Škole ostaju bez novca za krede i sapune

Skola
Dug ETŠ "Mija Stanimirović" iznosi oko 12 miliona dinara (foto: etsmijastanimirovic.edu.rs)

Većina niških osnovnih i srednjih škola ima ozbiljne finansijske probleme, tako da je u nekima od njih čak nemoguća kupovina sapuna ili krede, upozoravaju iz Aktiva osnovnih i srednjih škola.

Kako objašnjava predsednik Aktiva, problem je u tome što škole, kao indirektni korisnici gradskog budžeta, ne dobijaju dovoljno novca kojim bi nadoknadile svoja dugovanja, pa su im računi u blokadi.

– Škole imaju i zaostale dugove iz prethodne godine, uglavnom zbog utuženja od strane Niš-ekspresa, JKP Mediana, dugova za lož-ulje i tužbi za jubilarne nagrade. Škole su pod izvršenjem, pa čim Grad prenese sredstva za neku namenu, ona se automatski skinu za dug – kaže Džunić.

On smatra da se aktuelnim budžetom Niša, i pored toga što je finansijskim planovima za obrazovanje predviđeno 30 odsto više novca nego prošle godine, nije moguće izboriti protiv ovog problema. Džunić za rešenje predlaže „da se utvrdi koliko je sada nedostajućih sredstava i da se na osnovu toga uradi rebalans.“

Iz gradske Uprave za obrazovanje tvrde da su budžetom planirana „dovoljna sredstva za izmirenja njihovih korisnika“ i da je problem „nedovoljno punjenje budžeta“.

– Nemamo dovoljno sredstava kojima bismo izmirili sve obaveze iz prošle godine i nove obaveze. Prvi kvartal, pogotovo januar, prema evidencijama je slab po prilivu i sada imamo najviše problema ove vrste. Nadam se da će uprave koje određuju prioritete kod plaćanja sagledati osnovne i srednje škole i da ćemo te probleme da rešimo – kaže načelnica ove uprave Jelica Velaja.

Ona je potvrdila da bi od koristi bilo i da javna preduzeća, kojima škole duguju, sačekaju sa potraživanjima.

–  Išao bi nam u prilog svaki dogovor koji bi nam dao više vremena za izmirenje dugovanja, ali taj dogovor se reguliše na nivou grada, a ne na nivou pojedinih uprava – ističe načelnica.

Ozbiljnost ovog problema pokazuje primer ETŠ „Mija Stanimirović“ čija dugovanja trenutno iznose oko 12 miliona dinara. Direktor Aleksandar Veljković kaže da je finansijski problem te škole toliko ozbiljan da je o njimu obavestio Savet roditelja i Školski odbor.

– Jedino je dobro što nam s računa ne skidaju bar učeničke pare, za eksurzije, na primer. Ali daleko smo od rešenja problema. Bezobrazluk je što nas utužavaju preduzeća čiji je osnivač Grad. Ne znam kako ćemo sve izmiriti, situacija se zaoštrava – kaže Veljković.

Samo za gradski prevoz, na primer, škola duguje skoro 3 miliona dinara, jer dve godine unazad, kako priča Veljković, nastavnici dobijaju kartice za prevoz, a za njih nema pokrića. Toliko, otprilike, iznosi i dug za struju, u stotinama hiljada dinara mere se dugovi Objedinjenoj naplati, Naisusu i JKP Mediana, dok duguju još i Niš-ekspresu, Telekomu, za izgradnju fiskulturne sale. 

Veliki udar na budžet škola su i tužbe nastavnika za isplatu jubilarnih nagrada za prethodne dve godine.

– Kolege nas tuže, i to s pravom, jer po zakonu imaju pravo na taj novac. Ali, na primer, nastavniku za 30 godina radnog staža po tom osnovu dugujemo oko 70.000 dinara. Zbog kamate i sudskih troškova mi budemo u obavezi da platimo duplo, a nama se kasnije vrati samo osnova – ističe Veljković.

Kako kažu direktori, plate zaposlenima su ipak redovne jer se one ne isplaćuju iz gradskog budžeta. 

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.