Sećanje na “EI Niš” – fotografije i bivši radnici za nezaborav industrijskog giganta [foto]

autor: A. Stankov
MJ Nis kutija Page 37

Elektronska industrija Niš je jedna od 5 fabrika nekadašnje SFRJ koje je Muzej istorije Jugoslavije uvrstio u izložbu “O fabirkama i radnicima”. Desetinama slika sećaju na zlatno vreme EI, a Radiša Spasić koji i danas stoji ispred bivših radnika ove fabrike seća se zlatnog doba, ali i vremena krize industrije koja je hranila više od 20.000 porodica u Nišu.

MJ Nis kutija _Page_15
Sve je počelo, kako piše u monografiji “Pola veka u korak sa svetom”, davne 1948. godine kada je 10. aprila Vlada Srbije donela Rešenje o osnivanju Zavoda RR sa sedištem u Nišu.

Potrebu za stvaranjem RR Zavoda nametnula je nestašica rendgen cevi zbog kojih je većina rendgen aparata u zemlji bila neupotrebljiva – rekao je za EI novine prvi direktor Borivoje Stojanović.

Sve što se dešavalo kasnije je istorija. Od odbrane preduzeća da ga ne presele u Beograd, a potom u Zagreb, do šezdesetih godina i decenije prodora, zatim brojnih transformacija, reorganizacija i proširenja u druge gradove i opštine, do decenije uzleta osamdesetih godina i na kraju do kriznih devedesetih i nestanka dvehiljaditih.

To “pamte” fotografije koje će biti izložene u Muzeju istorije Jugoslavije i Muzeju nauke i tehnike. Ima tu i izgradnje novih fabrika, posete stranih državnika, kao što je Leonid Brežnjev ili domaćih poput Kire Gligorova, ali i predstavnika drugih stranih kompanija.

MJ Nis kutija _Page_41

Najviše fotografija je iz perioda izgradnje i preseljenja fabrike poluprovodnika sedamdestih godina, ali ima i onih sa raznih sastanaka upravnih odbora i radničkih saveta, sa proslava – od Nove godine do 8. marta, kao i iz posete SAD-u.

MJ Nis kutija _Page_73
Da je u EI-ju zaista tako bilo pamti i Radiša Spasić koji je u fabrici proveo 20 godina.

U trenutku kada su počeli da se proizvode televizori, ja mislim da smo mi bili u svetu među najvećim proizvođačima. Pored Afrike, Azije i dobar deo evropskih zemalja je televizore prvi put kupovao iz Jugoslavije. To je bila saradnja sa najvećim svestkim kompanijama kao što su Filips i Simens – kaže Spasić.

MJ Nis kutija _Page_71
EI je bio motor razvoja ne samo Niša, nego regiona, ali i dela Beograda jer su fabirke postojale u Zemun Polju. Postoji čuvena priča da su Bugari, ulazeći vozom u Niš, mislili da je to fabrika automobila koliko je vozila bilo parkirano ispred EI-ja.

Spasić kaže da postoji slična priča o korejskom ambasadoru.

Vozili su ga iz Beograda u Bugarsku. U putu je zadremao i budi se na parkingu Elektronske i kaže “lele, pa mi li smo tek u Kragujevac”. Mislio je da je “Zastava”. Cifre koje ja znam je 20.000 zaposlenih u Nišu i 8.000 u Beogradu. 20.000 puta 4 člana porodice, to je 80.000 ljudi. Tada je trećina građanstva Niša živela od te fabrike – priča Spasić.

MJ Nis kutija _Page_17


Mnogi radnici i dalje čekaju svoje plate

Krajem osamdesetih, priča Spasić, polako stvari kreću nizbrdo. Loše političke, ali i menadžerske odluke, kao i raspad države praćen sankcijama, a kasnije i lošim rukovodstvom i reorganizacijama doveo je do potpunog kraha ovog giganta.

radiša EI
Spasić se seća i dobrih i loših dana; foto: A. S.
Nedosatak finansija, loša kadrovska politika, loše zakonske odluke… Obaveza je bila zakonska da svake godine fabrike zapošljavaju nove pripravnike. Loša organizacija, često menjanje direktora i počelo je da to trokira. Mi smo 1996. ušli u štrajk jer generalni direktor EI Holdinga, koje je naš većinski vlasnik, potpiše ugovor o nabavci repromaterijala sa eksternim snabdevačima, a mi to proizvodimo sami. Nebuloza – kaže Spasić.

Novo rukovodstvo koje je došlo sa političkim promenama 1996. i protestima koje su u velikoj meri izneli radnici, kako kaže Spasić, dovelo je firmu do kraja. Radnici ove fabirke su i ranije bili poznati po protestima, a to je sačuvano i na fotografiji iz 1973. kada se protestovalo zbog Trsta.

MJ Nis kutija _Page_79

Mi smo se bunili protiv bivšeg direktora, ali smo dobili direktora koji je tu došao da zatvori firmu. Prema mojim saznanjima to je učinjeno jer delimično nisu znali šta da rade, ali i delimično je fabrika uništena zbog konkurencije i tržišta – kaže Spasić.

Sada hiljade radnika čeka svoje zaostale plate, samom Spasiću duguju 77, ali nijedna politička garnitura nije rešila taj problem koji traje godinama. (/slika1)

Ono što je pozitivno danas je da dve fabrike iz sastava nekadašnje Elektronske i dalje rade, i to isti posao koji su radile decenijma. Reč je o sektoru koji se bavio štampanim pločama, koji je privatizovan zajedničkim ulaganjem na vreme, kao i EI Sova koja u potpunosti ima stranog vlasnika.

EI je bio i biće simbol ovog grada. Mi imamo cara Konstantina, pa posle Tvrđavu i Ćele-kulu, a onda Elektronsku industriju. Niš je grad elektronike – kaže Spasić.


MJ Nis kutija _Page_03

Muzej traži pomoć Nišlija

Izložba na kojoj će biti i fotografije iz niške fabrike biće otvorena u Muzeju istorije Jugoslavije i Muzeju tehnike i nauke 15. februara 2022. godine.

Pored fotografija iz EI biće izložene i one iz rudnika u Boru i Majdanpeku, tekstilne industrije u Leskovcu, zrenjanisnkog kombinata Servo Mihalj i Vojno-tehničkog zavoda u Kragujevcu.

Lokaliteti su ciljano odabrani kako bi se kroz specifičnosti njihovog razvoja prikazali brojni fenomeni koji se vezuju za proces industrijalizacije: uloga kapitala (privatnog/trgovačkog, državnog, stranog), položaj radničke klase, radnički standard i (prinudni) rad, prirodna uslovljenost industrije i promene u prirodnoj sredini koje nastaju industrijskim delovanjem, kao i veza industrije i nauke – navode kustosi i kustoskinje izložbe.

MJ Nis kutija _Page_45
Dodaju i da lokaliteti verodostojno oslikavaju društvene promene, jer su u procesu indutrijalizacije mnogi od njih prestali da postoje ili postoje u drugačijem obliku, a izostala je institucionalna briga da se ovo nasleđe sačuva.

Zato kustosi u pomoć pozivaju Nišlije koje prepoznaju ljude ili događaje sa fotografja da im se jave i bliže objasne te trenutke. Tako će informacije na samoj izložbi biti potpunije, a samim tim i sačuvane.

Svi koji imaju dodatne informacije sa fotografija koje su u tekstu mogu da se jave kustosu Radovanu Cukiću na mejl: radovan.cukic@mij.rs.

Pored Cukića, izložbu su pripremili i kustosi Ada Vladić, Rifat Kulenović i Jovana Nedeljković.

Autor:
A. Stankov

Slični tekstovi

Komentari

45
  1. Kratak je put od elektronike do motanja kablica.

    • Što je najjače, da motamo te kablove za nas naše fabrike i izvozimo za nemačku, zarađivali bi više nego EI…

  2. To je bila država, sa ovakvim fabrikama. Ovo danas ni d od države, više kao neki rijaliti, sa nekakvim barakama za motanje kablova.

  3. Мој отац је радио у тој фабрици као пословођа, само један чин више од најобичнијег радника а од једне његове плате смо ишли на летовање и живели….

    • …..

  4. Kada će država isplatiti zarađene plate radnicima koji imaju pravosnažne izvršne presude? napreDNO

    • Kome smeta uređena, pravna država? napreDNO NaprDnjaci

    • A kada ste radili pa ste ih zaradili ???

      • U tri smene, radni staž 37 godina – u pogonu!

      • Sramota je da starijima od sebe kažeš da su lenji, a ne znaš ništa o njima. Kućno vaspitanje… Vrednijih od tih generacija običnih radnika- ne direktora -NEMA. Svi su zidali kuće deci. Ko danas zida? Samo dileri narkotika i zelenaši. TAČKA

  5. Pre 30 godina moj predlog je bio da se Ei pokloni Japancima, da oni donesu svoju tehnologiju i zaposle nase radnike koji su bili vrlo kvalifikovani. Umesto toga, nas su gurnuli u besmislene ratove za njihove fiktivne granice Karlovac, Karlobag… i to bas isti oni koji nam sada prodaju pricu kako nam granice ne trebaju i guraju u isti kos sa Albanijom. Srbijo, prebaci sat na desnu ruku i glasaj.

  6. Ovo su slike iz vremena pre 1990 god, kada su izvorni prihodi grada Nisa ostajali u Nisu. A onda je 1990 god silom promenjen ustav i od tad izvorni prihodi opstine Nisa idu u opstinu Beograd, i to je kraj. Za 20 god ce biti 0 stanovnika u Nisu. Borite se Nislije za decentralizaciju, vratite sopstvene izvorne prihode u opstinu kako je bilo pre 1990 god. Osnujte svoju stranku i rusite SNS sistem

    • @Decentralizator Podatak koji se retko moze naci u medijima je potvrda tvog komentara: u vreme Milosevica i sankcija 20% budzeta Srbije je punila Duvanska industrija Nis.

    • Vala svaka ti je ko Njegoseva, samo se bojim da je u Nisu malo pravih Nislija, ovi noviteti i ne znaju kako se u Nisu zivelo…

      • @Turbobot: Za to smo si sami krivi. Nas sve manje a nji sve vise. I jos si pristizu ….

  7. 1. Pri izgradnji hala EI negde 60.tih slučajno je pronadjen očuvan akvadukt koji je vodio vodu sa Seličevice do Medijane. Arheološki fenomen! Stiglo je naredjenje da se sravni bagerima jer budućnost ne može da čeka. Budućnost trajala manje od 30 godina a akvadukt oko 2000.
    2. ~1990.god SONY je hteo da privatizuje EI, došli Korejanci u Niš. Radnici organizovali protest i najurili ih. A sada kukaju

    • Koji radnici? Od uvek su Supovci drzali sindikate.I dan danas.Sve udba radi,On8 su unistili Energoprojekt, Geneks itd. i gle cuda oni privatizovali.

  8. gledajuci ove slike nije ni cudo sta je usledilo.. dobro jedino sto su pravili televizore, a ne „odrzavali nuklearni reaktor“ na primer, znamo kako bi se to zavrsilo.. (vinjak, kafa, cigare svuda pa i na sastancima, dobro doso druze tito (danas slicno, ne?), stranacki rukovodeci likovi, raja koja radi slaze delove u kutijce.. televizor nigde nisam video.. pozdrav!)

    • Raja radila i živela. Danas?

  9. Станови, солидне плате, кредити, топли оброци, превоз… Људи задовољни. И све то са минималном задуженошћу државе.

    • @Ђраган … : Džabe pišeš pobratime…
      Oni koji se sećaju tog vremena i tada živeli od svog rada , danas kukaju a sada se s’ njima sprdaju ! Svi … i koji kao nešto „rade“ /sticaju/ po firmama „stranih investitora“ i koji ništa ne rade a i oni koji „najviše“ /k/rade… od svih!
      Smejurija , komendija od naroda !
      A, svi sve znaju , sve sâmi akademici za „lezi lebe da te jedem“ !

    • У праву си, убоде га, нема шта да додам!

  10. Zlatno doba kada su radnici Ei znali da rade za platu…za razliku od zlatnog doba i ekonomskog tigra za nekolicinu),a sada motaju kablove.-minimalna cena rada po satu 2021.-KRALJEVINA DANSKA 42evra/h, Belgija 39,2 Svedska 38,Luksemburg 36,6 Poljska 8,6 Madjarska 8,3 Letonija 7,5 litvanija 7,3 Rumunija 5,5 Bugarska 4,4 i na kraju EKONOMSKI TIGAR i lider regiona 1,4 evra/po satu…sretna Nova 2022.

  11. Rukovodstvo iz 1996.postavila je Vlada Srbije koju je predvodio Mirko Marjanović, koalicija SPS-JUL.

  12. Kralo se, od Direktora do portira, iznosilo se na angro. Svakog kog sam upoznao od starije a bio zaposljen u EI svako kaze krali smo uzimali, najvise direktor bla bla..
    Masinska, Duvanska ,Tehnogas…
    Srpska posla lopovska!
    I dok su drugi ULAGALI u tehnologiju, mi smo pokrivali lopovske racune propast… TISINA!!!
    Sad se motaju kablovi i svi srecni za minic od plate!
    Povraca mi se od tih sec

    • @Miloš Dur… : U kom periodu ?
      Za vreme „vas niko ne sme da bije“ ili pre toga ? Ili posle toga ?

    • Na žalost, u pravu ste. Kralo se na angro i krali su mnogi (ne svi), od čistača do direktora. Ali isto tako je istina da krađe nisu postojale dok se nisu pojavili privatnici i prvi oblici kapitalizma. Nisu samo „srpska posla lopovska“. Svuda gde je kapitalizam smenio socijalizam lopovluk je zaštitni znak. To je smišljeni sistemski lopovluk poznat kao „prvobitna akumulacija kapitala“.

      • @Dragan R : U pravu ste ali u Srbiji se „prvobitna akumulacija kapitala“ dešava , već, po peti ili šesti put !
        Svaka promena vladara ili vlasti počinje sa prvobitnom akumulacijom kapitala… počev od 1804.godine pa na ovamo!

  13. Lažeš,lažeš i lažeš! Proteste ste ,96 digli zbog navodno pokradenih izbora a fabriku su uništili žuti kao i takvi kao što si ti svojim lažima! I ne lupetaj nego se skloni dosta mi je takvih kao što si ti!

    • Опасно је кад се сам са собом свађаш!

    • Perice razumes se ti u politiku i u biznis ko … .96. je bila lokalna vlast a ne Republivka.Zato ako si bilo sta uzeo neposteno bice oduzeto.

  14. Pokrali losim poslovanjem,oterali radnike na ulicu.Dosli na red da iskmrce nekretnine za tepsiju ribe.Sad su uspesni biznismeni.Lopine i stecajci .

  15. Sve se zna koliko je placeno u Evrima.Doci ce vreme da se vrati pokradeno.Vratiti im tu sicu za koju su uzeli.Restitucija stala,jel se tale.

    • Lustraciju sprovesti do kraja!

  16. Milose dir. su krali jel ih je podrzabala komunisticka kamarila preko Supovaca.Radnici su mogli sijalicu i neki sraf da iznesu.Zato ne generaluzuj lop

  17. Ostaviću samo ovo ovde: Kompletan DOS čuveni Beogradjani DEMOKRATE ZOKI BUNDA ŽIVKOVIĆ DOMAZETI BOŠKO RISTIĆ koji je uništio pravosudje i proterao sudije i vršljao. GORAN ĆIRIĆ večiti direktor Pošte iz DS itd. Ljudi koji su isključivo odgovorni za EI Elektronsku industriju. Konačno je i ugašena kada su ovi vrhovi DS postavili Rotari direktora za glavnog kormilara. Tolko o toj temi stavimo tačku .

    • Da se potpisuješ kao Maksim od sada jer lupaš kao isti po diviziji

    • Bosko Ristic je vas.On odavno preleteo.Petre on drma i dalje, nisi upoznat.Ocigledno si neko smetalo ili samo clan SNS.Ne odrici se Boska,dace ti 1.

    • Za propast su krivi oni koji su vladali kada je Ei propadala. Logično je čak i za dežurne botove koji komentarišu po direktivi, zar ne? To se dogodilo u prvoj polovini devedesetih, znači odgovorna jeMiloševićeva klika i njegovi pomagači, pre svega oni od kojih je nastala ova današnja bulumenta na vlasti, kojoj pripadaš i ti.

  18. седамдесетседам месеци радио без плате – Рашо то много више говори о теби него о руководству.Ћути,ако ……

    • Nije rekao da je zaradio tih 77 plata,nego kaže da mu ih duguju.A znamo da u to vreme većina njih nije ni dolazila u „Ei“ već su negde radili na crno!

      • Radilo se u 2 smene i kod privatnika i u državnoj firmi – za džabe! Pare danas troškare praunuci UDBE!

  19. Bosko je tvoj SNS ovac.Totalno si polupao loncice.Ocistili ste DS . Nadam se da ce i vas da uniste kao sto su DS.Sto se stidis kadrova.

  20. Evo sve se slažem što rekoste,i da je Milošević sa svojom kamarilom doveo državne firme u očajno stanje,i da SNS sa svojim nepismenim uhlebima uništava ovo malo jada što je na jugu ostalo.Samo,čini mi se da dosta komentatora ima neke rupe u sećanju.Ko je ono beše vladao izmedju Miloševića i Vučića 12 godina?Šta je iza njih ostalo?

    • Recimo smanjenje ukupnog javnog duga Srbije sa 14 milijardi evra koje je ostavio Milošević na nešto manje od devet milijardi evra. Jel i to izvetrelo iz sećanja?

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.