Selo podiže spomenik Dragiši Cvetkoviću

cvetkovic dragisa poslednji predsednik2
Dragiša Cvetković

U selu Dadincu, pet kilometara od Vlasotinca, uskoro bi trebalo da bude postavljena spomen – bista Dragiše Cvetkovića.

Cvetković je rođen u Nišu, kraj Saborne crkve, ali poreklom je iz ove planinske zabiti, gde je rođen njegov otac Jovan, dok mu je majka Zojica Steriadis, poreklom Cincarka, rodom iz severne Grčke.

– Dragiša Cvetković je potpuno pogrešno predstavljen u savremenoj srpskoj istoriji kao poslednji predsednik Vlade Kraljevine Jugoslavije, koji je potpisao sporazum sa Nemcima o nenapadanju. Zbog te velike istorijske nepravda prema njemu, meštani sela Dadinca decenijama su ispaštali i u komunističkoj Jugoslaviji teško dolazili do posla. To nas je bolelo, ali i nagnalo da masovno završavamo fakultete i da tako prkosimo vlastodršcima i ondašnjoj ideologiji – kaže dr Slavko Krstić, ugledni lekar, rođen u Dadincu, inače glavni organizator i kreator čitave priče.

Ideja je da bista bude podignuta u dvorištu Osnovne škole, koja je u selu sagrađena još pre Drugog svetskog rata po želji Dragiše Cvetkovića, tada velikog dobrotvora i uglednog građanina rodnog Niša, gde mu je otac službovao.

Dr Krstić ističe da je u glini bistu Dragiše Cvetkovića uradio poznati umetnik i profesor istorije umetnosti u Vlasotinačkoj gimnaziji Nebojša Mitrović „Puša“, a u kamenu će je uklesati jedan majstor iz sela Dejana, koji živi u Markovcu, nedaleko od Beograda, autor biste pokojnog dr Zorana Đinđića.

Sem ove, najnovije, postoje još dve biste Dragiše Cvetkovića.

– Jednu je uradio naš, drugu bugarski umetnik, a obe se nalaze u niškom Narodnom muzeju – podseća dr Krstić, inače odličan znalac životne biografije Dragiše Cvetkovića, ali i rodnog sela Dadinca.


I Rusi i Amerikaci bili za potpisivanje Trojnog pakta

Krajem pedesetih godina Dragišu Cvetkovića je u Parizu sreo Dragoljub Golubović, urednik Duge.

Zapisao je da je Cvetković živeo u otmenom Šesnaestom arondismanu i da je rado navraćao u ruski kabare „Novi“. Bio je komunikativan, lepo se izražavao i primao je oko šest hiljada franaka mesečno, što je odgovaralo garantovanoj najnižoj plati i pravima koja je imao kao nosilac Legije časti.

U jednoj prilici Golubović je pribeležio razgovor o istorijskom potpisivanju Trojnog pakta.

Cvetković se pravdao. Pitao je Ruse šta da radi. Rekli su: „Potpisuj!“

– Pitao sam američku vladu – žalio se Cvetković. – Kažu: „Potpisuj!“ 

I britanska vlada odgovorila je isto.

– O tome imam i pismene dokaze, koje mogu da pokažem na zahtev. Jednostavno, nisam imao drugog izlaza.

Nije se nimalo osećao krivim.

-Knez mi je to sa Belog dvora naložio.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.