Povodom uvođenja doživotnog zatvora – takozvanog Tijaninog zakona, sudija Apelacionog suda u Beogradu Miodrag Majić u emisiji “15 minuta” navodi da suverena država može da radi šta hoće, pa i da vrati telesno kažnjavanje i smrtnu kaznu, ali to znači da ne ostaje na kursu evropskih vrednosti, na kom tvrdi da jeste.
U srpskom parlamentu raspravlja se o amandmanima na takozvani „Tijanin zakon“ kojim se za pojedina krivična dela uvode doživotne kazne bez prava uslovnog otpusta.
Majić tumači da se na populistički način pristupa osetljivoj temi, bez dubljih analiza, a upozorava i da postoji opasnost da krivično pravo postaje deo političkog marketinga.
Sudija podseća i da je Evropski sud za ljudska prava doživotnu kaznu bez uslovnog otpusta ocenjivao kao “nehumanu i nečovečnu”.
Vi kao suverena država možete da predvidite kakvo god hoćete zakonodavstvo. Niko vas ne sprečava da uvedete i neki retrogradni sistem, u krajnjoj liniji možete i da se vratite telesnom kažnjavanju. Ono što je problem je da onda ne možete da ostanete na kursu za koji tvrdite da ostajete, a to je kurs približavanja Evropi. Jer te 2 stvari postaju inkompatibilne – kaže Majić.
Pitanje je da li su najstrože kazne i najpravednije, dodaje Majić, a ozbiljnim temama se pristupa na “zaprepašćujuće populistički način”. Dodaje i da bi peticiju za ponovno uvođenje smrtne kazne potpisalo mnogo građana, ali to ne znači da je ta kazna ispravna.
Imali smo prilike i od predstavnika Ministarstva pravde da čujemo – ma to nas i ne zanima šta bi moglo da bude eventualno tamo u tom Savetu Evrope ili sa evropskim vrednosti jednoga dana, ako je nama toliki broj građana za ovo dao podršku. To su jako opasne i ozbiljne izjave – navodi Majić.
Time se Evropi i približavanju EU šalje poruka – “a šta nas to, zapravo zanima”, tumači Majić.
Sudija kaže i da najšira populacija nije stručna da donosi odluke o korenitom zaokretu u zakonodavstvu, pa takav pravac može doneti i stav da sudovi nisu potrebni i da se SMS-om mogu donositi sudske odluke.
Više o smrtnoj kazni, ustavnoj reformi, brzini i kaznama sudija na koje se građani žale, o tome da li je nezavisno sudstvo – ideološki mit, ali i o prvom romanu sudije Majića – trileru Deca zla, pogledajte u emisiji “15 minuta”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Osetljiva tema jer se ovde ne radi samo o direktnim pociniocima zlocina, vec i indirektnim koji su u stvari i vise krivi, a sede u vaznim institucijama.
Reče sudija apelacionog suda čuvenog po smanjivanju kazni i oslobađanju krimosa
U pravu je, ne treba doživotna, treba vratiti smrtnu kaznu
Doživotna kazna sa pravom na skraćenje ne znači da neko mora ranije bit pušten već da ima pravo da to traži.
Понекад се забринем да овакав неко треба мени сутра да дели правду.
О Турци, вратите ваше кадије да буде више правде.
САД као ваљда најмање „ретроградна“ земља има најгђи закон (смртна казна) и ма колико сам ја против тога да ико има право да икоме одузме живот из било које побуде (макар и племените), доживотна робија за посебне категорије тешког злочина је једноставно равнотежа између крајности.
Amerika ima jedan od najgorih sistema resocijalizacije i popravljanja. Gotovo svi pocinioci opet ucine isto ili slicno krivicno delo. Ugledajmo se malo na ono sto je bolje, a to je Norveški sistem. Malo više istraživanja nikom ne škodi pre nego što iznese svoje mišljenje koje je bazirano na ispraznom patrijarhalnom vaspitanju.
Jedino sto se radi u ovoj zemlji je to da se unistavaji. Privremeno ili trajno. Kako gde.
Господине Мајићу, где се деде право на живот Тијане Јурић и осталих жртава сексулних манијака?
A dozivotna kazna bi vratila svu tu decu ili dala osecaj zadovoljstva roditeljima? Pre nego sto bilo ko od obicnih ljudi i naroda, koji nemaju dodira sa granama nauke poput prava, psihologije, filozofije, sociologije, da neki komentar na ovu temu, prvo neka pročita bar dve, tri knjige, članke ili javne rasprave na ovu temu, pa tek onda neka misli svojom praznom glavom.
Ne, verovatno bi ih više zadovoljilo da posle nekih 27 godina sreću te iste bolesnike na ulici, žive i zdrave, da im se oni smeju u lice i kažu im: „Eto, isplatilo mi se sto sam ti silovao i ubio dete, ipak sam ja sada na slobodi, a ono je mrtvo“. Pa vi ste bolesni ljudi. Pravo na život je neprikosnoveno i najveće, a ti manijaci i posle svega ostaju sa tim pravom koje su drugom oduzeli
Imas li ti decu, sudija- pogotovu zensku??? Sram da te bude!
Gledao sam vas kod Kesica u emisiji i mislio sam da ste legenda i sudija za primer. Nisam strucnjak niti pravnik, ali uzeti detetu zivot koje je nevino i neduzno na najsuroviji nacin zasluzuje najstrozu kaznu. Nismo bogovi da oduzimamo zivote, ali barem mozemo da ih stavimo na sigurno mesto gde nikada nece mocu da povrede ni jedno neduzno stvorenje…
Ovo je upravo evropski kurs, jer 23 od 27 zemalja članica EU imaju tu „retrogradnu“ kaznu za najteža krivična dela. To g. Majić sigurno odlično zna, ali nam po nečijem nalogu pokušava da proda maglu.