Nakon što objekti u Banji Topilo godinama nisu radili zbog sudskih sporova i inspekcijske zabrane, Grad Niš je objavio Nacrt plana detaljne regulacije koji predviđa nove sadržaje poput ekološkog kampa, rezervata lekovitog blata i zdravstveno-turističkog kompleksa. Kažu da planovi nemaju nikakve veze sa nelegalno podignutim objektima i da je njihov status u fazi rešavanja.
Juna prošle godine predsednik Turističkog društva “Topilo” Ljubiša Stamenković rekao je da su problemi delimično rešeni i da su u banju ljudi opet počeli da dolaze na lečenje.
Sa druge strane, predsednik Opštine Crveni Krst Miroslav Milutinović tvrdio je da nisu dali nikakvu saglasnost i da nije ni znao da banja opet radi.
Milutinović sada kaže da je doneta sudska odluka da se novi deo zgrade u banji sruši i da Topilom gazduje Grad Niš, ali da se društvo koje je zidalo taj deo žalilo i da čekaju konačnu presudu.
Da je status objekata koji su bili predmet sporova i neslaganja u fazi rešavanja kažu i iz Grada i ističu da planovi nemaju nikakve veze sa nelegalno podignutim objektima na gradskom zemljištu.
Prema Nacrtu plana, koji je na javnom uvidu do kraja marta, a koji je izradio niški Zavod za urbanizam, u Banji Topilo bi bio izgrađen zdravstveno-turistički kompleks, ekološki kamp i rezervat lekovitog blata, a predviđeni su i sportski i komercijalni sadržaji.
Nalazište lekovitog blata Tresibara utvrđeno je kao površina javne namene, u okviru koje će se vršiti istražni radovi i eksploatacija lekovitog blata u zaštićenim uslovima (dok se ne utvrdi stalni stepen zaštite) – piše u Nacrtu plana.
Banjski park funkcionisao bi kao lečilište na otvorenom, a kako je istaknuto, služio bi i za istraživanje i edukaciju.
Postojeća kupatila sagrađena u banjskom parku pored Toponičke reke, obavljaće svoju funkciju sa organizovnom zdravstvenom službom i korišćenjem vode sa termomineralnih izvora sa stabilnim vodama nepromenljivih hemijskih svojstava i vodonik-sulfidom kao osnovnim sastojkom, po čemu je Banja Topilo specifična – navedeno je u Nacrtu.
Kako je istaknuto, na području parka pronađen je jedan podzemni i dva termomineralna izvora, a u celoj banji ih je oko 18, ali će njihove lokacije biti utvrđene nakon istraživanja.
Planiraju i pešačke i biciklističke staze, kao i mesta za odmor i okupljanje u zoni Toponičke reke, a ugostiteljski objekat za posetioce biće dopunjen sadržajima za korišćenje lekovitih voda i blata.
Određena je i nova lokacija za zdravstveno-turističke sadržaje, sa zdravstvenom službom i lečilištem, dok bi ekološki kamp bio poput škole u prirodi, a predviđen je i javni parking za autobuse, automobile, bicikle i motocikle.
Podsetimo, sporovi u Banji Topilo traju već godinama. Upravni sud je ranije utvrdio da prilikom ozakonjenja nije ispoštovana procedura i odlučio da ove zgrade moraju ponovo da prođu kroz legalizaciju, dok su vlasnici tvrdili da je sve rađeno zakonski i da im se objekti uzimaju zbog nečijeg ličnog interesa.
Bilo je i protesta, a tadašnji predsednik Opštine Crveni Krst Darko Bulatović svojim telom je branio sprovođenje sudske odluke.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Зна ли неко како се и где се може пронаћи текст нацрта плана детаљне регулације Бање Топило?
Verovatno je kod tetke u Kanadi.