Iako na to imaju zakonsko pravo, oko 10.000 Nišlija koji su „na socijali“ ili primaju dečji dodatak, u januaru nisu dobili popust na račun za struju, odnosno besplatne kilovat-sate koji im sleduju prema Uredbi o energetski zaštićenom kupcu.
Do problema je došlo jer je od 2016. godine za ovaj posao zadužena lokalna samouprava, a dopis iz Vlade Srbije je o tome, kako kažu u gradskoj Upravi za dečju, socijalnu i primarnu zdravstvenu zaštitu, stigao tek pred praznike, pa nije bilo vremena da se podaci obrade pre izdavanja januarskih računa.
Nije reč o „kašnjenju“ jer smo uredbu da moramo to da radimo dobili tek pre praznika. To podrazumeva obradu spiska od 6 do 7 hiljada korisnika dečjeg dodatka i 9 ili 10 hiljada korisnika novčane socijalne pomoći, to je veliki posao – kaže načelnica Uprave Mirjana Popović.
Prema njenim rečima, na pripremanju spiskova na osnovu kojih će biti umanjeni računi za februar uveliko se radi i priprema se softver koji će ubuduće olakšati razmenu podataka sa „Jugoistokom“.
Centar za socijalni rad nama šalje spiskove, mi ih objedinjujemo, priznajemo korisnicima to pravo, šaljemo dalje distribuciji – objašnjava Popovićeva.
Hoće li popusti za januarski mesec biti retroaktivno obračunati, kako kaže, zavisiće od Ministarstva za socijalnu politiku.
Mi ćemo da konsultujemo Ministarstvo, ako u Uredbi stoji da treba da se prizna, zašto ne bismo priznali? Najmanji je problem uraditi rešenje da bude korekcije na računu za struju – kaže Popovićeva.
I u Centru za socijalni rad „Sveti Sava“ kažu da će posao verovatno biti uskoro završen i da „bi moralo da februarski računi budu sniženi“, ali se ipak ograđuju rečima da to „neće zavisitii od njih“. Oni su spiskove, kao što je bila praksa ranijih godina, predali „Jugoistoku“, što potvrđuju i u tom preduzeću.
Dobili smo potrebne informacije od Centra za socijalni rad, ali smo odbili taj spisak jer smo ga, kako je propisano Uredbom, tražili od opština. Hadžin Han je dostavio, ostale opštine nisu. Čim spiskovi uredno stignu, primenićemo formule za umanjenje i tako obračunavati – kaže šef kabineta direktora “Jugoistoka” Dragoslav Pavlović.
Kako dodaje, oni su „samo krajnja instanca“.
Koliki je zbir popusta na koje su socijalni korisnici u Nišu imali pravo u januaru nije lako utvrditi jer se on prema odredbi određuje prema matematičkoj formuli na osnovu utrošene struje i broja članova domaćinstva.
Međutim, kako kaže Pavlović, kod potrošača koji su štedljivi dešavalo se da se račun spusti na nulu, odnosno da popust bude veći od potrošnje.
Na primer, prema Uredbi o energetski zaštićenom kupcu, donetoj nakon što je prethodna proglašena neustavnom, pravo na 120 kilovata besplatne struje ima jednočlano domaćinstvo sa prihodom do 13.595 dinara koje mesečno troši do 480 kilovata.
Ako uzmemo u obzir da jedan kilovat u proseku košta 6,5 dinara, ovakvom potrošaču bi za januar bio uskraćen popust od 780 dinara.
Dvočlane i tročlane porodice, na primer, mogu besplatno dobiti 160 kilovata struje, ali pod uslovom da su im primanja niža od 19.795 dinara, a mesečna potrošnja najviše 640 kilovata. Ovaj popust bi iznosio 1.040 dinara.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A sta je sa komunalijama, grejanjem…?!
Kako korisnik socijalne pomoci moze da placa enormne racune za grejanje?
Da li treba svi kolektivno da se samoubijamo, da skacemo sa zgrada, mostova…?!
Jesu li to te reforme za stednju i stezanje kaisa?
Da li tako stedi jedna normalna, uredjena drzava?!
Da li???
(ne)namerna greska jer je januar veći mesec od februara pa je i potrošnja struje normaano veća.Na veću potrošnju ide i veća cena i bez tog umanjenja račun će biti mnogo veći za prelazak u crvenu zonu! Odbitak npr od 780 din u februaru nije isti kao u januaru. Moje mišljnje je da je ovo namerno urađeno da bi ućarili nesto para! Kao nisu znali sta ce da bude jos pocetkom decembra pa nisu imali vreme
Danas sam čuo da više nema popusta za grejanje za socijalne slučajeve. Znači od sada je samo za komunalije potrebno više nego što iznosi socijalna pomoć. Kako to preživeti??
Prodati stan sa parnim grejanjem i kupiti bez.
Ja moj stavih na prodaju pre par meseci pa kako bude.