Dok niški studenti prava moraju da se svake godine dovijaju za novac kako bi putovali u Evropu na “Moot Court” takmičenja u simulaciji suđenja, njihovim kolegama iz skandinavskih zemalja troškove pokrivaju velike advokatske kancelarije, koje ih i treniraju.
Asistent niškog Pravnog fakulteta Ivan Ilić kaže da je to što ove kancelarije iz Skandinavije na razne načine sponzorišu i pomažu buduće pravnike odličan način da dođu do najboljih studenata, koje jednog dana i zaposle.
Svaka zemlja u Evropi to različito rešava, ali Skandinavci, koji su pioniri u “Moot Court” takmičenjima, najčešće imaju niz donatora, i to su uglavnom advokatske kancelarije. One sponzorišu takmičare, njihovu obuku i putovanja. Kod nas gotovo da nema takvih kancelarija – kaže Ilić.
Razgovarajući sa svojim danskim kolegama sa kojima se susretao u Evropi vodeći niške studente na ova nadmetanja, Ilić je saznao i da Univerzitet u Kopenhagenu ima svoj godišnji fond od nekoliko desetina hiljada evra koji je namenjen upravo za ovu svrhu. Taj novac, kaže on, potiče upravo od velikih advokatskih firmi.
Advokat u kancelariji “Bruun & Hjejle” u Kopenhagenu, Mads Miler Langtved kaže da njegova kancelarija ne pomaže studente finansijski, već praktično.
To znači da mogu da koriste sale za sastanke, štampače i takve resurse. Moj generalni utisak je da su talentovani studenti, koji su učestvovali u ovakvim takmičenjima, atraktivni advokatskim firmama kao budući radnici – kaže Langtved.
On napominje da Šveđani i Norvežani u većoj meri pomažu studentima novčano, za razliku od Danaca koji imaju drugačiju praksu.
Za ova takmičenja, u Danskoj se uglavnom koriste privatne fondacije. Naše takmičare finansira 4 do 6 privatnih fondacija za koje se konkuriše svake godine – kaže on.
Goran Miletić iz “Civil Rights Defenders”-a, koje organizuje slično takmičenje već 10 godina zaredom, kaže da studentske ekipe u Skandinaviji sponzorišu advokatske kancelarije, ali, prema njegovim informacijama, oni ne koriste evropske fondove za ovakve stvari.
Pretpostavljam da bi možda i postojala mogućnost da apliciraju, ali pravljenje aplikacije nije baš jednostavan i brz posao, tako da se takmičenja u Skandinaviji sigurno održavaju bez EU ili državnih fondova, i to već 40 godina – navodi on.
Naši talentovani studenti se, kaže asistent Pravnog Ivan Ilić, svake godine suočavaju sa finansijskim problemima, a takav je bio slučaj i pred poslednje takmičenje u simulaciji suđenja u Strazburu održano od 14. do 19. februara, na kome su osvojili 4. mesto.
Zbog finansijskih nevolja, objašnjava on, timovi sa Pravnog fakulteta će probati da pišu projekte i konkurišu za “Tempus” ili “Erasmus” program, ali i tu postoje problemi.
Kad konkurišete sa projektom za takmičenje, treba da predvidite odlazak na takmičenje i troškove ekipe. Šta ako ne prođete i ne odete? Pitanje je da li će donatori da vam odobre takav projekat – dodaje Ilić.
Međutim, on navodi da im ne preostaje ništa drugo do da pišu projekte i traže sponzore, sve dok se ne oformi stalni fond za ove svrhe na nivou Grada, kako se već neko vreme obećava, ili dok advokatske kancelarije u Nišu i Srbiji ne počnu da primenjuju praksu svojih kolega iz EU.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti temama koje brinu građane Srbije, a tiču se eventualnog ulaska u Evropsku uniju.
Da li će moći i dalje da slobodno putuju po Evropi? Da li će imati pristup EU fondovima? Da li će proivođači morati da menjaju svoju proizvodnju da bi je uskladili sa standardima EU ? Da li će moći da i dalje da peku rakiju?
Sagovornici Južnih vesti, o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, studenti, poljoprivrednici, predstavnici institucija…
Pokušaćemo da vam kroz više različitih priča prikažemo gledišta o EU građana sa juga, kao i to šta oni misle da će nam ulazak u EU doneti.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bravo, omladino! A sad pravac Evropa, karta u jednom smeru, i ne osvrćite se! Ovde nemate nikakvu budućnost, a ni sadašnjost. U prošlosti smo svi do guše
naši pravnici sa kartom u jednom smeru? Želite im da šankerišu?
niški pravni fakultet saradnju sa advokatskim kancelarijama ili ne i kako studenti obavljaju praksu ako saradnja nije uspostavljena?