih stolova na temu bezbednosti u saobraćaju i iz njih formulisala preporuke za poboljšanje bezbednosti u saobraćaju osoba sa invaliditetom koje je predala Gradskom veću Niša.
Preporuke se odnose na vozače osobe sa invaliditetom, korisnike taksi prevoza, prevoz u javnom gradskom prevozu, prevoz korisnika dijalize, kao i na probleme sa ivičnjacima i rampama i stanje taktilnih staza i zvučnih semafora.
Ove aktivnosti su deo projekta „Bezbedni u saobraćaju“ koje PONS Fondacija realizuje uz podršku Fondacije Jelena Šantić, Nacionalne koalicije za decentralizaciju i njihovih partnerskih organizacija.
Pored pojedinaca i organizacija osoba sa invaliditetom u procesu dijaloga učešće je uzela i organizacija „Porodična filharmonija“, a o značaju ove saradnje i šta ona donosi, razgovarali smo sa upraviteljem PONS Fonacije Ivanom Novkovićem i Milicom Bugarin ispred „Porodične filharmonije“.
S obzirom da je naš osnovni cilj bio otvaranje procesa zagovaranja za bolju sigurnost osoba sa invaliditetom u saobraćaju u Nišu, bilo je važno uključiti one saveznike i aktere koji su važni za oblast saobraćaja i bezbedenosti. Iako smo naše ciljeve formulisali kroz šest različitih tema, sve one su deo jednog zajedničkog cilja. Već je samo pokretanje diskusije ostvarenje jednog važnog cilja, a to je učešće osoba sa invaliditetom u formulisanju lokalnih politika koje direktno utiču na poboljšanje kvaliteta života osoba sa invaliditetom – smatra Ivan Novković.
Dodaje da definisani problemi nisu isključivo problemi osoba sa invaliditetom te je zato važno da se u proces zagovaranja uključe i druge kategorije stanovništva.
Najočitiji primer je javni gradski prevoz gde se sa istim problemima susreću i osobe sa invaliditetom i roditelji sa decom u kolicima, stariji sugrađani, gojazni. Upravo zato je naše partnerstvo sa „Porodičnom filharmonijom“ i prirodno i neophodno – kaže Novković.
Milica Bugarin iz udruženja „Porodična filharmonija“ dodaje da je za njih veliko priznanje sama činjenica da su prepoznati kao aktivistička organizacija koja može da bude nosilac promena u društvu.
Iako kao mame i roditelji jesmo pričali o ovim problemima oni nikada nisu bili predmet našeg delovanja sve do poziva za ovu saradnju. Upravo ova saradnja i sagledavanje problema sa više pozicija vodi do mogućnosti za promenu – kaže Bugarin.
Novković smatra da se uključivanjem novih saveznika u procesima zagovaranja za bolji položaj osoba sa invaliditetom prevazilaze predrasude a kreiraju se savezništva oko zajedničkih ciljeva. „Osobe sa invaliditetom ovakvim savezništvima i svojim angažovanjem pokazuju da mogu da budu korisne za društvo i zajednicu u celini, jer govorimo o problemima koji prevazilaze isključivo život i interese osoba sa invaliditetom.“
Kao organizacija koja uglavnom okuplja majke koje su u radnom odnosu i koja se oslanja na volonterski rad članica, naša je namera da radimo na jačanju sopstvene baze te pozivam i pojedince i slične organizacije da nam se pridruže. U protekle četriri godine smo bili organizacija koja je obezbedila da bude vidljiva, a sada želimo i da nas čuju – naglašava Milica Bugarin.
O tome koji su sledeći koraci nakon što su predali preporuke Gradskom Veću, Ivan Novković kaže da su sada prinuđeni da čekaju.
Naša želja je da participiramo i članstvom u Savetu za bezbednost u saobraćaju i da tamo iznesemo argumentaciju za rešenja koja predlažemo u preporukama. Još na našem prvom savetovanju iz 2018. saznali smo da Sekretarijat za saobraćaj poseduje slobodna sredstva koja se mogu iskoristiti za neka od naših kratkoročnih rešenja, poput zvučnih semafora na primer. Naše je da tražimo dalji razgovor na teme koje smo pokrenuli, da pratimo sprovođenje rešenja iz naših preporuka jer su ona u interesu osoba sa invaliditetom. Naša očekivanja nisu velika ali ćemo svakako istrajati i tražiti način da nastavimo započet dijalog na ovu temu – zaključuje Novković.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Veliko postovanje za rad i zalaganje PONS fondaciji i gospodinu Ivanu Novkoviću.
Браво ПОНС. Деловањем у јавности стварате моћ и снагу утицаја. Отварање новог простора у јавности даје снагу вама и вашој организацији .