Šta je nekada bio socijalizam, kako izgledaju socijalističke ideje danas i kako bi mogla izgledati socijalistička alternativa aktuelnom neoliberalnom poretku, pitanja su na koja će pokušati da odgovore predavači na Školi socijalizma koju u Nišu od kraja marta organizuju Udruženi pokret slobodnih stanara i Centar za politike emancipacije, a za koju su prijave u toku.
Organizatori ove škole ističu da je Niš danas grad ogromne nezaposlenosti, loše plaćenog rada i eksploatacije, te da je zadatak studija socijalizma borba protiv sistematskog potiskivanja i ponovno otkrivanje ideje da je drugačija stvarnost moguća.
Niš danas kao da živi u ruševinama jedne drevne civilizacije. O životu ove civiizacije svedoče njene građevine – (danas prazne) fabričke hale, spomenici, škole, institucije – i poneki preostali zapis, sačuvan od zaborava („Dobrodošli u grad elektronike!“). Priče o njoj prenose se kroz lične i porodične mitologije, a njena kultura još uvek prožima svakodnevni život Nišlija i Nišlijki. Ime ove civilizacije je, međutim, potisnuto iz javnog pamćenja. Njeno ime je socijalizam – navode organizatori.
Učešće u školi je besplatno i ne iziskuje specifično predznanje o temama, kažu organizatori, ali je zbog ograničenog broja mesta potrebno da se zainteresovani prijave do 10. marta putem formulara.
Škola će se održavati u četiri vikend bloka – 30. i 31. mart, 27. i 28. april, 25. i 26. maj, 22. i 23. jun.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Autobusi bi bili puni kao Sindlerovi vagoni.
Znači, Đokica doveo drugare da nam objasne na koji način će Amerika i Engleska biti zemlja proleterska.
Ko nije prošao sijaset tih političkih škola („Borbe“, „Politike“, SSRN-a…) u organizaciji crvenih drugova, ne zna šta je ispiranje mozga i misli da su bajke pisali samo Andersen i braća Grim.
Da li će sad Južne vesti ovako promovisati i ostale totalitarne ideologije? Škola fašizma – neko?
Drzava se posvecuje visokoj kulturi sto znaci da je osudjena na samocu.
svaki socijalizam pre ili kasnije vodi u totalitarne sisteme. to đokica komunista nikako da shvati.
Svašta
muka mi je kad vidim ove trake.
Zdravlje je rezultat fizickog, duhovnog i socijalnog blagostanja a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
Uz dužno poštovanje, moram da izrazim nezadovoljstvo. Kakve tribine? Kakav socijalizam? Imali smo ŠKOLU SOCIJALIZMA u KUMROVCU !!! Za komunjare, profesionalce. I šta su nam doneli. Jad i čemer. Društvena svojina!? Raspodela!? Ako vam nostalgija neda mira, barem iz današnjeg ugla gledano, imate primer Švedske. Oni su najbliži socijalizmu. I za življenje i za ANALIZU.