Ubledela lica dece i velika trema obeležili su prvi dan polaganja prijemnog ispita u niškim školama, kaže načelnik Školske uprave Dragan Gejo. Jutros su osmaci radili test iz srpskog i sve je proteklo bez nepravilnosti. U četvrtak će raditi zadatke iz matematike, u petak kombinovani test, a nakon toga će na osnovu preliminarnih rezultata videti da li su bili na visini zadatka za željenu školu.
I u Topličkom i Pirotskom okrugu sve je bilo regularno tokom polaganja završnog ispita iz srpskog jezika, kaže načelnik, a s obzirom na to da ima manje škola u ovim okruzima, organizacija polaganja je bila jednostavnija.
Situacija je ista i u srednjim školama u Nišavskom okrugu gde ima mesta za 3.600 dece, dok 3.500 osmaka polaže prijemni. Ove brojke govore da će svi đaci upisati srednju školu, a od rezultata testova zavisi hoće li to biti škola koju su želeli da pohađaju.
Odlično prolazi za sad, svi direktori su došli, podigli testove jutros, tu je policija, svi direktori imaju pratnje do škola, tamo su supervizori oni pišu izveštaje o tome šta se dešava Ministarstvu prosvete, dežurni nastavnici su tu – pojašnjava Gejo.
Na polaganju nisu dozvoljeni mobilni telefoni, već samo “hladna glava”, znanje i olovke kojima se radi test. Gejo kaže da su imali dovoljno vremena da se pripreme, jer im je probni ispit bio početkom aprila.
Deca baš imaju tremu, video sam ih malopre, bio sam u školi “Dušan Radović”, baš su pod tremom. I roditelji dižu paniku, oni su gori od njih izgleda. Međutim, kako ispit odmiče oni su sve bolji i pribraniji – objašnjava Gejo.
Da li su ispunili svoja i očekivanja roditelja, osmaci će saznati za 3 dana, kada budu završili i kombinovani test.
Đaci se ne potpisuju imenom i prezimenom, već imaju šifre, da komisija koja gleda testove ne zna čiji je test.
Komisija rešava test po ključu i pravi zapisnik. Onda supervizor uzme slučajan uzorak 20 % testova, uporedi ih sa ključem i ako ne valja vrati na ponovno pregledanje, ako se uoči greška svi se potpišu i onda se ispravi greška i pišu izveštaj – objašnjava Gejo.
Kada se pregledaju svi testovi, školska komisija pravi preliminarne rezultate koje istakne u školi, a deca kada vide rezultate mogu da se žale ukoliko sumnjaju.
Test se ponovo pregleda, ako uoče grešku isprave, a mogu i da im oduzmu poene ako su pogrešili i dali im više bodova i onda se pravi konačna rang lista – navodi Gejo.
Nakon konačnih rezultata deca pišu liste želja od 25. do 30. juna. Načelnik Gejo savetuje da to da rade sa roditeljima, razrednim starešinama i stručnim službama koje su radile profesionalnu orjentaciju.
Savetujem i da popune što više želja, jer se dešavalo da deca upišu neku želju, a nemaju dovoljno poena i onda ne upišu ništa u prvom krugu – dodaje Gejo.
Svaka škola koja u prvom krugu upiše svu decu u srednje škole, je odlična škola, zaključuje Gejo.
Zadaci iz matematike čekaće sutra od 9 sati osmake na klupama, a u petak u isto vreme radiće kombinovani test znanja.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Gejo,to li je recnik drzavnog cinovnika?Ti si gori i od dece i roditelja,zajedno!
Umesto da smirujes i razbijas tremu djacima i zabrinutost roditelja,glupim izjavama dolivas ulje na vatru!
Siroko ti oko guse,zar ne?
Kad već ume da ispituje decu, onda bih zamolio da mu
u ime čitalaca JV svi zajedno postavimo nekoliko pitanja:
1) Da li je on polagao neki ispit kako bi se kvalifikovao za tu
funkciju, ili su ga tu postavili po nekim drugim kriterijumima?
2) Da li bi najistaknutiji politicari naseg grada, umeli da reše
taj test koji se daje deci?
3) Da li se pravilno kaže po ..čki, ili po ..čci?