Šta će biti sa zemljištem “Benetona” – vredi desetine miliona evra, a gradnja stanova moguća samo uz promenu planova

Beneton Olimpias Nis foto Ljubica Jocic 1 scaled
Obećanja, obećanja, ali još bez konkretnih rešenja; foto: Ljubica Jocić

Najava kompanije “Beneton” da će od aprila zatvoriti pogon u Nišu, osim pitanja o radnicima koji ostaju bez posla, otvorila je i pitanje šta će se desiti sa zemljištem i zgradama gde je fabrika. Parcela površine oko 8 hektara je u vlasništvu firme “Olimpias”, a prema postojećim planovima njena namena je poslovno-trgovinska, što znači da se tu ne mogu graditi stambeni kompleksi, bar dok se ne promeni ceo set urbanističkih planova i dobiju dozvole Zavoda za zaštitu spomenika, pošto je to područje arheoloških nalazišta.

Kada je “Beneton” 2011. godine kupio fabriku “Niteks” za 3 miliona evra, ujedno je kupio i zemljište i sve objekte. Naime, kako objašnjavaju stručnjaci, sve firme koje su koje su nekad bile korisnice zemljišta koje je nekada bilo državno, u trenutku privatizacije uspele da to zemljište prevedu na svoje ime, i onda je to zemljište postalo privatno. Tako da kada je “Niteks” prodat i zemljište je išlo uz to.

Šta će “Beneton” uradiiti sa zemljištem i objektima, pitanje je koje smo prosledili mejlom, ali odgovora nema. Isto pitanje vlasnicima kompanije postavio je i gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović.

Od Benetona smo potražili nekoliko stvari. Jedna od njih je i statusna promena. Šta je to što oni misle da treba da se dogodi na toj lokaciji. U skladu sa onim što budemo dobili, opredelićemo se, da li ćemo da odobravamo ili nećemo da odobravamo. U ovom trenutku planskim dokumentom na toj lokaciji je definisano poslovanje, tu su proizvodni pogoni, a bez planskog dokumenta ništa oni ne mogu da urade, niti može bilo ko drugi da uradi – rekao je Pavlović.

Screenshot 2025 02 18 at 12.04.44
Vlasništvo privatno u vlasništvu Olimpijasa, firme iz grupe Beneton; foto: Screenshot

Prema rečima Miroljuba Stankovića, urbaniste i nekadašnjeg direktora Zavoda za urbanizam, to što se zemljište gde je “Beneton” vodi kao gradsko građevinsko, ne znači da se bilo šta tu može graditi. Napominje da sve zavisi od toga šta je definisano planovima.

Ističe da je područje gde je fabrika “Beneton” obuhvaćeno Planom generalne regulacije Gradske opštine Pantelej – prva faza iz 2012. godine.

Ta zona je definisana kao poslovno-trgovinski kompleks. Nema reči o industriji, jer je dugoročno protumačeno da nije poželjna nova industrija u tom području, posebno jer se na tom području nalazi vredno arheološko nalazište. To znači i da bilo kakvom odlučivanju prethodi arheološko istraživanje, pa onda saglasnost, pa građevinska dozvola – objašnjava Stanković.

plan beneton
foto: Prinscreen
beneton2
foto: Printscreen

Napominje da je prema važećim planovima nemoguće graditi stambene zgrade na tom području, ali da se sve to može promeniti, ako se promeni Generalni urbanistički plan, a potom i Plan generalne i Plan detaljne regulacije.

Trenutno je nemoguće stanovanje i nemoguće je dati dozvolu dok se celi sistem planova ne promeni – ističe Stanković.

S obzirom da se radi o kompleksu od 8 hektara ne postoji adekvatna komparacija sa bilo kojim drugim parcelama u Nišu. Na tržištu se do sada, na sličnim lokacijama nikada nije pojavilo u prodaji zemljište sa tolikom površinom. Čak ni van Niša.

Iz jedne agencije za nekretnine navode da je cena ara na periferiji oko 25.000 evra, a da bi u najboljem slučaju kod kompleksa “Benetona” mogla da se kreće i do 40.000 evra, ukoliko dobiju sve potrebne dozvole zbog potencijalnog arheološkog nalazišta. U slučaju kada bi cena ara koštala 40.000, cena celog kompleksa bi iznosila 32.413.600 evra.

Sa cenom od 30.000 po aru, ukupna vrednost bi iznosila 24.310.200 evra.

Inače, kada je “Beneton” kupio “Niteks” 2011. godine pojavile su se glasine da će na tom prostoru biti građeni stambeni kompleksi, što je direktor ove italijanske kompanije tada negirao. Da li će prodati zemljište ili ne, za sada nema odgovora iz kompanije.

Podsetimo, na prostoru nekadašnje tekstilne fabrike „Niteks“ pronađen je veliki broj grobnica iz 3, 4. i 5. veka nove ere.

Autori:

Slični tekstovi

Komentari

40
    • Baš za kosovare nisam znao da imaju toliko para inače sam sa kosova a podstanar sam već 24godina

      • To što si sa Kosova ne znači da si Kosovar… Kosovari su za debele pare prodavali Kosovo i pokupovali zemlju i nekretnine ovde, pretežno u NI, KŠ i KV… zato su i dobili taj, recimo, pogrdan naziv… Kosovci su nešto drugo, nadam se da si i duhom jedan od njih…

  1. Idealno mesto za najveći vrtić koji se prostire na 8hektara bili bi prvi na na svetu ali taj plac će da iskoriste za nešto drugo kao što je „praksa“ ovde u Srbiji.

    • Ako je Beneton vlasnik i zemljista kako će gradonačelnik da dovede na privatan posed drugog investitora ili nekog stranog proizvođača na privatan posed

  2. Koja smejurija, zgrade i zemljiste za 3 miliona to je 37 evra po m2, samo da je zemljiste plus nekretnine. Poklon

    • To su prodali zuti, ovi koji sada uveliko protestvuju- komedija.

      • Ti žuti, koje vi mnogo volite da spominjete, svaki drugi je danas u Srpskoj narednoj stranci, kod „voljenog vam i dragog predsednika“!

        • Ne, to su žuti koji sada protestvuju i isti oni ti su gledali i učestvovali u prodaju Nitexa Benetonu zajedno sa celokupnim zemljištem.

    • A danas pola zutih u SNS sa radikalima,druga polovina saradjuje,ipak novac nema ne sme da stane.

  3. Sajamski I muzejski prostor, agrotehnoloski park, rimsko selo, vilin grad. Hocete Jos? Jos I samo BG da se pita I odluci kako ce biti.

    • A што римско село ? Доста више римско, римско, римска,…! Српско село, српска култура, српски наслеђе,….

      • Rimsko nego sta, cela jedna kultura je bila ovde pre nas, cak je I Car ( I to kakav ) rodjen u gradu kome su Rimljani nadenuli ime. Onda je dosao copavi, vaspitao Vas da sve unistavate I brisete.

  4. Bolje da se tu napravi park, jezerce, koncertna dvorana, manja galerija. A ne sve to da se trpa gde mu ne prilici.
    Ako se promeni namena, a moze, ne bi me cudilo da niknu, sto Kesic kaze, kulcine i Nis na vodi. Ako se to sagradi, Nis ce se ugusiti.

    Ugusili smo se u Knjazevackoj i od zagadjenja od lozenja i buke koja je nepodnosljiva. Potrebna je jedna oazica, zelena povrsina za celo to naselje.

    • Potrebna je jedna velika zelena povrsina celom Nisu. Gradski vodovod da se izmesti, i oko Medijane, na 270ha, napravi jedan ogroman park za turiste a prvenstveno nislije

  5. To će ovi polupismeni kalemari sa kupljenim diplomama da skarabudže da se prave za njih državni stanovi.

  6. Da se pohapse procenitelji iz 2011 godine kao i svi ucesnici u privatizaciji.Zasto prostor nije bio iznajmljen Benetonu da gazduje njimndok radi fabrika a kad se fabrika zatvori da zemljiste ostane gadu.
    Banan je sig upoznat sa detaljima.

  7. Kolaj rabota za SNS-ovce , nije im tatkovina , začas ima da ga preimenuju , promene svrhu i ima da ga poklone BGD-u kakó i aerodrUm a „prave“ Nišljie ima da ubiru „pozitivno brojanje“ kod nepomenika ! Sad im je lako , navikli su si na njegovo onodenje !
    A „predlozi“ komentatora su …

  8. Znači,svaka vlast bilo stara ili nova ima trust mozgova koji „domaćinski“vode grad i zemlju.

  9. Kolko ja znam ta fabrika je pre drugog svetskog rata bila privatno vlasništvo a onda je nacionalizovana. Treba prvo utvrditi pravo stanje stvari. Da li ima živih naslednika. Ako ih nema zašto ih nema. Jel su svi pobijeni. I da restitucono telo koje mi debelo placamo počne da radi svoj posao!!!!!!!!!

    • Što Kosovari. Pa Albanci će kupe, imaju zakonski mogućnost. I stanova ima, treba fabrike.

  10. Miskovic uzima
    Menja urb.plan kao sto je izmenio o svom trosku za deltu

  11. S obzirom da nestajemo kao nacija, novi stanovi će trebati kao 10ti,11ti itd. već stvorenoj novoj klasi koja ne zna šta ima, i kojoj je ovaj režim sjajan. Plaćaju minimalce svojim radnicima, državu kradu dvostrukim knjigama, porez utajuju gde stignu, rentaju na crno, voze skupa kola, skijaju na Dolomitima i letuju u svojim apartmanima ko zna gde…decu školuju van. Kakvi muzeji i sl.To Srbin u Nišu nije napravio.

  12. U Nišu nije nikakav problem da se promeni GUP,samo ako se pojavi validni investitor.Nece to sprečiti ni iskopine stare 2000 godina na kojima se to zemljište nalazi.Prethodna gradonačelnica ce se živa pojesti što Beneton nije puko u „njeno“vreme,tako da ce ispustiti milione eura.Tuga.

  13. Suština je da je to zemljište vlasništvo Benetona i da reč je o ogromnoj pljački grada. Čitava fabrika sa zemljištem je plaćena 3 mil evra, a samo zemljište vredi 30 mil. Da ne pričam o subvencijama (8000 evra po radniku) i drugim pogodnostima za Beneton. I? I ništa. AV ne sme da hapsi zbog toga, ili se „učipio“ pa neće. A ako dođu na vlast ovi drugi? Kada se prodavalo pitao se Banana, a sada će njegova žena. Znači ništa.

  14. Predlazem da se napravi čelična.
    Blizu je Nišava ,pa sa brodovlje da vozimo gvojze za jevropsku auto industriju.

  15. To ce Grmusa i Lolek i Bolek da srede.
    Zivi bili pa videli. Kao i ostali deo Panteleja.

  16. Neki žuti prešli u SNS neki u podružnice SNSa a neki što su prodavali Srbiju sada protestvuju, protiv čega ne znaju ni sami.

    • Imaš li još neku reč u rečniku sem žutih? Vaskrsnete ih svaki put kada je SNS u krizi, aj jedi taj sendvič i ućuti malo, nije pristojno pričati dok su puna usta.

      • Dobro, nije obavevezno oslovljavati ih žutima, slažem se, može ovako: učesnici i posmatrači prodaje Nitexa Benetonu nisu protestvovali kada je zemljište sa fabrikom prodato sa 3mil eur, sada uveliko protestuju ni sami ne znaju protiv čega. Da li je sada jasnije?

  17. Sportsko – rekreativni centar, teretane na otvorenom. Park sa stazama hodanje, trčanje, bicikle, botaničkom baštom, veštačke stene za penjanje. Galerija, muzej, festival zona – za sajmove, manifestacije…
    Ima još mnogo toga, samo KAO BOGA VAS MOLIMO, nemojte više stambene zgrade, daj malo da osvežimo, presečemo. Severna obala Nišave do Jagodin male nema NIJEDAN park, samo zgušnjavanje zgrada.

  18. Predlog, Ne menjati urbanisticke parametre, uvesti taksu za nekoriscenje zemljista u planiranoj nameni i to progresivno sa velicinom parcele,
    Sa vremenom ovaj prostor postace gradski i to vrlo brzo.

  19. Ma slobodno recite – pomalo ‘mi to’ radimo i bice urb. plan po zelji, kao i predhodni. Niko do sad ne objavi da je zemljište postalo privatno, zato? E moj narode nema spasa do ponovne 1941 – 1950, nazalost,pa se pitamo zato je bilo tako. Ko razume – shvatice.

  20. Kako je onaj bezvezni Tito napravio Nitex,Detex,1.Maj Pirot,Yumko, Kluz,Beko, Vartex,Vutex,Teteks,Otex,Planteks itd….500000 radnika u tekstilnoj industriji SFRJ. A sada plaćamo Turcima ,Italijanima bogatstvo da otvore halu sa 100 šivalja.Nismo sposobni vazduh, vodu i zemlju da držimo čistim.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još 450 karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.