Softver na niškom Univerzitetu u stotinak radova nije pronašao plagijate

autor: J. Adamović
Ilustracija plagijati foto JV
Uglavnom lažni profili; ilustracija; foto: JV

U stotinak doktorskih disertacija, koliko je dosad ispitano na niškom Univerzitetu, kako kaže rektor Dragan Antić, specijalizovani softver nije pronašao plagirane tekstove, a nedozvoljenog preklapanja sa tuđim radovima nije bilo ni u naučnim časopisima.

Univerzitet je prošle godine nabavio softver za detekciju plagijarizma da bi se, kako kažu, podigao kvalitet naučno-istraživačkih radova i zaštitila akademska čestitost.

Dragan Antic foto JV
Rektor Dragan Antić rekao da će od jeseni verovatno studenti da se upisuju na Poljoprivredni fakultet u Kruševcu; foto: JV

Namenjen je prvenstveno za proveru doktorskih disertacija, naučnih radova i publikacija, a dosad nije pronađen ni jedan plagijat.

Softver se koristi i za detekciju plagijarizma kada su u pitanju naučni radovi koje publikujemo u našim časopisima. Određeni broj radova prolazi proceduru za koje se sumnja da mogu da ukazuju na plagijarizme i dosad nije nađen ni jedan slučaj plagijarizma ni kod tih radova – kaže rektor.

Inače, proceduru provere radova definiše odluka Senata Univerziteta, kako kažu, a podrazumeva obavezu za mentore i komisije za ocenu i odbranu doktorske disertacije da pre nego što je ocene, ona prođe kroz softver za plagijarizme.


Poljoprivredni fakultet u Kruševcu „čeka“ dozvolu i akreditaciju

Kako je najavljeno na konferenciji organizovanoj povodom godišnjice Univerziteta u Nišu, na najnovijem fakultetu, odnosno Poljoprivrednom fakultetu u Kruševcu, studijske programe voćarstvo i vinogradarstvo, potom ratarstvo i povrtarstvo, kao i na studije stočarstva, naredne školske godine najverovatnije će moći da se upiše po 40 brucoša.

Kako je naveo rektor Antić, na noosnovanom fakultetu je u toku izbor nastavnika, koji bi trebalo da bude završen do kraja juna. Da bi vrata ove ustanove bila otvorena za studente potrebno je da se akredituju studijski programi i da se dobije dozvola za rad, dodaje, a to bi trebalo da se završi do jeseni.

Vlada je odobrila 75 budžetskih mesta za Poljoprivredni fakultet, a biće moguće da se upiše još 75 studenata koji će se finansirati iz sopstvenih sredstava – dodaje rektor.

Na Univerzitetu kažu i da je za v. d. dekana Poljoprivrednog fakulteta imenovan Ivan Filipović, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu.

Prostor i opremu za rad obezbedio je Grad Kruševac – amfiteatre, učionice, laboratorije i druge prostorije neophodne za izvođenje nastave. Za opremanje biblioteke i čitaonice učestvovao je i niški Univerzitet, kao i donatori i lokalne kompanije, a nastavlja se nabavka knjiga, posebno stručne literature. Ministarstvo prosvete je obezbedilo računarsku opremu.


Univerzitetu fali novac za kotlarnicu i sređivanje fasade

Rektor je povodom 53 godine rada niškog Univerziteta naveo da i dalje imaju odličnu saradnju sa drugim univerzitetima u zemlji i inostranstvu, sa Gradom, ali i ministarstvima i da je zadovoljan kako to funkcioniše. Ipak, nije zadovoljan finansiranjem od strane države i napominje da se nada se da će se ubuduće to promeniti.

Siguran sam da će u narednom periodu doći do pomaka po tom pitanju i da će država izdvajati više za naučno-istraživački rad. Uvek je nedovoljno para za materijalne troškove, za održavanje ove zgrade na primer, koja je ogromna i zahteva mnogo para, kako za uređenje fasade, tako i za kotlarnicu i mnoge druge stvari – ističe rektor.

Podsetimo, povodom 53-godišnjice postojanja Univerziteta u Nišu tokom ove nedelje organizovane su brojne manifestacije – nagrađeni su najbolji studenti i promovisani novi doktori nauka, a održani su i koncerti, izložbe i predavanje.

Slični tekstovi

Komentari

16
  1. Specijalni softver , nemoj da se šalimo …

  2. Softver je čista glupost, markira kao plagijat stvari koje su opšte, recimo reference, slike i ostalo.
    Ako u nekom od prethodnih radova postoji referenca 123, a ista stoji i u vašem radu, označiće vam rad kao plagijat.
    Ovo je grubo rečeno, ali je supština da softver ne prepoznaje kontekst, već samo hvata stvari koje se ponavljaju, a zašto – ne ume da objasni.

    Koliko je plaćen,bolje da ne znate!

    • Volim kad neko ovako izdasno prokomentarise kako radi softver. Kao da ga je koristio 20 godina unazad, pa nam sad docarava kroz jednu recenicu.
      A zna cak i koliko je placen, ali da ne stresira citaoce nece da vam kaze. Bolje da sacuvate zdravlje.
      Softver bi trebalo kontekst da hvata!? Da protumaci pisanje, pa da trazi takav kontekst i da to uparuje. Zamislite programera koji to moze da napravi!

  3. Iskaz rektora treba uzeti sa rezervom. Prvo, ima razlicitih softvera za to, kao i razlicitih baza kojima softver pristupa da bi pronasao plagijat. Drugo, mnogi radovi uopste se ne nalaze u bazama podataka, pogotovu nasa treca liga. Trece, uzeti neki rad, posebno iz drustvenih nauka, i prepraviti ga toliko da ga racunar ne prepozna nije nikakva umetnost. Cetvrto, rektor je dao javnu podrsku SNS-u.

  4. Ма биће пара и за котларницу и за фасаду. Чим се знање изнето у радовима и докторатима практично примени.

    Прича се да у памтном (и стога богатом) свету људи од науке праве огромне паре применом открића до којих (и) научници долазе.

    Или је можда и тамо наука на нивоу l’art pour l’art – уметност ради уметности?

  5. Pustite kroz softver rektorove naucne radove sa pocetka karijere, pa da vidite sta je poklapanje. Sotftver ce da podivlja.

    • Ma koga to briga, koga briga što tri dekana fakulteta Univerziteta u Nišu imaju preporuke Agenicije za brobu protiv korupcije o smeni, važno je da je rektor podržao Vučića, to nije „plagijat“, to je tako originalno (bljak!)

      • Uči Bramsa napamet, prodaj ćilime i to ti je mnogo.

  6. Specijalan jeste. Taj softver koristi vecina vodecih izdavaca. Da li je savrsen? Naravno da nije, ali bolji trenutno nema. Da li se koristi? Naravno! Da li daje rezultate. Svakako. Sama pomisao da ce neko da vam gleda rad kod ozbiljnog coveka…. Da li ce to da spreci. Verovatno ne. Zabranjeno je i pljackanje banaka, pa se to desava sirom sveta. Hvataju ih, osudjuju… To je sustina kontrole.

  7. Sve diplome izdaje Univerzitet, i svaka košta 8500…Racunajte koliko para uzima Univerzite. Koliko je fakulteta , pa koliko studenata diplomira osnovne pa master…fakulteti oko diploma urade sve i samo posalju Univerzitetu na štampu a ovi po diplomi tolike pare…Sramota da kuka…sta radi sa tim parama

    • I koliko je to para?
      Znate li Milena koliko kvadrata ima banovina?

  8. Koliko pametnih komentara. Kao da komentarisu sve sami akademici.

  9. Na fakultetima Niskog univerziteta i ne treba traziti plagijate, jer su vrh. Opste je poznato da je Niski univerzitet, po mnogo cemu, bolji i od Beograskog. Plagijate trazite u Mitrovici, pa nastavite…

  10. Jel i softwer plagijat?

  11. Da kupu jedan i za Mitrovicu,Leposavic.

  12. MAnite se plagijata, sta ce rektor sa onima koji su birani u profesorska zvanja sa izmisljenim radovima na SCI listi? Onaj ko plagira bar se potrudi da nesto procita i prevede a onaj ko falsifikuje izvestaje komisije cini krivicno delo…

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.