Zaštićeno planinama od hladnih vetrova, ali i povoljnim geografskim položajem, kao i “mediteranskom klimom”, Sićevo kraj Niša postaje sve češća destinacija za ljubitelje seoskog turizma. “Ljude ostavlja bez daha, jer podseća na Siciliju” – započinje priču o Sićevu meštanin Žarko Martinović i napominje da pored prirodnih lepota, autohtonih biljaka, turiste privlači i hrana, vino i arheološka istorija stara više od 400.000 godina.
Borba za očuvanje sredine je nešto za šta moramo sami da se borimo, počevši od meštana, a ukoliko damo dobar primer i ljudi koji dođu ovde znaće šta moraju da rade i kako da se ponašaju. Nije baš ekologija ni ranije bila na zavidnom nivou, to moramo da promenimo, jer ovo ostavljamo našoj deci – kaže Žarko.
Obe ramonde preferiraju krečnjačke stene, staništa su im po kanjinoma i klisurama i uvek se nalaze na severnim stranama, pa su i precizniji orijentiri nego mahovine. Interesantno je to da srpska ramonda nakon nekoliko godina mrtvila može ponovo oživeti kada se zalije kao da se ništa nije desilo – navodi Žarko.
Krajem 19. veka u časopisu “Težak” zapisana je legenda o Svetom Savi, da kada je prolazio 1224. godine putem Via militaris, koji se račva na dva dela, došao i u Sićevo. Pitajući za vodu jednu domaćicu, rekla mu je da nema sveže vode, ali ga je ugostila i dala mu je vino od koga se okrepio. Tada je blagosiljao sićevačke vinograde. Odatle seže tradicija uzgoja vinove loze i traje već 700, 800 godina
Međutim, kako kaže, od svih običaja, meštani su najponosniji na Litije, koje se obeležavaju dan nakon Vaskrsa, a koje svake godine okupi više od 400 ljudi.
U vreme nakon Drugog svetskog rata kada su takve proslave bile zabranjene, Litije su krišom nastavljene da se obeležavaju. Znamenja su nosili u manastir presvete Bogorodice i to se odvijalo u tišini. Zato sada i dalje znamenja nosimo u manastir gde ostaju preko noći i kada Litija krene, prvo mesto za stajanje je hrastovo drvo Zapis pre ulaska u selo, odakle se sa klepalima ide kroz celo selo i blagosilja se krst – kaže Žarko Martinović.
Kosti kozoroga i nosoroga, pa čak i ljudi, pronašao je tim arheologa u pećinama Velika i Mala Balanica u niškom selu Sićevo. Profesor beogradskog Filozofskog fakulteta Dušan Mihailović predvodio je istraživanja u pećinama, gde je pre više od 10 godina pronađena vilica zajedničkog pretka neandertalca i modernog čoveka.
Arheološka otkrića u pećinskom kompleksu Balanica kod Sićevačke klisure, stara su više od 400.000 godina pokazala su istraživanja i ukazala na to daje Srbija bila jedno od najvažnijih utočišta tokom ledenog doba, što omogućuje ovim nalazištima da u budućnosti postanu deo kulturnog turizma Niša i okoline.
Radovi na Hidroelektrani u Sićevačkoj klisuri, koji su stanovnici Niša prozvali “Vila na Nišavi”, počeli su 1898. godine, da bi 1902. godine bila izgrađena zgrada elektrane. Instalacije je postavljala bečka firma “Simens” 1908. godine, a već naredne godine Niš je imao struju. Svečanom otvaranju “Sveta Petke” trebalo je da prisustvuje i Nikola Tesla, ali zbog obaveza to se nije dogodilo.
Osnovana 1905. godine na inicijativu čuvene slikarke Nadežde Petrović Likovna kolonija sićevo je najstarija srpska, ali i balkanska umetnička kolonija.
Zbog sveopšteg doprinosa popularizaciji Sićeva, Osnovna škola u selu ponela je ime po srpskoj slikarki.
Među prvim strancima koji su 19. veku mogli da vide predele Sićeva i Sićevačke klisure, bili su putnici Orijent espresa koji su 1880. godine putovali tim vozom od Londona do Istanbula.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Када се граде и реновирају куће и дворишта,да се то ради у традиционалном стилу!А Винарска задруга,..штета,велика штета…
„Сад’ нспимо пуну чашу
Нек’се игра,нек’се пева
Уз трпезу сваку нашу
Увек вина из Сићева“!
То пише на Задрузи…а,около ђубре и коров…
Jeste, srpska Sicilija i stanište poskoka i drugih zmijurina. Neka,hvala.
Ma,kakva Sicilija,idi begaj, nemaju oni pojma ! I,oni na Siciliji kazu, nema bolje vinnoo od Sicevo !
Sicevo je Sicilija kao sto je Skoplje Firenca.
Sicevacka klisura je zaista prelepa !
Divno mesto !!!
Tatko je svom sinu(iz Sićevo) kazao da se vinnoo može pravi i od grožđe
Da li znate gde se prostire mediteranska klima? To je peti osnovne.
A o Siciliji da ne pričam. Ne znam da li je smešno ili tužno.
I mene ne Sicevo, nego cela drzava podseca na Siciliju, cak imamo i dona!
A putevi su ekstra. Tamo gde nema rupe, dve bicikle se ne mož’ mimoiđu po sokaci
400.000 godina! Alo!