Najavljen još za oktobar 2020. godine, Srpsko-korejski informaciono pristupni centar (SKIP) u kojem bi se edukovali državni službenici i građani u oblasti informacionih tehnologija, mogao bi u Nišu da se otvori naredne 2022. To je najavila gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski rekavši da je konačno rešeno pitanje lokacije, jer je završen spor oko vlasništva nad zgradom Narodnog univerziteta u kojoj će ovaj centar biti smešten.
Ovaj centar, čije otvaranje i opremanje bi, kako je ranije najavljeno, trebalo da finansira Južna Koreja rezultat je dogovora iz 2020. i sastanka tadašnjeg Ministra državne uprave Branka Ružića i ambasadora Južne Koreje. Plan otvaranja bio je oktobar iste godine, da bi oktobra ove godine iz istog ministarstva došlo novo obećanje, da će biti otvoren 2022. godine.
Kako se čulo na poslednjoj sednici niškog parlamenta problem je bio u lokaciji.
Naime, vodio se višegodišnji spor oko vlasništva zgrade Narodnog univerziteta, ali kako je rekla Sotirovski, taj problem je rešen ove nedelje.
Posle 15 godina trajanja sudskog spora i bezuspešnih pregovaranja još od sedamdesetih godina prošlog veka mirnim putem konačno rešen problem imovine Narodnog univerziteta i Samostalnog sindikata Srbije – rekla je Sotirovski.
U delu te zgrade koja se nalazi u centru Niša na Trgu kralja Milana, biće smešten i SKIP centar.
Time ćemo osim obrazovanja državnih službenika otvarati vrata i građanima kao i start-ap kompanijama koje će imati besplatan pristup svim uslagama centra, Pogotovo uslugama elektronske uprave čime će biti poboljšana informatička pismenost naših sugrađana – rekla je Sotirovski.
Kako je rečeno još pre skoro 2 godine na sastanku Ružića i ambasadora, SKIP centar koji već postoji u Beogradu, upravo to i radi – edukaciju državnih službenika i građana.
Srpsko-korejski informatičko-pristupni centar je prvi put otvoren u Srbiji decembra 2017. godine. Kako piše na njihovom sajtu – osim edukacije državnih službenika njihova vrata otvorena su i građanima i start-ap kompanijama koje imaju besplatan pristup svim uslugama.
Cilj Centra je da, u sopstvenom visoko tehnološki opremljenom prostoru, omogući besplatan pristup i upoznavanje sa dostignućima IKT (informaciono-komunikacionih tehnologija) pogotovo kada su u pitanju usluge elektronske uprave, podigne tehnološku pismenost opšte populacije i promoviše saradnju u između Republike Srbije i Republike Koreje – pojašnjavaju.
Namera i plan Ministarstva je da i centar u Nišu ima istu namenu. Smatraju da će to biti i važan korak ka unapređenju elektronske uprave i informacionog društva u Srbiji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Koje državne službenike grada Niša?. Oni i njihovi šefovi beže od računara i od posla kao đavo od krsta!. Kad odu na pauzu, ne umeju da se vrate do kraja radnog vremena. Ovi šefčići sa službenim kolima, ubiše se od privatnih obaveza!. Nemaju oni vremena za državni posao!. A plata redovna!.
Nasi strucnjaci informaticari ielektronicar i IT strucnjaci beze iz srbije a mice uvozimo korejce danam sole pamet kao sto smo uvezli njihove logore od fabrika juru i siniminiozloglasene motalice kablova
Уууу… супер локација! Таман ће могу да прелепе Ким Џонг-уна преко Амбасадора за добродошлицу.
Ako su ozbiljno spremni, dakle država J.Koreja, da pomažu Lokalu, to nedvosmisleno potvrđuje crnu sadašnjost, da nas nema, da ne postojimo, da smo na lestvici korupcije i zloupotrebe službenog položaja visoko pozicionirani. Kako sreće da Ustav omogućava, da recimo grad Niš, bude u rukama jedne njihove ekipe od 3 člana i da upravljaju gradom 4 godine. Kakvo bi to zadovoljsto Nišlija bilo postignut