Smena prorektora neopravdana

univerzitet u Nisu
Univerzitet u Nišu

Odbor Statutarna pitanja Univerziteta u Nišu konstatovao da je odluka rektora o smeni prorektora „neargumentovana“ i „neakademska“.

U dokumentu koji je potpisao predsednik Odbora, dekan Elektronskog fakulteta prof. dr Dragan Antić, nigde se eksplicitno ne navodi da je prekršen Statut ili bilo koji drugi pravni akt Univerziteta. Ali, očito je neslaganje članova Odbora za statutarna pitanja sa pomenutom smenom.

– Bez obzira na činjenicu da su odredbe Statuta o proceduri razrešenja prorektora nepotpune, smatramo da se prorektor ne može razrešiti bilo kada i bez posebnog razloga – piše na početku dokumenta.

Odbor za statutarna pitanja ocenio je kao nevalidno obrazloženje rektora da je prorektor smenjen zbog nepoštovanja „politike razvoja Univerziteta“.

– S obzirom da na Univerzitetu ne postoji dokument koji definiše politiku razvoja Univerziteta i da takav dokument nije usvojen od strane organa Univerziteta ne mogu se proizvoljno sankcionisati povrede istog – piše u Zaključku Odbora.

Članovi Odbora za statutarna pitanja konstatovali su da je „zaštita akademskih vrednosti, odnosno etičkih načela akademske zajednice uređena Kodeksom profesionalne etike“, te da je pre odluke o smeni trebalo pokrenuti postupak pred za to nadležnim organom.

– Tek po okončanju tog postupka, ukoliko se utvrdi povreda Kodeksa profesionalne etike, odnosno nekog od načela akademske zajednice, može se pristupiti razrešenju zbog povrede ugleda dužnosti i sl – smatraju članovi Odbora.

Na kraju, Odbor je postavio pitanje, za koje je ocenjeno da „nije formalno, već suštinsko akademsko pitanje o kome ozbiljno treba razmisliti“.

– Ako je Univerzitet mesto za otvoren i argumentovan akademski dijalog koji treba da se bazira na iznošenju i odbrani istine, a što rezultira nalaženjem optimalnih rešenja za dobrobit akademske i šire društvene zajednice, da li drugačije mišljenje od mišljenja onoga ko je u poziciji da nekoga razreši dužnosti obavezno rezultira razrešenjem ili smo svi spremni da saslušamo istinu čak i ako trenutno nemamo ličnih interesa da je prihvatimo?

Prorektor Univerziteta u Nišu prof. dr Vlastimir Đokić smenjen je sa te funkcije 28. septembra.

Javnost o ovome nije bila obaveštena a rektor je odbio da svoj postupak obrazloži novinarima. Ali je, prema saznanjima Južnih vesti, u odluci o smeni naveden javni nastup prorektora u emisiji „Podatak plus“ na TV5 Niš u kome je Đokić kritikovao pojedine delove projekta izgradnje Tehnološkog parka.


Autentičnost dokumenata nije proverena

I pored brojnih pokušaja novinara Južnih vesti da provere autentičnost dokumenata na koje se pozivamo u pomenutim tekstovima, nismo uspeli jer je rektor prof. dr Miroljub Grozdanović odbio da postupi po našem Zahtevu za pristup informacijama od javnog značaja, a generalni sekretar Univerziteta Dragoslav Đokić, nije želeo da razgovara sa novinarima.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

8
  1. Ako sam ja dobro razumeo, prorektor je smenjen jer se za svoje neslaganje nije borio na Univerzitetu i u duhu akademskog kodeksa, već je sam izašao u medije, ne ostavivši prostor da se o toj temi čuje i drugi glas. Kako bilo, utisak je da se razvlači nekakav prljav veš te institucije, a to svakako nije dobro.

  2. Tragicno je ovde sve, od toga ko su rektor, prorektor i predsednik Statutarne komisije, do toga da se od javnosti ocito skriva gomila stvari

    • Najtacnije receno!

  3. Studenti niškog Univerziteta sada treba da se organizuju i daju podršku prof. Đokiću. Ovakve stvari mogu samo u zemlji Srbiji da se dogode. Prof. Đokić je svojim studentima, svojim komšijama, kolegama, svima nama ispričao istinu o tehnološkom parku. Pod normalnim uslovima, zbog toga bi bili smenjeni rektor i drugi odgovorni ljudi a ne prof. Đokić. Ovo što se desilo vređa inteligenciju svakog normalnog čoveka, vređa dostojanstvo svakog ko je studirao na niškom Univerzitetu. Lično sam razočaran. Verujem da većina deli moje mišljenje!?

  4. Levaci,odnosno „levičari“ se baš pokarabasili !

  5. Neverovatno, izbor sadašnjeg rektora obezbedio je tadašnji tzv. v.d. rektor, koji je sada predsednik Odbora za Statutarna pitanja Univerziteta. Pored ostalog, osnovni uslov v.d. rektora bio je da sadašnji rektor imenuje za prorektore profesore koji su bili na funkciji prorektora kod vd. rektora. Tako i bi. Ali rektor je to zaboravio, pa se iz nekog razloga drznuo da smeni jednog od njih, čime je direktno gurnuo prst u oko predsedniku pomenutog Odbora. I nije ni čudo, približava se izborna godina na Univerzitetu, pa su zato neophodne odgovarajuće aktivnosti za otklanjanje prepreka na putu do izbora novog (predhodnog v.d.)rektora. Demokratski, zar ne?.

    • Kad bi znali da je bivsi v.d. rektora (i sada predsednik odbora za statutarna pitanja) osam godina dekan Elektronskog fakulteta i pre toga cetiri godine prodekan… I da ce kao i od Elektronskog fakulteta, i od Univerziteta napraviti sopstvenu prciju i firmu za licno bogacenje… Nadam se da nece…

  6. Kako nam je rektor -selektor u visokom obrazovanju ide nam isto kao i u fudbalu….

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.