Veliku količinu smeća sa 3 najposećenije lokacije na Staroj planini pokupili su čuvari Parka prirode Stara Planina, a kako kaže upravnik Parka Darko Đorđević, ovo je bila treća akcija čišćenja ovog leta i, usled velikog broja poseta, povećala se i količina smeća koje turisti ostavljaju. Đorđević apeluje na građane da otpad nose sa sobom sa zabačenih lokacija.
Lepote Stare planine sa jedne strane i (ne)kultura građana sa druge. Stara planina bila je ovog leta jedna od najposećenijih destinacija za odmor turista iz cele Srbije, neki su po prvi put upoznali lepote jugoistočne Srbije, a nažalost ne mali broj turista bacanjem smeća učinio je da ove lepote postanu male divlje deponije.
Vodopod Tupavica kod sela Dojkinci, vidikovac Kozji kamen sa pogledom na Zavojsko jezero i Kanjon Rosomače bile su među najposećenijim lokacijama, a upravo je na ovim atraktivnim i zabačenim destinacijama čuvarska služba Parka prirode sprovela akciju čišćenja, prilikom koje je pokupila značajnu količinu komunalnog otpada.
Da otpadu nije mesto u prirodi, kaže upravnik Parka prirode Stara planina Darko Đorđević
Molimo vas da ubuduće povedete više računa i svoj komunalni otpad ponesete sa sobom. Ako nije bilo teško nositi ga sa sobom, ne bi trebalo da bude teže poneti ga natrag. Generalno i nije toliki problem očistiti lokacije sakupljanjem, problem je što divlje životinje tokom noći raznose otpad – poručuje Đorđević.
Iako je pirotsko Komunalno preduzeće pojačalo tokom letnje sezone čišćenje kontejnera na Staroj planini, na udaljenim i nepristupačnim lokacijama nema ingerencije, pa đubre koje turisti ostavljaju često postane meta divljih životinja. Pored štete koja se nanosi prirodi, komunalni otpad je opasan i za divlje životinje.
Ne hranimo prirodu i životinje plastikom – poručuju iz Parka prirode.
Đorđević kaže da je ovo treća akcija tokom ove letnje sezone, kao i da situacija sa smećem nije alarmantna, ali da mora da se radi na edukaciji turista.
Kad god dođemo, životinje raznesu otpad. Tamo nema mesta smeću, lokacije su zabačene. Imali smo veliki broj poseta, prosek od 500 do 1.000 dnevno, oko Svetog Ilije i do 10.000, stavićemo edukativne table u vezi odlaganja komunalnog otpada. Situacija nije alarmanta, ali bode oči – kaže Đorđević.
Podsetimo, Zavojsko jezero je takođe bila zatrpano otpadom, a akciju čišćenja na ovoj lokaciji organizovali su ronioci iz Pirota i cele Srbije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zaustavljala sam disanje i kada sam morala kao roditelj da prođem kraj školskog toaleta,u našim glavama je usađena bahatost. Klinci iz moje generacije,koji tada nisu povlačili vodu za sobom i vršili su nuždu pored čučavca nesankcionisano,nije bilo higijeničarke da izvrši kontrolu nakon izlaska učenika, sada su ne samo roditelji, nego i bake i deke. Šta takvi ostave za sobom u prirodi?
IZvinjavam se na digresiji, ali apsurd je da mi od ovakvog naroda ocekujemo da glasa za pametne i normalne. Srbija deponija, cak se i rimuje. Politicka, mentalna, socijalna i intelektualna deponija.
Ukloniti sve kante za otpatke iz prirode i umesto njih postaviti table sa molbom da se smeće nosi tamo odakle je došlo.
Jednom sam dozvolila sebi da porodicu, koja je provela dan pored jezera u našoj blizini,opomenem da svoj otpad sa sobom nosi da ih ne bi dočekao narednog vikenda i više nikada neću sebi dozvoliti da se obratim takvoj štroci. Vaspitanje,koje nisu dobili u kući,tokom školovanja, može se samo radom komunalne inspekcije steći. Inspektore poreski obveznici plaćaju za vozikanje i uživanje u kancelariji.
ljubitelji prirode, moramo hrabro i otvoreno da opominjemo zagađivače.
Đubre da se vrati tamo odakle je doslo!
Odmah ukloniti sve kante iz prirode.
rešenje su rendžeri koji će da špartaju planinom i da svakoj grupi koju zateknu na izletu požele dobrodošlicu i upozore na bacanje smeća. nije teško da se planina nadzire svaki dan. treba im takođe dati ingerencije da kažnjavaju.
Jos jedna sluzba koja treba da kaznjava i koja nece da kaznjava koga treba..
Na kraju bi ti tvoji rendzeri pisali kazne za nepropisno parkiranje i hapsili nekakve babe jer nisu platile porez za branje pecuraka..
Каква ли је тек депонија у главама оних који ђубре одлажу овако ?!.
Nazalost, kad nema resenja, tu su Djilas i Solak ,za optuzivanje !
Isti slučaj sa Suvom planinom, na Bojaninim Vodama gomile plastičnih flaša i smeća. Treba uvesti naplatu i kontrolu dolaska u parkove prirode i kazne za bacanje smeća.
Ovo stvarno vise nije normalno, pa zar je toliko tesko da se pokupi, stavi u automobil i u prvi kontejner na putu baci?Mi Srbi smo sami sebi najveci..
Zbog nas samih nestaje priroda o kojoj smo kao deca ucili.Niko nema prava da je unistava i zagadjuje, treba je ostaviti sledecim pokolenjima !