Članovi Ujedinjenog sindikata “Sloga”, uz podršku članova Asocijacije nezavisnih sindikata u niškom “Žitopeku” stupili su u štrajk zbog, kako kažu, rukovodećih i finansijskih problema, ali i uslova rada.
Radnici niške fabrike hleba svoje julske zarade primili sa malim zakašnjenjem. Međutim, zbog drugih problema oni su stupili u štrajk.
– Trebalo je da započnu pregovori sa direktorom o potpisivanju kolektivnog ugovora i on je trebalo da se obaveže da će plate u buduće biti redovne. Ponudili smo i kompromis da ostanu generalni i komercijalni direktor, ali da se smene šefovi obezbeđenja, maloprodaje, transporta i fabrike hleba. Tražili smo da se reši pitanje nedeljnog, smenskog i prekovremenog rada. Da se ljudima omogući slobodan dan, jer mi ovde kao da smo u 1890. godini po 6-7 meseci nemamo slobodan dan – rekao je Dragan Mladenović iz sindikata “Sloga”.
Direktor “Žitopeka” Dejan Vasiljević kaže da se određenim zahtevima štrajkača izašlo u susret. Kako kaže Vasiljević, to se odnosi na zarade koje su isplaćene sa malim zakašnjenjem i to se odnosi na poziv za početak pregovora o potpisivanju kolektivnog ugovora koji je upućen svim sindikatima.
Sa druge strane, tvrdi Vasiljević, zahteve sindikata za smenu ljudi u rukovodstvu kompanije poslovodstvo nije moglo da prihvati. To, kako kaže nije u ingerenciji radnika, a štrajk nije način da se takvi zahtevi ostvare.
Na primedbe sindikata da im se zabranjuje pravo na štrajk, direktor kaže da je sve određeno zakonom.
– U Zakonu o štrajku je propisano da za delatnosti koje su od posebnog interesa, gde spada i “Žitopek” poslodavac ima zakonsku obavezu da obezbedi minimum procesa rada i odredi mesto okupljanja onih koji su u štrajku. Minimumi se razlikuju po različitim radnim jedinicama, a neke jedinice su predviđene da rade u celosti – rekao je direktor.
U “Žitopeku” postoji nekoliko prijava za mobing.
– Mi smo u skladu sa zakonom sproveli unutrašnje postupke. Ja mogu da kažem da tu postoje drugi legitimni načini da se ostvare ta prava, tako da je ne vidim kako to može da bude osnov za štrajk kada je zakon lepo definisao kako neko ko misli da je zlostavljan da se zaštiti od takvog ponašanja- kaže Vasiljević.
Vasiljević je potvrdio da problema u snabdevanju hlebom neće biti bez obzira na štrajk. Poslovodstvo je, kako kaže, preduzelo sve mere da do toga ne dođe.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0