Sud potvrdio – ratnim rezervistima novac i za nanetu duševnu bol

autor: V.M.
800x600 Borci Trg kralja Milana Vanja Keser
Oni koji su se borili u ratu sada su u teškom materijalnom stanju; Foto: Vanja Keser

Da borcima rata 1999. godine zbog povrede prava ličnosti država treba da isplati novac, potvrdio je i beogradski Apelacioni sud. Rezervisti sada imaju po 3 tužbe prema državi, a kako kažu, posle višegodišnje borbe ne pristaju na kompromise i dogovore o isplati.  

Osim što bi trebalo da dobiju ratne dnevnice, na osnovu presude Prvog osnovnog suda u Beogradu od januara 2013. godine, koju je potvrdio i Apelacioni sud iz ovog grada, rezervistima će država morati da isplati još po 80.000 dinara sa zateznom kamatom zbog nanošenja duševnog bola. 

Niški Viši i Apelacioni sud već su presudili da je jedan od boraca iz niškog okruga bio diskriminisan na osnovu prebivališta jer je, kako su naveli, bilo povređeno načelo jednakih obaveza države da svim rezervistima isplati 3.500 dinara po danu učešća u ratu. 

Jedan od učesnika rata Dejan Veličković nada se da će slučaj boraca uskoro dobiti epilog, na osnovu dosadašnjih presuda. 

Sudskim putem idemo, nikakvi pregovori ni dogovori, nikakve hartije od vrednosti, obveznice ni dogovori o isplati na 3 godine ne dolaze u obzir jer ne zaslužuju kompromis. Do sada su imali 16 godina da se dogovore, a mi nikakva prava nismo imali kao borci – ni besplatan prevoz, ni lečenje – kaže Dejan Veličković.

U Nišavskom okrugu, dodaje, ima 14.700 boraca kojima nisu isplaćene dnevnice. 

Mnogi su odustali od tužbi razočarani posle odluke suda u Strazburu, ali prema mojoj proceni oko 9.000 njih je tužilo i svako ima po 3 tužbe prema državi – dodaje Veličković.

Podsetimo da su rezervisti koje je zastupao niški advokat Srđan Aleksić izgubili spor pred sudom u Strazburu pre 2 godine uz obrazloženje da nisu bili iskorišćeni svi pravni lekovi domaćeg pravosuđa. Rezervisti su i posle toga nastavili proteste, tražeći isplatu ratnih dnevnica.

Autor:
V.M.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

11
  1. Ja sam taj koji je u niskom sudu diskriminisan tj odbijen ner nisam iz kursumlije nego iz beograda i ako sam bio u kursumliskoj jedinici

  2. mene interesuje da li pravo na dnevnice imaju i oni koji nisu tuzili drzavu nakon donosenje presuda za odredjeni okrug a ucestvovali su u ratu ?

  3. Jadna je država u kojoj oni koji treba da je brane, tuže svoju državu. Za njih je država samo ono što je između levog i desnog džepa. Uveren sam da niko od njih nezna ništa o Gvozdenom puku, solunskim borcima, vojvodi Mišiću, Bojoviću…JSrbijo, šta si dočekala, da te tuže oni koji treba da te brane. Ti su ti gori od svih neprijatelja.

    • Druze ovo je presuda za diskriminaciju, zato sto su rezervistima iz Kursumlije dali a nama nisu i sikaniraju nas, da njima nisu dali nebi ni mi trazili, nije do nas do drzave je a to je strasno da te drzava diskriminise jendni mogu drugi ne a inace drzava je najveci lopov…

  4. Pozdrav svim borcima,
    Mene interesuje da li ce biti para za dusevne bolove ,razne TRAJNE BOLESTI koje smo zaradili tamo,tj i za nas starije borce iz hladnog rata 1991 god, Mislim da nas ne treba diskriminisati,u slicnom smo kosu svi bili,silom mobilisani i baceni na milost i nemilost zivotinjama? ?? Molim za odgovor ko god ima neku info…Hvala

  5. Nadovezujem se na Draganov komentar, dali mi koji nismo tuzili a bili u ratu imamo prava na dnevnice ili cemo mi sada ostati osteceni … moje licno misljenje je da ako je neko vec bio u ratu treba da dobije to sto sleduje. Znam ljude koji nisu ni bili na kosovu a naplatili dnevnice, a mi koji smo bili tamo nismo nista dobili

  6. Citajuci o ratnim rezervistima me ineresuje dali porodica ima pravo na ovu nadoknadu..jer nazalost muz mi je preminuo 2003 god..a bio je mobilisan i 90 tih i 1999 ..kome bih trebalo da se obratim

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.