
Trenutni odabir članova u Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) je neregularan i nezakonit, smatraju studenti Filozofskog fakulteta u Nišu i pozivaju odgovorne da ispitaju ovaj proces, „kako se medijski mrak ne bi dalje nastavio“.
Javno saslušanje i razgovor sa predloženim kandidatima u toku je u Narodnoj skupštini, a saopštenjem su se oglasili niški studenti koji apeluju na svest pojedinca i pozivaju ih da se ne oglušuju o profesiju i da doprinesu suzbijanju medijskog mraka.
Kao budući komunikolozi i novinari, ali pre svega kao zabrinuti građani ove zemlje, postavljamo pitanje kako da gradimo temelje za bolje društvo ukoliko svojevoljno kršimo pravila naše profesije i spuštamo zavesu na prozor u svet? Svesni odgovornosti koju naša profesija nosi u društvu u kreiranju javnog mnjenja, jako smo razočarani i zabrinuti jer naši uzori, od kojih smo učili i na koje smo se ugledali, svesno ne poštuju etički i moralni kodeks, ni kao društveno odgovorni pojedinci, ni kao odgovorni profesionalci u svom poslu – poručuju studenti.
Pozivaju odgovorne da ispitaju ovaj proces kao i sve neregularnosti i nezakonitosti procedure izbora članova Saveta REM-a i poručuju „Izađite iz REM faze!“.
Kandidati za članove Saveta REM-a Dušan Aleksić, Aleksandra Krstić i Saša Mirković zatražili su, kako prenosi N1, od skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje da ponište proces izbora za članove Saveta REM u sedam od devet kategorija.
Aleksić, inače profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu, rekao je da, kao nastavnik i istraživač u oblasti medija, ne može da ćuti na kršenje Zakona o elektronskim medijima koji je vidljiv u procesu izbora Saveta REM.
Način na koji je proces sproveden pokazuje da je zakon suspendovan i prekršen kandidovanjem ljudi koji su u sukobu interesa ili nemaju kvalifikacije za tu dužnost, osim podrške određenoj političkoj opciji – rekao je Aleksić.
Sličan stav iznela je i profesorka beogradskog Fakulteta političkih nauka Aleksandra Krstić, koja je sa Aleksićem kandidat ispred udruženja čiji su ciljevi zaštita dece.
Krstić je rekla da Savet REM smatra nezavisnim regulatornim telom, koje ne pripada ni državi, ni interesnim grupama, ni vlasti, niti opoziciji.
Inače, od početka pokretanja procedure za izbor članova Saveta REM-a, udruženja građana, novinara i medija skretali su nadležnima pažnju na brojne neregularnosti. Određeni broj predlagača ne ispunjava sve zakonske kriterijume, dok većina spada u korpus nelegitimnih predlagača – tzv. „vladinih nevladinih organizacija (GONGO)“, povezanih sa državnim strukturama i bez dovoljnog broja članova sa plaćenom godišnjom članarinom, što predstavlja kršenje Zakona o elektronskim medijima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0