Studiranje u vanrednom stanju – onlajn nastava za neke dobra, za druge komplikovana

autor: T.T.
onlinenastava foto tt scaled
Roditelji zabrinuti; foto: T. T.

Kako su zbog pandemije korona virusa i vanrednog stanja zatvorene sve obrazovne institucije, na fakultetima je organizovana onlajn nastava. Ovaj vid nastave, kako kažu studenti, za neke fakultete niškog Univerziteta ne predstavlja problem, dok je za druge komplikovan.

Na niškim fakultetima nastava se odvija preko mejlova, društvenih mreža, ali neki su počeli i sa onlajn nastavom putem aplikacija.

Na Filozofskom fakultetu za onlajn nastavu se kombinuju Google Meet i Google Classroom aplikacije, a kako kaže studentkinja novinarstva Aleksandra Ničić na početku je bila skeptična kako će to funkcionisati, ali je na kraju bila prijatno iznenađena organizacijom.

Google Meet nam omogućava lakšu komunikaciju za vežbe i predmete gde je interakcija neophodna. Svima su isključeni mikrofoni i kamere, a kada se javimo za reč i profesor nas odabere uključujemo mikrofon. Sa druge strane Google Classroom nam pruža mogućnost da pristupitmo materijalu na lakši način, jer nam je grupni mejl prebukiran. Sem toga, imamo nastavu i preko Vibera, a neki profesori nam materijal šalju i na grupnu email adresu- objašnjava Ničićeva.

filozofski fakultet
Fakulteti zatvoreni; foto: JV
Kaže da onlajn nastava nije uticala na aktivnost studenata, jer se podjednako uključuju, samo, kako kaže, novonastala situacija studentima završnih godina ne odgovara zbog odlaganja aprilskog ispitnog roka.

Ja sam poslednja godina studija i odgovara mi da što pre položim sve ispite i završim fakultet. Tako mi sve ovo baš i ne odgovara. Ipak, dobra strana je što imam više vremena za učenje – navodi Ničićeva.

Sa tim je saglasna i studentkinja Građevinsko-arhitektonskog fakulteta Maša Đorđević koja kaže da su studenti pomalo napeti i da su planovi koje su imali za aprilski rok pali u vodu.

Objašnjava i da je držanje onlajn nastave komplikovano za Građevinsko-arhitektonski fakultet, i dodaje da se svi razgovori svode na razmenu mejlova, objava na zvaničnom sajtu fakulteta i na Fejsbuku.

Pogotovu je onlajn nastava komplikovana za vežbe s obzirom na to da svaki predmet iziskuje mnogo vremena, truda i rada, a profesori ne mogu naše radove sagledati na način na koji bi to mogli da se nastava odvija u normalnim uslovima, uživo. Što se samih predavanja tiče, ne može se uporediti onlajn nastava sa onom koja je do sada bila s obzirom na to da profesori, kada drže predavanja u amfiteatru, svaki slajd posebno objasne i uvedu nas u materiju na način da mi to zaista razumemo i umemo to znanje da primenimo u daljem radu- objašnjava Đorđevićeva.

I na Ekonomskom fakultetu nastava se odvija tako što profesori samo šalju materijal, a jedna studentkinja smatra da bi onlajn nastava bila bolje rešenje kako bi studenti lakše savladali segmente iz gradiva. Na Fakultetu umetnosti jedna studenktinja kaže da je studiranje na daljinu povećalo aktivnost sudenata, a komunikacija sa profesorima se odvija putem mejla i portala fakulteta.

Podsetimo, zbog vanredne situacije svi fakulteti su zatvoreni 16. marta, a studenti su iseljeni i iz domova. Neki fakulteti koriste digitalne platforme za rad, a na pojedinim je pokrenuta i onlajn nastava u realnom vremenu. Pokrenuta je i platforma Digitalna Soidarnost gde se nalaze informacije o besplatnim platformama za učenje na daljinu, rad od kuće, besplatnim onlajn knjigama i drugim sadržajem za vreme pandemije.

Autor:
T.T.

Slični tekstovi

Komentari

8
  1. Jedino na medicinskom nema nista.

    • Ima i na Medicinskom, na IAS Farmacije se on line nastava održava već neko vreme, a radi i zvanični portal na kome nastavnici ostavljaju materijal za predavanja, vežbe…

  2. Imam pitanje za redakciju, ako moze da sazna da li ce studenti zavrsnih godina, moci da diplomiraju u predvidjenim rokovima u junu i julu?
    Takodje, da li ce studenti imati kolokvijume preko aplikacija, pitam jer se ministarstvo prosvete ne oglasava?

    • Molim redakciju ako moze da odgovori na ovo pitanje, i meni zaista interesuje ovo, jer sam u istoj situaciji , zavrsna sam godina

  3. Ostale kolege sa Gradjevinsko-arhitektonskog fakulteta bas misle da je online nastava najbolja stvar sto se desila fakultetu, mnogo je laksa komunikacija, nema nepotrebnog cekanja, profesori i asistenti odgovaraju na mejlove, i imamo vise vremena za ucenje i radjenje radova, verovatno je drugacija situacija za kolege prve godine.

  4. Online nastava na navedenim fakultetima deluje odlično, nadam se da je tako i u praksi s obzirom na to da studiram na Pravnom fakultetu u Nišu mogu da kažem da je realno stanje, što se tične online nastave kod nas, takvo da je bolje da i ne postoji.
    Čast izuzecima, odnosno profesorima koji se trude da nastavu realizuju i u tome i te kako uspevaju preko Google Classroma, šteta sto ih je jako malo

  5. Filozofski fakultet je nedavno zazidao vrata pa su ga razapinjali. A vidite sada da su među najboljima sa nastavom na daljinu. Da li to znači da su onomad bili u pravu?

  6. Bravo Boro kralju! Zazidali su vrata da ne uđe Korona. Bili su ispred vremena…

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.