Oko 40 đaka sedmog i osmog razreda u Nišu pomagaće mlađim osnovcima da bezbedno prelaze ulicu u zoni škole, a vozačima će rukama i uz pomoć rekvizita pokazivati da se zaustave i propuste najmlađe na pešačkom. Sve to nakon obuke koju će im držati stručnjaci iz oblasti saobraćaja u sklopu projekta “Školske saobraćajne patrole”, za koju Grad Niš izdvaja oko 960.000 dinara.
Reč je o projektu koji je krajem prošle godine u Srbiji pokrenula Agencija za bezbednost saobraćaja, kako bi unapredila bezbednost mališana u saobraćaju i kako ne bi bilo stradale dece.
Bez obzira na to što deca danas najviše stradaju u saobraćaju kao putnici u vozilu, s obzirom na svoje psihofizičke karakteristike, deca su najviše ugrožena kao pešaci. Projekat “Školske saobraćajne patrole” je širom sveta prepoznat kao model koji značajno doprinosi unapređenju bezbednosti dece u saobraćaju u zoni škole, ali i celokupnom nivou bezbednosti saobraćaja – navedeno je u tenderskoj dokumentaciji Grada Niša.
Kroz obuku će proći po 20 sedmaka i osmaka iz najmanje dve osnovne škole, koji će zatim biti raspoređeni na pešačkim prelazima u zonama škole i pomagati mlađoj deci da tu prođu, kao i da se kasnije i sami pravilno i bezbedno kreću u saobraćaju.
Stariji osnovci bi trebalo da budu obučeni i za to da “na kulturan i ljubazan način” pokretima rukama i rekvizitima simuliraju policijske “stop” palice i obaveštavaju vozače da se zaustave i propuste decu koja nameravaju da pređu ulicu na pešačkom.
Grad je raspisao tender kojim traži proveravača i revizora bezbednosti saobraćaja, kao i doktora nauka iz oblasti saobraćaja. Oni bi trebalo da osmisle plan obuke, kroz koju će, uz pomoć saobraćajne policije, đaci steći ili obnoviti znanje i kasnije ga preneti mlađim osnovcima.
Pojmovi koje će naučiti su sledeći: pešak, automobil, ulica, delovi ulice (kolovoz, trotoar), vrste ulica (jednosmerne, dvosmerne, sa jednom ili više kolovoznih traka), kretanje po kolovozu i kretanje po trotoaru, obilaženje prepreka na trotoaru, kretanje po putu bez trotoara, izbor mesta za prelazak preko ulice, pešački prelaz, semafor, različite vrste raskrsnica, pravilan prelazak ulice u različitim uslovima (nadvožnjaci, pešački prelazi sa i bez semafora, u raskrsnicama ili van njih), sve vrste signala u saobraćaju, njihovo značenje, kretanje u uslovima smanjene vidljivosti (noć, magla), zlatna pravila bezbednog ponašanja pešaka: obavezno stani na ivičnjak pre nego što zakoračiš na kolovoz, sačekaj zeleno svetlo na semaforu za pešake, gledaj najmanje tri puta: levo, desno, pa opet levo, pokaži nameru, izaberi najbezbedniji, a ne najkraći put i slično – piše u tenderskoj dokumentaciji.
Kako je istaknuto, biće angažovani stručnjaci koji imaju iskustvo u radu sa decom, a deca će dobiti promotivne materijale za bolju vidljivost, koji će sadržati logo Grada Niša. Iz gradskog budžeta za sve to biće izdvojeno 958.333,33 dinara.
Informacija o tome kada će tačno početi da rade školske patrole nema, ali je navedeno da će obuka biti sprovedena u roku od 60 dana od potpisivanja ugovora sa izabranim ponuđačem, dok će o terminima i tačnim lokacijama Grad obavestiti one koji budu držali obuke najmanje sedam dana ranije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Pa svi znaku kako oni posluju. Obogatili su se naplaćajući poreze. Oni misle da im je ovo Turska, da treba da se radi sve na crno, od šverca do neizdavanja fiskalnih računa.
Baki, pa ti si promašio članak, al ne mari, komentar je u redu!
Jel to deca rade posao policije a policajci da primaju platu za ništa? Pa neka im daju zadatak da navataju konjske zaprege po gradu i da ih udalje iz grada. Ubeđen sam da bi za 5 dana deca rešila problem.
Ja koliko sam razumeo sad će deca da primaju platu, nemam drugo objašnjenje za 960.000 dinara koliko je izdvojeno za projekat.
Policija sada može i da spava u ladovinu, do sada su samo dremali, osmaci preuzimaju njihov poso.
U 50 maraka da ce se obucavati u autoskoli Reli?
Kako sam samo naivan! Taman sam pomislio kako lepa akcija našeg grada, kad pročitah koliko košta ova akcija… U našem stilu.
Bas da vidimo ko ce i mladje i starije osnovce da nauci kako da bezbedno prodju kroz Vojvode Putnika i stignu do skole.
Neka neko obuci i onu mamu sto dovozi dete u os Dositej Obradovic i parkira na sred ulice i preko celog pesackog prelaza…inace vozi beli hatchback sa BG tablicama
Mnogo ce da ih nauče,to sigurno.Oni prvi neznaju i ne postuju sto se tice ulica prelaska (slusalice,rece ispred kola,jure sa trotinetima)Nek nam je Bog upomoc
Nemojte da ste toliko negativni svojim komentarima, neka deca nesto rade a ne da su non stop na mobilnima.