Istraživanje Autonomnog ženskog centra, organizacije koja se bavi ženama, pokazalo je da je čak 80 % mladih doživelo seksualno uznemiravanje, a svaka treća devojka neželjeno dodirivanje. U istraživanju su učestvovali i mladi iz Niša, a zbog ovako alarmantnih podataka reagovalo je Udruženje Osvit koje je sprovelo akciju u Nišu.
Učenici iz Pravno-poslovne i Škole Mode i lepote, koji su inače prošli radionice koje je organizovao Osvit, ukazali su prolaznicima kakva je statistika što se seksualnog uznemiravanja mladih tiče, i to performansom u parku preko puta suda.
Osim toga, delili su flajere na kojima je opisano koje sve vrste nasilja postoje, kao i različiti “prestupnici“ na internetu poput – internet pedofila, sajber progonitelja, maskulinista, trola, doksera…
80 % mladih je bilo seksualno zlostavljano, to su alarmantni podaci i kao posledica tih istraživanja želeli smo da skrenemo pažnju na ovaj problem. Većini i nije jasno šta je seksualno uznemiravanje, mi im navodimo primere i primere na internetu. Da razreše tvoje dileme – rekla je Jelena Marković ispred organizacije Osvit.
Iz organizacije su dodali i da je ovaj ulični performans i završna aktivnost Zaštićena od seksualnog uznemiravanja, i deo projekta Nulta tolerancija na rodno zasnovano nasilje, preko koga su edukovali mlade o nasilju, predrasudama i diskriminaciji, još od 2016. godine.
Kroz njihove radionice prošlo je 30 niških srednjoškolaca.
Predavale smo, imali prezentacije, igrice na osnovu kojih su mogli da prepoznaju stereotipe kod sebe. Na kraju smo davali testove da vidimo kolika je promena odgovora u odnosu na početak radionice. Bili su dosta aktivni i imali pitanja – rekla je Anabela Saćipović iz Osvita.
Dobacivanje, zviždanje, neželjeno dodirivanje, često se ne prepoznaje kao seksualno uznemiravanje, već kao „način komunikacije“, što je takođe veliki problem društva.
Nažalost, nasilje se vrlo često ne etiketira kao nasilje, nego kao neki vid komunikacije, možda čak i ljubavi, ako dečak povuče devojčicu za kosu. Zato dolazi do toga da ne znaju tačno šta spada u seksualno nasilje i uznemiravanje – rekla je Jelena Marković.
Inače, devojke su mnogo učestalije izložene seksualnom nasilju od mladića, pokazalo je istraživanje sprovedeno u junu ove godine, među mladima od 18 do 30 godina, u Nišu, Novom Sadu i Beogradu.
Najčešći vid seksualnog uznemiravanja je nazivanje neprimerenim nadimcima poput „lutko“, „zlato“, „cico“, koje doživljava čak 8 od 10 devojaka. Podsećaju da je Srbija tek prošle godine ovakvo ponašanje, kao i neželjeno dodirivanje, poruke neželjenog sadržaja i pozive, zvidanje i oblizivanje, kvalifikovala kao krivično delo – polno uznemiravanje, za koje je određena novčana ili kazna zatvora od šest meseci.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A, sta kazu psiholozi, psihijatri, sociolozi na ovo slepo kopiranje trendova sa zapada (gde su vec mnoge ovakve optuzbe na kraju ispale neosnovane, tj. klevetanje)? Gde je tu normalno seksualno i emocionalno sazrevanje kod tinejdzera gde hormoni divljaju i deca zapravo i kroz greske uce sta se sme a sta ne sme?? Da li i kod nas zelimo „kastraciju“ muske dece ovakvim optuzbama vec od puberteta???
Šta je sa onim optužbama koje nisu klevetanje? Šta sa onim gde „pubertetlije“ nisu manipulatori? Šta sa onim gde nisu samo žene žrtve?
Ako je izgovor ksenofobija zbog onoga što „dolazi sa Zapada“, ne znači da treba zažmuriti na jedno oko kada se pojavi problem. Bilo kakav, ne samo nasilja i uznemiravanje.
Najgore je što i sam sistem čini nasilje nad svima vama, a opet žmurite na to oko.
Los je to rezultat, samo 80%.Siguran sam da bi uz strucnije kadrove mogli da ubede bar 95%mladih da su seksualno uznemiravani
A po kaficima u guzvama?