Što je stariji auto, veći je rizik od samozapaljivanja, stručnjaci savetuju – nigde bez PP aparata

Auto gori A K
Nikad se ne zna kada može da se zapali, kao auto koji je goreo kod Ureda; Foto: A. K.

Nakon što su se za samo dva dana dva automobila zapalila i potpuno izgorela u Nišu, auto-električari i drugi iz struke podsećaju sve vozače da bi u kolima morali da imaju aparat za gašenje požara. Više je uzroka, kažu, ali su glavni problem stari automobili na ulicama.

Da buktinja na kolima ne može da se predvidi, a da može da se desi bilo kada i na bilo kom vozilu, upozorava auto-električar Milan Petrović „Sićevac“. Požar može da izazove ili kvar na instalacijama ili problem sa gorivom.

Milan Petrovic Sicevac autoelektricar Foro V M
Svako bi trebalo da ima PP aparat u kolima i da odmah reaguje ako oseti da gori, preporučuje Petrović; Foto: V. M.

Najverovatniji uzrok su neispravne električne instalacije, mada nije isključeno ni da dođe do kvara vezano za gorivo, za dizel, benzin, plin. Dođe do nekog curenja, pa do požara. Mada, na prvom mestu su električne instalacije, stara su vozila, iz uvoza, neproverena, nebezbedna, dešava se da dođe do kvara – objašnjava Petrović.

U svakom slučaju bi u kolima trebalo imati aparat za gašenje požara, preporučuje ovaj električar, osim što bi kvarovima trebalo da se pozabave stručnjaci.

Svaki vozač trebalo bi da ima protivpožarni aparat, mada kod nas po zakonu nije obavezan za sve. Može da se desi da auto izgori dok stignu vatrogasci jer to su plastične stvari, lako zapaljive, vrlo brzo bukne, dođe u kontakt sa benzinom i izgori – dodaje Petrović.

Istog je stava i profesor Više tehničke škole strukovnih studija i mašinski inženjer Boban Cvetanović, koji takođe procenjuje da su slučajevi samozapaljivanja automobila u Nišu proteklog vikenda posledica kvara na instalacijama ili pucanja creva.

Moje mišljenje je da su ovo posledice ili loše elektrike ili je možda puklo neko crevo. Ako nisu namešteni požari, to je slučajnost jer nema pravila kako da nekom date uputstvo da predupredi ovo. Zato i postoje protivpožarni aparati u vozilu, a što je vozilo starije veće su mogućnosti da se to desi. Znači zaključak ništa neuobičajeno i alarmantno, na ovolikom broju starih vozila u gradu ovo je statistička greška – navodi Boban Cvetanović.


PP aparat za privatna vozila obavezan, ali u inostranstvu

Da ne postoji zakonska obaveza da fizička lica u Srbiji imaju aparat za gašenje požara u kolima, navode i iz Tehničkog pregleda Maka Company, tumačeći Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima.

Za fizička lica ne treba PP aparat, treba za putnička koja vrše javni prevoz PP aparat, to su kombići, taksi, rentakar, oni vrše javni prevoz putnika. U inostranstvu treba, tražiće – kažu iz Tehničkog pregleda Maka Company.

Ipak, pojedini vozači svesni su rizika i procenjuju da je nekoliko hiljada dinara za ovaj aparat dobra investicija.

PP aparat sam uzeo pre svega zbog svoje bezbednosti. Nije skup i može da donese velike uštede ako se desi požar na kolima – kaže vozač punta iz Niša.


Električar: Ni instalacije nisu kao nekada

Popravka auta servis foto V Milic
Preporuka je i da kvarove rešavaju stručnjaci; Foto: V. Milić
Kod vozila novije generacije instalacije nisu tog kvaliteta kao što su bile nekada, kaže niški električar, a najrizičnija su ona proizvedena posle 2005. godine.

Od tada ni sam kvalitet izrade više nije isti, nije predviđeno da se auto eksploatiše duže od 10 godina. Sada sami proizvođači više ne gledaju mnogo na kvalitet, proizvedu nešto da traje dok traje garancija posle toga – kaže električar Petrović.

Ovaj „garantni rok“ vozilima je, dodaje, oko jedne decenije. Posle toga se već smatraju starim. Ipak, novija vozila imaju više elektronike, što takođe povećava rizik.

Svaki auto stariji od 10 godina, dolazi do rizika da dođe do paljenja, mada i vozila novije generacije su prenatrpana električnim uređajima, sve im na struju radi, počev od svetla, servo, klima uređaja, sve im radi na struju i to povećava rizik od paljenja – dodaje Petrović.

Podsetimo, u subotu je gotovo potpuno izgoreo automobil koji je bio parkiran u Niškoj Banji, a samo dan kasnije plamen je progutao vozilo u centru Niša. Niko nije povređen, ali su vlasnici ostali bez automobila.

Kako reagovati u situaciji da se nešto zapali u kolima, pogledajte u videu ispod teksta.

Slični tekstovi

Komentari

9
  1. Neki automobili imaju PP aparat i ako su proizvedeni 80tih godina,ali ti automobili nisu u trendu pa cak i noviji modeli koji su proizvedeni mnogo kasnije.

  2. Ne pali se auto zato što je star, nego zato što se ne održava adekvatno. Naš čovek naviko da tera dok ne crkne ili …dok se ne upali.

    • U pravu si al da bi se auto adekvatno odrzavao bez obzira na godiste treba ozbiljna svota novcanica pa se svako ispruzi kolko moze.

  3. Могуће је и да су то аутомобили из поплава, али то је скоро немогуће проверити пре куповине.

  4. Potpuno ispravno razmišljanje. Ja sam vec razmišljao o tome da kupim pp aparat ali nakon ovog teksta samo sam više siguran u to. Pošto sam i sam vlasnik automobila starog 20tak godina, hocu da kažem i to da je potrebno još i držati motor čistim. Bez velikih masnoca i fleka od ulja i goriva

  5. Porodica gde dvoje roditelja rade i zarade po 35000 dinara mesecno sa dvoje dece za nov auto bi skupljali do penzije i pitanje je dal bi skupili.

    • A zasto je moranje da se ima auto? Ima mnogo alternativnih nacina prevoza. Nisu svi bas tako konforni, ali ako nisi u mogucnosti da kvalitetno odrzavas auto nemoj ni da ga kupujes.

      • Ne racunate na to da bi ljudi mozda trebalo da odu negde van centra Nisa.
        Lupam do sela, do neke okoline, ili da zive tamo.
        Pa hajde da placaju uvek karte za autobus i ostalo…
        I onda da nigde ne idu, jer kao sto kazu imaju 35 000, da sede kuci jer nemaju za bolji auto, a ni da se luksuziraju porodicno Nis ekspresom?
        Glupost

  6. Sigurno je bio na gas !

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.